live
Новини » Політика 980 Читать эту новость на русском

Як Порошенко сам собі яму копав

Гужва Ігор
Гужва Ігор

Журналіст, політолог

EPA-EFE Петро Порошенко.

П’ятий президент Петро Порошенко звинувачує чинного у здачі національних інтересів стосовно проведення виборів на Донбасі до передачі контролю над кордоном. Але річ у тім, що саме він цей пункт Мінських угод й узгоджував ще у 2015 році.

Про це пише Ігор Гужва на своїй сторінці в Facebook.

Як з Порошенка будуть робити Тимошенко

Судячи з коментарів у мене в стрічці, підсумки зустрічі в Парижі розчарували багатьох прихильників миру, які чекали, мабуть, більшого. А виявилося дуже схоже на те, що траплялося в минулі роки після самітів за участю Порошенка – декларації про наміри, нескінченні обговорення позицій з виборів, які не сходяться, Конституції та особливого статусу, а з практичних дій – обмін полоненими і точкове розведення військ.

З іншого боку – цього могло і не бути.

Але про підсумки зустрічі я ще напишу трохи пізніше окремо.

Зараз хочу сказати про один важливий практичний наслідок подій останніх днів.

І воно стосується Петра Порошенка і однії з його головних "червоних ліній", яку він висував владі – не проводити вибори до контролю над кордоном.

При цьому, чим частіше він вимовляв ці слова, тим частіше і Зеленський, і інші згадували, що саме Порошенко завізував Мінські угоди, де чорним по білому було написано – передача контролю над кордоном почнеться тільки після проведення виборів.

Першим про ідею перевести це питання в практичну площину ще на вихідних заявив Андрій Портнов. Він сказав, що подасть заяву про вчинення Петром Порошенком злочину. А саме – державної зради в інтересах Росії при підписанні в 2015 році Мінських угод.

А вже вчора я побачив, що ця ідея дуже широко зайшла в маси.

І багато прихильників Зе почали активно обговорювати питання про те, що всі проблеми через те, що Порошенко цю "зраду" з кордоном у 2015 році підписав.

І ситуація для експрезидента може бути дуже серйозна. Звинувачення у державній зраді на користь Росії – це саме та "пред'ява", з якою влада може тягнути Порошенка на лаву підсудних в максимально не зручній для експрезидента політико-юридичній позі.

Напрошується аналогія з тим, як вчинили з Юлією Тимошенко за Януковича.

Тоді теж, якщо хто пам'ятає, розслідувалося багато кримінальних справ навколо її діяльності на посаді прем'єра, але всі вони були з політичної позиції якісь тухлі. Закупівля "Швидких допомог" з порушеннями і так далі.

Але потім в Януковича зайшли з козирів і звинуватили Тимошенко, по суті, в здачі національних інтересів при підписанні газової угоди з Росією в 2009 році. І оформили це як  кримінальну справу.

Що було політично дуже яскраво.

Нібито "проросійський" Янукович, якого ще не так давно звинувачували в роботі на Кремль при підписанні Харківських угод, порушує кримінальну справу проти нібито "патріотичної" і "прозахідної" Юлії Тимошенко за роботу в інтересах Путіна і РФ.

Свідчення проти Тимошенко дає Ющенко, в ЗМІ постійно обговорюється тема про невигідність газової угоди для України, про величезні збитки для країни через неї (до речі, тоді ж Київ робив великі зусилля, щоб його переглянути, але Путін ставив жорсткі умови – вступ в Митний союз, на що Янукович йти не хотів).

І певною мірою це все подіяло. Навіть коли Тимошенко  посадили, то її прихильники не змогли організувати масових акцій протесту. Захищати людину, яка повісила на Україну газове ярмо Путіна? Далеко не всі з "помаранчевої" тусовки були готові на це.

Тобто, звинувачення конкретно в цьому моменті для Тимошенко були дуже політично невигідні. І потім ще довго згадувалися, внісши свою лепту в підрив її позицій і на виборах у 2014 році, і на виборах у 2019-му.

Так от. Теж саме і з Петром Порошенком. Уявіть – Зеленський, якого порохоботи звинувачували в роботі на Кремль, пред'являє звинувачення у державній зраді на користь Кремля Петру Порошенку за підписання Мінських угод.

Причому, що найцікавіше, ці звинувачення висуваються на підставі нинішніх заяв самого Порошенка по "червоних лініях". Петро Олексійовичу, ви говорите, що проводити вибори до передачі контролю над кордоном – це зрада? Ну так будь ласка, перейдіть на лаву підсудних, за підписані вами угоди з цією "зрадою".

Та чи багато нинішніх активістів "штайнмаєр-майданів" стануть горою на захист Порошенка від таких звинувачень? Або ж навпаки будуть вимагати "посадити зрадника"?

Безумовно, Порошенко може сказати, що цей пункт на кордоні, як і весь Комплекс заходів, не особисто він підписував, а Кучма. Але й Тимошенко, свого часу, теж намагалася прикритися якоюсь бюрократичною казуїстикою, хто там що підписував і хто кому директиви слав. Але це не допомогло.

Ои і Порошенко навряд чи розгребеться, тому що всі знають, що саме він погодив від України цей текст в ході нічних переговорів з Путіним, Меркель та Олландом в Мінську.

Загалом, тема цікава і креативний хід.

Ігор Гужва

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...