live

Віктор Медведчук: У Зеленського є єдиний вірний шлях – курс на реалізацію Мінських угод

ZIK
ZIK
"Опозиційна платформа - За життя" Народний депутат Віктор Медведчук
загрузка...
загрузка...

Президент Володимир Зеленський повинен керуватися інтересами українців і показати політичну волю на переговорах нормандської четвірки - глава політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктор Медведчук розповів про очікування від переговорів в Парижі, виконання Мінських домовленостей і долю поставок газу з РФ в Україну.

Які завдання ставите перед партійною організацією в контексті проведення місцевих виборів?

Місцеві вибори – це сьогодні завдання номер один, бо ми у переддень третьої виборчої кампанії. Ми думаємо, що це відбудеться відповідно до термінів, визначених законами та Конституцією, тобто восени наступного, 2020 року. Нова команда при владі хотіла вибори призначити вже у грудні року, що минає. Зараз говорять про квітень. Я думаю, що все закінчиться тим, що вони будуть вчасно, тому що бліц-криг закінчився. Успіхи, яких вони не заслужили, закінчилися. А сьогодні реальне життя диктує і свої вимоги, і, головне, дає оцінку тому, що команда Зеленського робить.

Хочу нагадати, що за результатами останніх соціологічних досліджень, які було оприлюднено тиждень тому – це кінцеві дані "Демініціатив" і Київського інституту соціології, свідчать, що 39% громадян України вважають, що Україна йде неправильним шляхом, а 36% – правильним. На початку вересня цифри за останнім пунктом "зашкалювали" за 50%, а якщо бути точним - 55% вважало, що держава розвивається при новій владі в правильному напрямку. Це і є оцінка дій нової влади, команди Зеленського і падіння рівня його довіри з 73% до 52% - це також результат того, що робить команда при владі, і як до цього ставляться люди.

"Нормандська четвірка" не збиралася вже три роки, попередні зустрічі не були результативним. Як вважаєте, чи ця зустріч буде продуктивною і що для цього потрібно, щоб був результат?

Річ у тім, що коли ми говоримо про результат "нормандської четвірки", то треба визначитися з приводу самого терміну, а що ми вважаємо за результат.

Тому що різні оцінки, які зараз звучать, зокрема, серед представників влади і пана Зеленського. Наприклад, він під час конференції заявив про те, що успіхом і перемогою є сама "нормандська четвірка" і участь у її роботі, і, фактично, перша очна зустріч за три роки. І якщо це єдина перемога, яка буде отримана, то це непогано, але ми маємо надію і хочемо розраховувати на більш ефективний і позитивний результат від "нормандської четвірки".

Так, я впевнений в тому, що буде вирішене питання щодо обміну всіх установлених на всіх установлених, тому що це питання назріло. Останній такий обмін мав місце два роки тому, 27 грудня 2017-го.

Я думаю, що це питання обговорювалося. Більше того, воно є в проєктах документів, які повинні бути або узгоджені, або підписані на засіданні "нормандської четвірки", зокрема, було питання щодо проведення такого обміну протягом одного місяця. Будемо вважати, що це теж питання, яке, я впевнений, буде вирішене. А от все інше, на мій погляд, виходячи зі стратегічного завдання, яке стоїть перед Україною (це припинення бойових дій і мирне врегулювання ситуації на Донбасі) на жаль, я думаю, що якщо буде відсутня політична воля пана Зеленського, вирішене не буде. Тому по-перше, треба підтвердити, що Мінські угоди є безальтернативними, по-друге, треба вирішити питання не тільки безпеки, припинити бойові дії та обстріли, але й виконати політичну частину, тобто намітити і конкретно запропонувати механізм імплементації Мінських угод в українське законодавство.

А це питання пов’язане, в першу чергу, зі статусом, особливо Донбасу. Наша фракція внесла на розгляд законопроєкт, який пропонує в законі про особливості місцевого самоврядування, який закінчує свою дію 31 грудня, внести зміни і ввести його дію на постійній основі. Через це ми запропонували змінити першу, другу і десяту статті. Ми запропонували внести в закон “формулу Штайнмаєра” в тому змісті, яка була підписана представником України на "мінському засіданні" Тристоронньої контактної групи. А це умови, при яких цей закон вступає спочатку тимчасово, а після висновків - відповідно до того, як пройшли вибори, на постійній основі.

Більше того йдеться про розробку і прийняття спеціального закону про вибори на цих територіях, закон про амністію і внесення змін до Конституції. Якщо українська влада, пан Зеленський, прийме саме такий курс на імплементацію Мінських угод в національному законодавстві, то це буде дійсно перемога для тих, хто щиро хоче миру в нашій країні. Ми на це розраховуємо, але, на жаль, це поки що тільки розрахунки.

Якою може бути найбільша помилка на "нормандських перемовинах" у президента України Володимира Зеленського?

Я не думаю, що треба обговорювати питання щодо помилок президента України.

Я думаю, що повинна бути послідовна і принципова позиція. І якщо сьогодні в усіх столицях світу безальтернативними є Мінські угоди, то це єдиний механізм і єдиний сценарій, висловлюючись мовою багатьох представників влади, тому що секретар РНБО говорить про те, що в них є п’ять сценаріїв. Я не знаю які п’ять сценаріїв, я знаю Мінські угоди та їх реалізацію. Я знаю про те, що на зміну Мінських угод, крім України, навряд чи хтось піде, включаючи Францію та Німеччину, про Росію я навіть не говорю, про Донецьк та Луганськ – там категорично проти цього.

Ви знаєте, я продовжую спілкуватися з представниками Донецька та Луганська і, безумовно, керівництвом Російської Федерації, і я знаю їх позицію щодо цього. Тому єдиний вірний, результативний та найбільш ефективний шлях поведінки пана Зеленського і його делегації – це курс, який може дозволити реалізувати Мінські угоди. Якщо цей курс буде, якщо буде політична воля, то буде відповідний результат, якщо ні, то ми стаємо на цю довгу дорогу стосунків, розуміння цих стосунків і пропозиції варіантів, які навряд чи сприймуться іншими сторонами.

У четвер Верховна Рада збереться на позачергове засідання. Як думаєте, що вагоміше зараз розглядати - виборчий кодекс чи земельний?

Щодо виборчого кодексу, то це питання обговорювалося на робочій підгрупі, і зараз йдуть напрацювання. Більш того, пропонується, що ці напрацювання повинні закінчитися до суботи поточного тижня. Тому, я думаю, що виборчий кодекс буде розглядатися починаючи з 17 грудня.

Щодо всіх інших питань, то по-перше, може виникнуть питання, ми маємо на це надію, про продовження закону про особливий статус Донбасу. Я думаю, що це саме час і треба це робити, якщо ми дійсно хочемо виконувати Мінські угоди і розраховуємо на мир. Мир та припинення бойових дій - це стратегічне завдання найвищого ґатунку, 80% наших громадян хочуть саме цього.

Прокоментуйте включення газового кейсу в переговори між Путіним та Зеленським?

Хочу сказати, що ми знаходимося перед датою часу "Ч". Час "Ч" для транзиту газу – це 13 грудня. Тому що за загальноприйнятими нормами заявок газових європейських операторів на споживання газу в Європі, а отже, на використання транзитної системи України, для отримання російського газу в Європі саме визначено терміни, що ці заявки подаються до 13 грудня. Настав той момент, коли треба щось вирішувати в питанні транзиту.

Україна потрапила в глухий кут. Чи вийде вона з глухого кута не відомо, але винні в цьому попередня влада і тепер вже пан Зеленський та його команда, яка довела до ручки питання, які мали бути вирішені протягом тих місяців, того пів року, коли нова команда знаходиться при владі. Потрібно було вирішити питання транзиту, а ми багато років пропонуємо, що це питання може бути вирішене через створення газового консорціуму, бо це єдиний, я підкреслюю, вигідний для України варіант.

Можете собі уявити, от ми отримуємо від транзиту газу протягом минулого і поточного року десь 250-300 мільйонів доларів протягом місяця.

У бюджет заклали цю суму на майбутній рік, але цієї суми ніколи не буде, тому що не буде такого обсягу для транзиту газу, не буде такого обсягу, як був у цьому році – 80 мільярдів. Його буде набагато менше, якщо транзит збережеться. Ба більше, завдання продовжити транзит або новий транзитний договір на 10 років – його може бути підписано і продовжено чинний на один рік. Але справа в тому, що в цьому договорі ніколи не буде записано обсягів, які Україна транзитувала раніше. А це означає, що будь-який подібний договір і будь-які відносини, які можуть бути, в наступному році, будуть менш цікаві, і це буде порушувати національні інтереси України.

Як вийти з цієї ситуації? Сьогодні це дуже складно. У будь-якому випадку, якщо Україна вийде з цієї ситуації, то з величезними втратами і збитками для себе. І ці збитки і втрати треба повністю списати на чинну команду у владі.

Чи зможе наш президент витримати переговори з лідером Російської Федерації?

Слухайте, що значить переконати людину або сторону, яка бере участь у переговорах? Якщо є Мінські угоди, які підписані, в тому числі і Україною, затверджені резолюцією Радбезу ООН, то я вважаю, що їх треба виконувати. І якщо у пана Зеленського є інші думки, спрямовані на зміну Мінських угод, то він повинен переконати в їх правильності.

Сьогодні дуже складно внести зміни в Мінські угоди, тому що треба згода всіх сторін. А сьогодні і в Європі, і представники Європи в особі Німеччини і Франції вважають, що Мінські угоди повинні бути виконані всіма сторонами. Тому, чи вистачить йому мистецтва, можливостей і всього іншого – це залежить від того, у чому суть цих переконань, і в чому суть того, чого він хоче домогтися від цієї зустрічі.

Я вважаю, що Україна повинна досягти одного: в Україні триває збройний конфлікт, йдуть бойові дії – їх треба припинити. Потрібен мир. Заради цього миру є сценарій, як зараз прийнято говорити в Україні. У когось їх п’ять-сім-дев’ять, а є один: сценарій через реалізацію Мінських угод. Ось шлях до миру. Інших шляхів я не знаю. І для того, щоб домогтися цього миру, треба проявити пану Зеленському і його команді політичну волю.

Які ваші прогнози щодо "нормандської зустрічі", чого зможе досягти українська делегація, а чого не зможе?

Я не хочу говорити про прогнози щодо "нормандської зустрічі". Все, що буде пов’язане зі зміною "мінського" та "нормандського" форматів і зміною Мінських угод, нікому не вдасться, у тому числі, і Україні.

Тому не потрібно витрачати час, треба йти шляхом реалізації Мінських угод і тим самим наблизити мир і припинення бойових дій.

Що буде після цієї зустрічі, якщо переговори нічим не закінчаться?

Мабуть будуть плануватись інші зустрічі. Однак, думаю, сьогодні, окрім всього, має бути підняте і вирішення питання про обмін всіх встановлених на всіх встановлених. Готовність така частково є, її треба довести до кінця і, як раніше планувалось, провести такий обмін. Це те, що можна сьогодні добитись і реалізувати протягом найближчого місяця. Я вважаю, що це було б дуже важливо, а все інше – не домовляться сьогодні, будуть домовлятись далі.

Однак, рівень довіри до Зеленського падає. Відтак і надії на мирне врегулювання через його дії, реалізацію його політичної волі також тануть в надіях людей.

Це буде відображатись і на рівні його підтримки. А це погано, тому що влада з низьким рівнем підтримки не зможе здійснити процеси, які приведуть до миру в країні. А це процеси пов’язані з прийняттям законодавчих актів, процеси пов’язані з тим, що нам потрібен мир для цього, нам потрібно зробити все необхідне.

Разумков підбив підсумки "100 днів - 100 законів", як оцінюєте такі досягнення?

“Прекрасні” результати діяльності парламенту. "Прекрасний" бюджет. Бюджет, який перетворює країну і переносить автоматом з епохи бідності в епоху злиднів. "Чудова" програма уряду затверджена парламентом, яка не дає шансів на розвиток економіки країни.

"Чудові" закони, які почали сьогодні процеси знищення і утисків малого і середнього бізнесу, зачепили великий бізнес – це відіб'ється в найближчі місяці на економічній ситуації в країні. "Чудові" закони, які не зробили нічого позитивного у своїй більшості для українських людей, але продемонстрували кількість законодавчих актів. Ось результати, про які я можу говорити сьогодні.

Ми можете прокоментувати додавання газового кейсу в перемовинах між Путіним та Зеленським у Парижі?

Україні треба щось вирішувати з транзитом. Що вона може вирішити з транзитом - невідомо. Для успішного транзиту газу потрібно було створювати газовий консорціум, тоді б він був вигідний Україні та Росії і Європі.

Продовження транзитного договору на один рік не принесе ніякої користі Україні з однієї простої причини, тому що "Газпром" не зможе забезпечити той об’єм газу, який був минулого року, в наступному році його буде набагато менше і він не буде забезпечувати навіть рентабельність ГТС.

Передача транзитних потужностей в оренду, яка передбачена в Європейській хартії з імплементації національного законодавства до європейського у питаннях транзиту газу, також не принесе інтересу Україні, тому що те, що ми отримували від труби за останні роки до трьох мільярдів доларів, в наступному році вже не зможемо отримати. Тому питання транзиту фактично вирішується в останній дні і не може відповідати інтересам України в тих варіантах, які можуть бути дозволені. А в питанні поставок газу, то побачимо. Росія пропонувала прямі поставки газу, зниження ціни і через це висувала відповідні умови. Чи піде на це Україна – побачимо. Але це насправді остання інстанція, тому що в цьому випадку це будуть вирішувати не представники енергетичного сектору або НАК "Нафтогаз" або "Газпрому" – це вже будуть вирішувати президенти двох держав.

Яких результатів очікувати українцям після "нормандського формату"?

Якщо я скажу, що потрібно вірити у краще, але чи є для цього реальні передумови, то я не скажу нічого нового. Звичайно, можна сподіватись, однак ані "нормандський формат", ані будь-який інший захід не можуть повернути мир у країну.

Мир – це комплекс дій. У конкретному випадку – виконання комплексу заходів для реалізації Мінських угод. Що швидше ми приступимо до їх виконання, то швидше зможемо досягнути миру.

Це залежить від політичної волі Зеленського і його команди, а не від рішення "нормандського формату". Рішення "нормандського формату" – лише шлях, механізм, чергова інстанція на шляху до мирного врегулювання.

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...