live
Новини » Політика 573 Читать эту новость на русском

Саміт у "нормандському форматі": Як зустріч сприйняв світ й український політикум

ZIK
ZIK
president.gov.ua

Пресконференція за результатами зустрічі у "нормандському форматі"

загрузка...
загрузка...

Вперше в історії зустрілися президенти України Володимир Зеленський та Росії Володимир Путін на саміті у "нормандському форматі" присвяченому врегулюванню конфлікту на Донбасі. Зустріч проходила у Парижі за участю президента Франції Емманюеля Макрона та канцлерки Німеччини Ангели Меркель. Для президента Франції зустріч у такому форматі була вперше й не менш важлива, адже його остання риторика була направлена  на поліпшення  відносин з Росією, а це був гарний майданчик для нормалізації відносин. В українському політикумі думки щодо результатів зустрічі розділилися. Які рішення були прийняті та як відреагувало суспільство?

Про що домовилися в Парижі

1. Стабілізування ситуації в зоні конфлікту:

 • імплементація режиму припинення вогню до кінця 2019 року;
 • імплементація оновленого плану з розмінування;
 • домовленість щодо трьох додаткових ділянок з метою розведення сил і засобів до кінця березня 2020 року;
 • звільнення та обмін утримуваних осіб, пов’язаних з конфліктом, до кінця року на основі принципу "всіх на всіх";
 • надання повного допуску до всіх утримуваних осіб Міжнародним комітетом Червоного Хреста;
 • має бути досягнуті протягом 30 днів домовленості в рамках Тристоронньої контактної групи про нові пункти пропуску через лінію розмежування;
 • Спеціальна моніторингова місія (СММ) Організації безпеки і співробітництва в Європі має бути спроможною використовувати усі можливості мандату.

2. Заходи з імплементації політичних положень Мінських угод:

 • сторони висловили зацікавленість у досягненні домовленостей щодо всіх правових аспектів Закону про особливий порядок місцевого самоврядування (про особливий статус) окремих районів Донецької та Луганської областей (як вказано у Комплексі заходів з виконання Мінських домовленостей від 2015 року);
 • сторони вважають за необхідне інкорпорувати "формулу Штайнмаєра" в українське законодавство;

3. Подальші кроки:

 • виконання досягнутих домовленостей;
 • проведення ще однієї зустрічі у цьому форматі впродовж чотирьох місяців стосовно політичних та безпекових умов, серед іншого – для організації місцевих виборів.

Повний текст комюніке за результатами зустрічі за посиланням.

Реакція учасників нормандської зустрічі після саміту

Володимир Путін під час брифінгу "нормандської четвірки" константував, що між Україною і Росією є певне потепління у відносинах і процес розвивається у правильному напрямку.

"Чи є якесь потепління? Я думаю, що так. Дивіться, вже відбувся обмін утримуваними. Ми досягли розведення сил в трьох точках. Ми зустрілися зараз в "нормандському форматі" і обговорили дуже важливе широке коло питань і по багатьох з них, ми досягли прогресу. Тому, все це разом дає нам підстави вважати, що процес розвивається в правильному напрямку", - сказав Путін.

На брифінгу для українських ЗМІ Володимир Зеленський зазначив, що підсумком переговорів можна вважати нічийний результат, оскільки цей процес тільки зрушив з місця.

"Путін був злий? Я думаю, що всі були дуже втомлені. Розмова в нас була різна, і напружена, й іноді така потужна, іноді легка. Хто кого? Я не знаю. Мені здається, зараз правильно бути дипломатом, поки ми тільки почали говорити. Давайте говорити, поки що нічия", - підсумував Зеленський.

president.gov.ua Саміт у "нормандському форматі"

Ангела Меркель на підсумковому брифінгу заявила, що на цій зустрічі вони відчули добру волю розв'язувати складні питання.

"Однак сьогодні моє таке відчуття нашої зустрічі, що ми відчули добру волю розв'язувати складні питання. І цієї волі нарешті не бракує, і ми бачимо абсолютно реалістично розв'язання цих проблем. Президент Путін, президент Зеленський зустрілися сьогодні, і ми оцінюємо дуже позитивно цю зустріч, і я сподіваюся, що наша зустріч і двостороння зустріч між президентами відбулася для блага всіх сторін", - сказала Меркель.

За словами французького лідера Емманюеля Макрона головним результатом зустрічі є початок діалогу та відновлення дипломатичних стосунків між Україною та Російською Федерацією.

"Я не можу говорити про відлигу, але про відновлення дипломатичних стосунків. Це перша зустріч Путіна та Зеленського. Вони мали змогу обмінятися думками і досягти результатів. Перше - це обмін полоненими. Також важлива домовленість про припинення вогню та відведення військ. Є політична воля, яка призведе до того, що буде стеження цілодобове за ситуацією на Сході", - заявив Макрон.

В цілому, лідери держав, які брали участь у саміті позитивно оцінюють результат зустрічі й подальші кроки по врегулюванню конфлікту на Донбасі. Проте, серед політиків, журналістів, блогерів та експертів немає однозначної позиції, думки яких розійшлися у різні вектори.
 
Коментарі високопосадовців
 
Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук оцінив зустріч, як дипломатичний успіх президента, підкресливши, що питання відновлення контролю над кордоном залишається відкритим, а питання транзиту газу винесено за межі обговорення ситуації на Донбасі, що також є успішним результатом.
 
Міністр оборони України Андрій Загороднюк вважає, що процес виконання домовленостей не буде швидким й зберігається ймовірність їх зриву на будь-якому з етапів. Прогресом перемовин є робота над поверненням бранців та створенням нових пунктів перетину.
 
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що українські правоохоронці готові патрулювати звільнені від бойовиків території Донбасу, але це стане можливим, коли Росія віддасть контроль над українським кордоном. Міністр зазначив, що російська сторона поводила себе емоційно, а у помічника президента РФ  Владислава Суркова здали нерви.
 
Реакція українських політиків

Голова політради "Опозиційна платформа - За життя" Віктор Медведчук вважає, що говорити про перемогу України на переговорах можна буде тільки тоді, коли президент України Володимир Зеленський проявить політичну волю і заявить про неухильне виконання Мінських угод. 

"Я вважаю, що Україна повинна домогтися одного - миру. В Україні йде озброєний конфлікт, йдуть бойові дії, їх треба припинити. Потрібен мир ... Заради досягнення цього миру є один сценарій - через реалізацію Мінських угод. Ось шлях до миру. Інших шляхів я не знаю. і для того, щоб цього миру домогтися, треба проявити пану Зеленському та його команді політичну волю", - переконаний Віктор Медведчук.

Лідерка політичної партії "Батьківщина", та віднедавна  опозиціонерка до влади Юлія Тимошенко привітала відновлення діалогу та досягнення рішення про обмін полоненими за формулою "всіх на всіх",  проте у неї викликає занепокоєння, що було легітимізовано "формулу Штайнмаєра".

Лідер політичної партії "Голос" Святослав Вакарчук підкреслив, що Володимир Путін не звернув жодної уваги на "червоні лінії", які Зеленський озвучив на прес-конференції.

"Ми всі озвучили Президенту червоні лінії. Він озвучив їх на пресконференції. Путін не звернув на них жодної уваги. Це - сухий залишок Норманді", - пише Вакарчук у твіттері.

Зрада чи перемога?

Громадський діяч Геннадій Друзенко вважає, що зраду скасовано, адже Зеленський чітко продемонстрував в присутності Путіна, що Крим український, окреслив червоні лінії, які він у будь-якому разі не перейде та навіть трохи потролив російських журналістів. Погоджується з позитивним результатом і громадська діячка Світлана Заліщук: "Україна стала трошки сильнішою після цієї зустріч".

Український політолог Віктор Небоженко позитивно оцінює дії президента Володимира Зеленського, вважаючі, що він витримав перший іспит, але, на його думку, "нормандський формат" помирає: "Треба визнати, що "нормандський формат" миротворчих переговорів вмирає на наших очах. Ніхто з учасників "нормандського формату" так і не запропонував прийнятної компромісної формули миру на Донбасі. Всі тягнули в свою сторону. Паризька зустріч закінчилася нічим. Всі серйозні рішення відкладено на чотири місяці - це провал формату."

У свою чергу, політичний аналітик Валентин Гайдай пророкує Зеленському втрату частини своїх виборців, які сподівалися, що у Парижі буде досягнутий повний або відносний консенсус по миру на Донбасі. Але він і не набуде прихильників з протестного електорату, адже вони в цілому залишилися задоволені результатами переговорів. "Вулиця відчула свою силу. Дармоїди і безробітні, які простояли пару днів під Офісом президента, тепер будуть небезпідставно вважати, що саме вони задають порядок денний в країні", - пише Гайдай у Фейсбуці.

 Позитивні й негативні результати саміту

Громадська діячка Світлана Заліщук вважає позитивним результатом те, що президент наполягав на виборах із закритим кордоном, що суперечить підписаним мінським угодам. Вона виокремила інформаційну рамку, яку вдалося просунути Зеленському: "Україна не скасовує Мінські угоди, але вони не працюють через Росію". А також підкреслила, що Зеленський не дав пов’язати газ і Донбас.

Політолог Руслан Бортнік пише про те, що за 3 роки з останньої зустрічі позициії України і Росії залишились незмінними і повноцінного миру найближчим часом не буде.

"За 3 роки з останньої зустрічі Н4 позиції України (попри вибори) і РФ залишилися незмінними, рівень довіри низький попри "потепління" - ймовірність стратегічних компромісів вкрай низький - повноцінного миру найближчим часом не буде - ситуація скочується до політичного "заморожування" конфлікту при військовій демілітаризації і соціальній гуманізації ситуації в зоні протистояння", - пише Бортнік у Фейсбуці.

Головний редактор сайту "Страна" Ігор Гужва вважає, що війна буде продовжуватись й Зеленський цією зустріччю тільки збив хвилю зради, яку проти нього розганяли Порошенко і Ко. На його думку, головна інтрига домовленостей - це газ. 

"Відсутність розведення військ на всій лінії фронту, тотальна розбіжність позицій щодо політичної частини Мінська (формула Штайнмайера без узгодження як будуть проходити вибори і яким повинен бути особливий статус - це порожній звук) означає, що війна, на жаль триватиме", - пише Гужва у Фейсбуці.

Як там не було, а головні питання і відповіді на них залишились за кадром.

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...