Трамп продовжує руйнувати систему світової торгівлі

The New York Times
The New York Times

Щоденна газета, видається в Нью-Йорку з 18 вересня 1851 року

Balibouse/File Photo

Всесвітню торговельну організацію заснували американські та європейські чиновники, щоб відкрити глобальні ринки та регулювати торгівлю. Але в укладанні торгових угод ВТО майже відразу ж зазнала невдачі, тому що досягти консенсусу між такими членами, як США, Китай, Афганістан і Індія виявилося неможливо. Останні два роки США всіляко підточують ВТО, лаючи її за несправедливість, зменшуючи її штат та підриваючи її авторитет. До чого це призведе?

Про це пише The New York Times.

Останні два роки, коли Трамп вирішив зруйнувати систему світової торгівлі, США всіляко підточують Всесвітню торговельну організацію (ВТО), лаючи її за несправедливість, зменшуючи її штати та підриваючи її авторитет.

Очікується, що на цьому тижні адміністрація Трампа піде ще далі і, по суті, покалічить систему ВТО для дотримання правил, — хоча торгова війна пана Трампа, яка постійно розростається вже викликала переполох у світовій торгівлі, а чергове підвищення мита на китайські товари, обіцяне в наступні вихідні, загрожує похитнути ринки.

Останні два роки Вашингтон заважає ВТО призначати нових членів в її ключовий орган, апеляційну раду. Із семи його членів залишилося лише троє — кворум — але у двох із них термін повноважень закінчується у вівторок. Оскільки нові призначення американська адміністрація блокує, ряд міжнародних суперечок залишиться без офіційного рішення.

Втрата головного торгового арбітра перетворить передбачуваний процес розв'язання міжнародних суперечок на звалище і загрожує митною війною за принципом "око за око, зуб за зуб".

Нарешті, вона загрожує смертю самій Всесвітній торговій організації, чия система врегулювання спорів за 24 роки зарекомендувала себе найефективнішим механізмом.

"ВТО переживає глибоку кризу з моменту свого створення", — заявив депутатам Європейського парламенту комісар з питань торгівлі Філ Хоган (Phil Hogan). Якщо правила міжнародної торгівлі перестануть дотримуватися, у нас буде "закон джунглів", пригрозив він.

Трамп уже сприйняв цей сценарій як даність, вибиваючи собі більш вигідні торговельні умови за допомогою економічної потужності США. Знехтувавши правилами ВТО, він нав'язав мита на сталь своїм союзникам на кшталт Канади, Європи та Японії і ввів штрафні санкції на китайські товари, чим викликав цілий потік скарг.

Президент та його головні радники давно бачать у ВТО лише перешкоду на шляху передвиборчої обіцянки Трампа поставити Америку "понад усе". Вони вважають, що організація з її рівністю членів заважає США захищати своїх працівників і вичавлювати все з положення найбільшої економіки світу. Ще вони лають ВТО за підтримку Китаю, — Пекін приєднався до організації у 2001 році, — і нездатноісті покласти край його несправедливій торговій політиці.

Причину торгової війни Трампа з Китаєм радники Трампа бачать як раз у безсиллі ВТО протистояти Пекіну.

"Принципово важливо, щоб у США була можливість самостійно визначати торговельну політику,  заявив Стівен Вон (Stephen Vaughn), партнер компанії „Кінг енд Сполдінг” (King & Spalding), який у травні цього року покинув високий пост в торговому представництві США. Ця здатність тим важливіше, враховуючи проблеми, з якими ми зараз стикаємося в Китаї".

Всесвітню торговельну організацію заснували американські та європейські чиновники більше двох десятиліть тому, щоб розкрити глобальні ринки, регулювати торгівлю і сприяти миру та стабільності. Однією з головних її обов'язків було складання торговельних угод між її членами і забезпечення мирного врегулювання суперечок.

Але в укладанні торгових угод ВТО майже відразу ж зазнала невдачі, тому що досягти консенсусу між такими членами, як США, Китай, Афганістан і Індія виявилося неможливо.

Вступ до організації Китаю, що відбувся 18 років тому, 11 грудня 2001 року, лише посилив тиск на її систему. Приплив на світовий ринок більше ніж мільярд китайців приніс компаніям величезні можливості, але шокував співробітників, посиливши конкуренцію.

Регламент ВТО на економіку на кшталт китайської не розрахований, і критики вважають, що покарати Пекін за поєднання приватного підприємництва та державної підтримки заради панування в світових галузях, організації не вдалося.

Адміністрація Трампа розкритикувала китайський статус країни, що розвивається, хоча зараз це друга за величиною економіка в світі. І засудила ВТО за те, що та не тільки не завадила Китаю субсидіювати свою продукцію, але й накинулася на американську перепону дешевим товарам на кордоні.

Але, незважаючи на параліч ВТО у сприянні торгових переговорів, у вирішенні спорів організація вельми успішна, розглядаючи десятки випадків на рік.

На відміну від інших міжнародних організацій, чиї правила на практиці практично не дотримуються, ВТО домагається виконання своїх рішень. Якщо якась країна страждає від торговельної практики іншої країни, ВТО дозволяє відшкодувати потерпілому збитки шляхом відповідних зборів.

Що б там не стверджував Трамп, більшість справ у ВТО США виграли. У жовтні ВТО дозволила США ввести мита на європейські товари на суму до 7,5 мільярда доларів, вважаючи, що свого найбільшого виробника літаків, "Ейрбас" (Airbus), Європа субсидіювала незаконно.

"З ВТО ми раніше не виграли жодного разу. Ну, або майже жодного разу, повідомив Трамп 16 жовтня на зустрічі з президентом Італії. — А зараз виграємо часто. Виграємо часто, тому що вони зрозуміли, що якщо будуть з нами не по-чесному, ми підемо".

Але низку розглядів США програли, і своєю манерою карати торгових партнерів митами адміністрація Трампа вже накликала на себе проблеми. Японія, Канада, Китай, Європейський Союз та інші сподіваються, що ВТО допоможе визначити, чи порушив пан Трамп правила світової торгівлі своїми митами на сталь і алюміній. Однак багато з них, — наприклад, Європейський Союз, Мексика і Канада — вже ввели відповідні мита, так і не дочекавшись рішення.

Прихильники вважають, що система врегулювання суперечок закріпила в міжнародній торговельній системі, де сильні країни раніше попихали слабкими, верховенство права.

Критики ж вважають, що система має занадто велику владу, особливо на кінцевому етапі, коли апеляційний орган з семи осіб приймає обов'язкове до виконання рішення. Американські чиновники, в тому числі в адміністрації Обами звинуватили апеляційну інстанцію в упередженості, заявивши, що вона перевищує повноваження у створенні нових правил.

Торговельний представник США Роберт Лайтхайзер (Robert Lighthizer), стверджував, що рішення цього органу обмежують можливості Америки щодо захисту своїх працівників, та наполягав на їх перегляді. У березні він заявив перед сенатським фінансовим комітетом, що ВТО перейшла "від переговорів до судових розглядів". За його словами, це душить нові торговельні угоди та підриває довіру низки країн.

Останні два роки пан Лайтхайзер веде цілеспрямовану атаку на апеляційний орган, домагаючись, за власним визнанням, змін. Так, США заблокували призначення нових членів апеляційного органу, оскільки для цього потрібен консенсус усіх країн-членів.

Деякі побоювання Америки, особливо пов'язані з Китаєм, — чиновники з інших країн розділяють, але з методами адміністрації Трампа не згодні. Вони вважають, що США та інші країни мають розв'язувати проблеми і зміцнювати глобальну торговельну систему, а не відмовлятися від неї.

Прийдешнє послаблення правил світової торгівлі турбує малі і бідні країни, адже це вони опиняться у владі США. Відреагував і Європейський Союз — переконаний прихильник багатосторонньої системи, чия економіка сильно залежить від торгівлі.

"Вони далекі від ідеалу, тому що зародилися в певному контексті, але вони служили нам вірою і правдою, заявила Сесілія Мальмстрем (Cecilia Malmström), колишній комісар Європейського Союзу з питань торгівлі, про правила глобальної торгівлі у вересневому інтерв'ю. — А раз вони не ідеальні, то нумо спробуймо їх поліпшити, а не просто будемо їх скасовувати".

Чиновники адміністрації Трампа кажуть, що пропозиції з "капітального ремонту" ВТО не виправдали надій. Денніс Ши (Dennis Shea), представник США у ВТО, минулого тижня заявив, що США ведуть конструктивний діалог, але поки не побачили "аналогічного рівня взаємодії" з боку інших країн.

Члени ВТО вже обговорюють різні варіанти огляду майбутнього зникнення апеляційної інстанції, наприклад, — запуск власного неформального апеляційного процесу, незалежно від вироку. Багато хто сподівається, що апеляційний орган вдасться відновити з відходом адміністрації Трампа, буде це в 2021 чи в 2025 році.

Генеральний директор ВТО Роберто Азеведо (Roberto Azevêdo) назвав минулого тижня призупинення апеляцій серйозною проблемою, але заявив, що це "ще не кінець багатосторонньої торговельної системи".

Але Уджал Сінгх Бхатія (Ujal Singh Bhatia), один з членів апеляційного органу, чий термін повноважень закінчується у вівторок, заявив, що, порушивши систему врегулювання суперечок, США змусили громадськість засумніватися в ефективності організації в цілому.

"Навіщо людям звертатися до ВТО і домовлятися про правила, якщо ніхто не гарантуватиме, що ці правила будуть дотримуватися?" — поцікавився Бхатія.

Ана Свонсон

За матеріалами: Foreignpolicy

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...