live
Новини » Спорт 131 Читать эту новость на русском

Огляд ЗМІ. Понти року

Андрій Павелко

Ініціатива народних обранців перевести розслідування протиправних діянь глави ФФУ/УАФ Андрія Павелка в активну фазу настільки ж активно висвітлювалась у вітчизняній пресі минулого тижня, вільного від резонансних турнірних подій. До відомства, керованого казнокрадом і корупціонером, також додалося гострих питань.

Про це пише Footclub.com.ua.

ВСТАТИ, СУД ІДЕ!

Головний редактор журналу "Футбол" Артем Франков поділився своїм журналістським поглядом на прем'єрне засідання Тимчасової слідчої комісії щодо діяльності Павелка, що відбулося 28 листопада. Нагадаємо, ТСК створена за ініціативою представників партії "Слуга народу", очолив комісію Анатолій Костюх.

На думку А. Франкова, зустріч народних обранців дозволила, по-перше, окреслити основні напрямки роботи, по-друге, чітко продемонструвати настрій депутатів домогтися конкретики – і за розкрадання держбюджету, і щодо конфлікту інтересів, і по масі інших непривабливих речей, інкримінованих футбольному чиновникові.

"У надані мені хвилини я сказав, звертаючись до шановних депутатів-членів комісії ВР, що вони – може бути, останній бастіон і остання надія прикінчити корупційну схему, любовно вибудувану главою ФФУ/УАФ, – пише А. Франков ("Футбол", 2.12). – Запропонував постійно тримати в голові картину в цілому. Україна могла, не витрачаючи ні копійки коштів центрального (1 млрд 250 млн.) і місцевих (ще стільки ж) бюджетів, отримати на виході конкретний результат у вигляді відчутного прогресу футбольної інфраструктури, майданчиків, полів і т. д. За однієї умови: використовувати за призначенням кошти, що виділяються УЄФА і ФІФА.

Але через підступи махінаторів, які діяли відкрито, нахабно (а для чого ще ФФУ та її регіональні організації перетворювалися на осередки БПП?! Для даху!), ми не отримали на виході взагалі нічого! Витратили купу грошей, а тепер шукаємо по країні – скільки ж все-таки майданчиків побудували за участю Федерації футболу? З усіх "дивідендів" – ящик загадкового призначення під умовною назвою "завод з виробництва штучного покриття", продукцію якого теж треба шукати вдень з вогнем. Більше того, зараз ця продукція нікому навіть у страшному сні не потрібна, оскільки номінально неконкурентоспроможна ні за якістю, ні за ціною!".

Головне завдання комісії – з'ясувати, на якому етапі перебувають і в якому темпі просуваються розслідування гріхів Павелка і його подільників. Зокрема – кілька кримінальних справ, фігурантом яких він є.

Про деякі з них укотре згадав політик і телеведучий Дмитро Співак у своєму матеріалі для сайту Дмитра Гордона.

"Українська корупція специфічна, – розмірковує автор (Gordonua.com, 2.12). – Вона безпосередньо пов'язана з політикою і владою. У роки правління президента Порошенка Федерація футболу України відкрито перетворилася на філію БПП. Судіть самі. Голова бюджетного комітету парламенту Андрій Павелко стає президентом ФФУ. Вже конфлікт інтересів. Далі. Членами виконкому стають чинні депутати коаліції. А керівниками обласних федерацій – чинні на той момент губернатори... Коло замкнулося. Тепер можна було відкрито красти, не побоюючись".

Захмарні зарплати керівників федерації і "обраних" співробітників, дивні операції по закупівлі через фіктивні офшорні компанії десятків тонн морепродуктів, чаю та кави – далеко не всі приводи для серйозних звинувачень. Є факти ще більш вражаючі.

"Президент ФФУ і за сумісництвом голова бюджетного комітету парламенту Андрій Павелко через Мінрегіонбуд виділяє в 2017 році 270 млн гривень на програму будівництва дитячих футбольних міні-полів зі штучним покриттям, – продовжує Д. Співак. – Крім того, своєю постановою уряд зобов'язав органи регіональної влади і місцевого самоврядування дзеркально виділити аналогічну суму.

Наступного року ситуація повторилася. З тією лише різницею, що апетити у керівництва БПП та Федерації футболу України зростали. Бюджет виділив уже понад 350 млн грн, зобов'язавши місцеву владу виділити дзеркально аналогічну суму. У результаті за два роки на цю програму було виділено з бюджету України 1,25 млрд грн. А далі – все за сценарієм. Цинічне розкрадання і налагоджений механізм корупційних схем" (Gordonua.com, 2.12).

Куди пішли ці незліченні у всіх сенсах кошти? На будівництво заводу з виробництва штучної трави сумнівної якості і за завищеною закупівельною ціною? На зведення некондиційних майданчиків, та ще й зданих в кількості набагато менше від заявленого, хоча і авансовані на 100 відсотків? Або гроші прикарманені казнокрадами, що діяли під гаслами боротьби за світле майбутнє нашого футболу?

Відповіді на ці питання і повинні прозвучати якомога швидше. Як, втім, і багато інших, зовсім не риторичних. Скажімо, про податкове декларування А. Павелка. Надані ним цифри, м'яко кажучи, не зовсім відповідають розкоші, якої сповнений побут голови громадської організації. І цей факт у свій час також став предметом розгляду Національним агентством запобігання корупції і Національним антикорупційним бюро України. Спочатку грубі порушення податкового законодавства були зафіксовані, проте справу було спущено на гальмах – очевидно, за вказівкою з верхніх поверхів влади.

"Родина Павелка знімала елітне помешкання майже за 17 тисяч доларів на місяць, – розповів в інтерв'ю програмі "Подробиці" представник громадської організації "Ініціативи майбутнього" адвокат Олег Скупінський. – Також чисельні відпустки, відрядження, перельоти, віп-ложі на різноманітних футбольних матчах по всьому світі... Не було задекларовано автомобіль "Бентлі". Не внесено відомості про те, що він [Павелко. – В. Ж.] має майнові зобов’язання у розмірі 212 мільйонів гривень.

Було встановлено ці порушення. Проте через тиск збоку правлячої на той час партії безпосередньо керівник НАЗК Мангул виконав фактично пряму вказівку органів державної влади, я так розумію, що це був президент України [Порошенко. – В. Ж.], і було прийняте рішення про те, що відсутнє правопорушення у декларуванні" (Podrobnosti.ua, 6.12).

В нацагентстві так квапилися вислужитися, що відзначилися юридичним казусом: мотивувальна частина висновку у "справі Павелка", де описуються всі факти порушень, абсолютно суперечить резолютивній частині, де йдеться про те, що порушень декларування немає.

Настільки кричуща позиція НАЗК змусила активістів звернутися до адміністративного суду. Розгляд справи тривав майже рік, при активній протидії НАЗК і адвокатів Андрія Павелка. Однак справедливість все-таки перемогла.

"Сьогодні ви були свідками того, що в судовому засіданні безпосередньо сам суд зазначив, що НАЗК визнало наші позовні вимоги в повному обсязі, – цитує канал "112" Олега Скупінського за гарячими слідами нового судового засідання (112.ua, 6.12). – Орган державної влади фактично вперше визнав помилковість своїх дій, визнав те, що попередні вищі посадові особи НАЗК діяли з порушенням чинних норм законодавства та безпосередньо своїх прямих обов'язків".

Новим керівництвом НАЗК прийнято рішення про визнання позову. У свою чергу, захистові Павелка невигідно розвивати справу, оскільки це може призвести до нової розширеної перевірки.

"Їм невигідно, щоб знайшли якісь нові обставини, які могли б представити до кримінального провадження, оскільки чим більше нових обставин, тим сильніше може змінитися кваліфікація, щодо якої відкрито провадження, і може бути більш суворе покарання з незаконного збагачення", – прокоментував ситуацію правозахисник з організації "Стоп корупції" Ігор Бондарчук (112.ua, 6.12).

Дійсно, Володимир Тимошенко, адвокат А. Павелка, наполягав на тому, щоб судове засідання було закритим – нібито через ризик розголошення приватних даних сім'ї глави ФФУ/УАФ. Однак, враховуючи підвищений суспільний інтерес до слухання, суд відхилив це клопотання.

"Ми хочемо довести в суді абсурдність звинувачень, довести, що ніякого порушення не було", – каже В. Тимошенко (Podrobnosti.ua, 6.12).

БАГАТО ШУМУ І – НІЧОГО...

Вже звично чути від Павелка і його оточення у відповідь на будь-які звинувачення, що це все – фейк. Незважаючи на численні фото- та відеосвідчення, документи, вибрані місця із електронної переписки, що завдяки активістам та пресі стали надбанням громадськості. Що ж, останнє слово залишається за правоохоронними та судовими органами. Передбачити їхній вердикт не так вже й складно: наявна ціла корупційна система, вибудувана в нашому футболі.

Свідчення про те, що багато регіональних футбольних федерацій вирішили скопіювати методи "роботи" ФФУ, підкріплюються все новими і новими фактами.

Так, розкрито нецільове витрачання коштів на Полтавщині.

"Громадська спілка "Федерація футболу Полтавщини" коштом бюджету фінансувала тренувальні збори молоді приватного клубу "Ворскла" та влаштовувала змагання для нардепа Олега Кулініча напередодні виборів", – повідомляє місцеве електронне видання "Останній Бастіон" (Bastion.tv, 5.12).

Очолювану колишнім губернатором Валерієм Головком федерацію фінансує з бюджету Управління у справах сім'ї, молоді та спорту Полтавської облдержадміністрації під керівництвом Олександра Буцького. Останній був у підпорядкуванні у Головка до весни 2019 року, поки голову ОДА не відсторонили від посади через корупційний скандал.

Згідно з документами, отриманими редакцією "Бастіону" в Управлінні у справах сім'ї, молоді та спорту, ФФП фінансувала на десятки тисяч гривень навчально-тренувальні збори ДЮФШ приватного футбольного клубу "Ворскла". При цьому не вдалося уникнути конфлікту інтересів, адже першим заступником голови обласної федерації є віцепрезидент "Ворскли" Олег Лисак.

Крім того, ФФП два роки поспіль фінансувала футбольні турніри на призи нардепа Олега Кулініча, витративши в цілому 33 тис. грн. Останній турнір відбувся за місяць до парламентських виборів. Як видно з сайту федерації, змагання перетворили на агітаційний майданчик кандидата в депутати.

"На тлі налагодженої за участі Буцького та Головка схеми зловживань бюджетними коштами спостерігається катастрофічне недофінансування спортивних закладів, які справді мали б отримувати бюджетну підтримку, – пише "Бастіон" (Bastion.tv, 5.12). – Описана ситуація вкотре доводить, що Федерація футболу Полтавщини – це структура, створена не для розвитку спорту, а для особистого збагачення Валерія Головка та близьких до нього осіб, а також вирішення кон'юнктурних політичних інтересів".

Невідповідність слова і діла – один з найбільш характерних принципів роботи нинішньої ФФУ/УАФ і більшості підзвітних їй організацій всіх рівнів. Пасує сюди й новина, що прозвучала на тижні про те, що слідство у справі про організацію футбольних договорняків – зупинено.

У зв'язку з цим одну цікаву історію розповів генеральний директор "Зорі" Сергій Рафаїлов, який говорив на тему корупції у футболі в ефірі шоу "ТаТоТаке".

"Був випадок, коли ми дізналися, що є підозра на договірний матч, – ретранслює слова керівника луганського клубу Dynamomania.com (5.12). – Нам один хлопчик сказав, адже у нас все це відкрито, хлопці говорять про таке тренеру або мені. Я подзвонив в УАФ, адже вже мала бути зустріч, коли передавали б гроші. І якимось чином так вийшло, що інформація витекла, і зустріч не відбулася. А коли вже другий раз таке трапилося, то я не дзвонив у УАФ, а безпосередньо з поліцією зв'язався. І тоді взяли двох осіб на місці злочину, коли вони передавали гроші".

Як кажуть, рука руку миє. Одна рука – та, що з корупцією нібито бореться, друга... висновки напрошуються самі собою.

Як, до речі, і у випадку з "расистським" скандалом на недавньому матчі "Шахтаря" з "Динамо" в Харкові та роль в ньому рефері поєдинку Балакіна. Саме його рапорт став підставою для звинувачення в расизмі фанатів київського клубу і відповідного швидкого покарання з боку дисциплінарних органів ФФУ/УАФ (до завершення поліцейського розслідування, без якихось переконливих доказів провини вболівальників гостей).

"Джерела в Харківській поліції повідомляють, що з суддею вже два тижні намагаються зв'язатися через суддівський комітет ФФУ/УАФ – на жаль, без толку, – написав А. Франков у своєму телеграм-каналі (Dynamomania.com, 6.12). – адже його свідчення щодо нещодавнього інциденту життєво необхідні – як активного та безпосереднього учасника того, що сталося! Вже і з динамівців познімали – при повному сприянні клубу, між іншим, а у Федерації тиша, всі спроби зв'язатися зникають наче удар кулаком в вату. Мимоволі задумаєшся – а чи потрібні взагалі тамтешнім діячам розслідування та його результати, не крики і стогони "взагалі", а конкретні винні, і, нарешті, не страшно давати показання під попередження про кримінальну відповідальність за брехню – це ж не рапорти строчити, які потім ніхто не побачить!".

ТОРГУЄМО ОБЛИЧЧЯМ. ФУТБОЛ ПОЧЕКАЄ

І на цьому безрадісному тлі – лунають бадьорі рапорти Павелка про те, якими семимильними кроками йде наш футбол до світлого майбутнього.

Черговою трибуною для краснобая стала церемонія "Футбольні зірки України", що відбулася в понеділок під дахом НСК "Олімпійський". Подібні заходи проводяться в кожній футбольній державі, що поважає себе, проте ця повага передбачає певну статусність, певний рівень, нижче якого – містечковість, що часом переходить у звичайне жлобство.

Про те, що у ФФУ/УАФ придумали чергове "павелківське село" у вигляді роздачі слонів виключно для самомилування і самопіару, свідчать щонайменше два кричущі факти. По-перше, журналістів поділили на "придворних" і "челядь". По-друге, заради цього бенкету під час чуми під дахом Будинку футболу знехтували власне футболом!

"На церемонію "Футбольні зірки України-2019" пустили тільки журналістів телеканалів "Футбол 1/2", – передав з місця подій Андрій Сеньків, кореспондент Tribuna.com (2.12). – Це сталося з причини того, що телеканали "Футбол 1/2" є трансляторами заходу. Інші журналісти перебували в холі, через який на церемонію проходили гості та номінанти. А потім дивилися трансляцію церемонії в окремій кімнаті".

Захід федерації проігнорували всі представники київського "Динамо". Напередодні, після матчу чемпіонату України з донецьким "Олімпіком", наставника біло-синіх Олексія Михайличенка запитали, зокрема, про напружений осінньо-зимовий графік виступів команди.

"У нас було лише два дні на підготовку, – відповів тренер. – Напевно, ми могли спокійно зіграти цю гру в понеділок. Як це робиться в Німеччині, Туреччині, Португалії... Одна команда готується тиждень, а друга – два-три дні. Хоча навіть один день важливий при підготовці до таких матчів. І не тільки для того, щоб була спортивна складова, але і щоб багато футболістів не отримували травми, як Миколенко. Але нам в понеділок грати не можна, оскільки УАФ запланувала захід – підбиття підсумків року..." (Dynamo.kiev.ua, 1.12).

Коментарі зайві. Проблеми клубів і навіть збірних відходять на десятий план, якщо мова заходить про шкурні інтереси ФФУ/УАФ та її керівників, далеких від уміння професійно робити справу, зате чудово "торгують обличчям".

На церемонії Андрій Павелко виступив з черговою пафосною промовою, що тут же прикрасила офіційний сайт федерації.

"2019 рік подарував українським уболівальникам яскраві емоції від гри наших команд та чудові результати роботи на різних напрямках розвитку футболу", – стверджує чиновник серед іншого словоблуддя (Ffu.ua, 2.12).

"Нашу роботу іноді критикують – зокрема чомусь за надто активний розвиток футбольної інфраструктури. Але ми можемо пишатися тим, що мільйони людей співають Гімн України разом із національною збірною, що десятки тисяч дітлахів мають змогу приходити до футбольних секцій та тренуватися на сучасних комфортних майданчиках.

Тому й у новому році ми будемо наполегливо працювати над нашою програмою розвитку футбольної інфраструктури..." (Ffu.ua, 2.12).

Так і хочеться запитати: чи адекватно сприймає футбольний царьок навколишній світ і те, що в ньому відбувається? Цим питанням задався і журналіст Сергій Васильєв.

"Приклад, що підтверджує неадекватне сприйняття дійсності футбольним функціонером – це його невиліковна звичка мавпувати. Мовляв, у них там в Парижі – "Золотий м'яч" вручають, а ми на НСК в цей же день – теж свою червону доріжку розкотимо і свої зірки позапалюємо! – написав він на своїй сторінці в мережі Facebook. – Хто пояснить убогому провінціалові, що його пародію на Оскара тому й охрестили журналісти – "недоцеремонією", оскільки від неї за версту тхне периферією.

Це – весь Павелко. Дешеві понти і нестримний нарцисизм в букеті з невичерпними фейками" (Facebook.com, 3.12).

Саркастично оцінено і заяву Павелка про те, що гравці і тренери збірної U20, що виграли ще в серпні чемпіонат світу, нарешті отримають вже неодноразово обіцяні преміальні – на ще одному урочистому вечорі.

"Рекордні преміальні – в чорний понеділок! Після недавньої "чорної п'ятниці" я б саме так анонсував "спеціальний урочистий вечір" 16 грудня, під час якого президент ФФУ/УАФ обіцяє видати "заслужену винагороду" чемпіонам світу U-20, – читаємо в пості С. Васильєва (Facebook.com, 3.12).

Автор сумно жартує: не виключено, що преміями юним переможцям першості планети стануть... пайки з кавою, чаєм і морепродукти. Про закупівлі ФФУ/УАФ цих товарів у неймовірних обсягах йшлося на першому засіданні Тимчасової слідчої комісії у Верховній Раді.

"Сміх сміхом, але після оприлюднення цієї скандальної інформації Павелко цілком може придумати черговий флешмоб з цими тоннами чаю, кави і їжі, – наполягає Сергій Васильєв (Facebook.com, 3.12). – Він і оком не моргне, пояснюючи членам ТСК, мовляв, вони закуповувалися спеціально, як преміальні продуктові пайки для футболістів. Не дивуйтеся, Павелко здатний і на таке".

ТАЙСОН ВИПЛАКАВ ТИТУЛ

З лауреатів сезону за версією ФФУ/УАФ хочеться відзначити переможців у двох головних номінаціях. Якщо визнання наставника збірної країни Андрія Шевченка тренером року сприйнято практично беззастережно, то призначення найкращим гравцем України Тайсона, навпаки, викликало шквал критики на адресу організаторів заходу.

"Скажіть, з якого це переляку Тайсон – кращий футболіст України? – запитує відомий вітчизняний телекоментатор Сергій Савелій. – Хто це так вирішив? Який такий знавець? Та ще й у такому для українського футболу році! Нагадаю – українська молодь до 20 років стає чемпіонами світу (!), а збірна України достроково, з першого місця виходить до фінальної частини Чемпіонату Європи!

І що, це все здобув Тайсон?!

Зрештою, якщо вже так, то назвіть номінацію "Найкращий футболіст чемпіонату України" . Якщо вже комусь так хочеться бачити серед найкращих Тайсона.

Але назвати його першим серед футболістів України, коли маємо П’ятова, Малиновського, Яремчука, Зінченка?! Так зазвичай тулять горбатого до плоту" (Grinchenko-inform.kubg.edu.ua, 4.12).

"Кращого футболіста" досить показово характеризує те, що за десять років виступів в Україні він не спромігся вивчити мову нашої країни хоча б настільки, щоб після вручення призу вимовити слова подяки без допомоги перекладача!

А яскравий штрих до персони Тайсона-футболіста – його поведінка на полі. Сайт "Трибуна" підрахував, що в поточному сезоні арбітри п'ять разів попереджали бразильця і одного разу вигнали з поля.

"Всі свої картки бразилець отримав за неспортивну поведінку. Найбільше він любить сперечатися з суддями. Всього ж за 6 сезонів у складі "Шахтаря" Тайсон отримав 33 картки (31 жовта і 2 червоних). Чи не занадто багато як для гравця атаки?" (Ua.tribuna.com, 6.12).

Гідний стояти вище за інших своїх колег футболіст, який не приховує проблеми з мотивацією і мріє покинути клуб і чемпіонат України настільки, що готовий заради цього стати посміховиськом з примітивно розіграним  "расистським скандалом"?

"Йому вже нецікаві внутрішні як командні, так і індивідуальні перемоги, – констатує Ua-football.com (3.12). – Не зачіпають навіть невдачі. Він підібрався до критичної вікової позначки для футболіста, і будь-які результати штурму зони комфорту не приносять, схоже, ніякого задоволення або розчарування".

А, може, справа в іншому? Цікаво висловився на цей рахунок Микола Несенюк у матеріалі для "Газети", пригадавши, що в свій час Тайсона розглядали як кандидата в збірну України, а керівники "Шахтаря" твердили про гаряче бажання самого гравця приміряти форму національної команди його "другої батьківщини".

"Присудження немолодому вже за футбольними мірками бразильцю титулу найкращого в Україні, виглядає, як на мене, ще однією спробою підняти ціну на цей футбольний товар, – пише Н.Несенюк (Gazeta.ua, 4.12). – Щоб Тайсон не просто так пішов із "Шахтаря", а хоча б за якісь гроші. Але не думаю, що це допоможе. Його вже робили "гравцем збірної Бразилії" із тією ж приблизно метою.

Тішить у цій всій досить бридкій процедурі лише одне – Тайсон з його публічними сльозами та "факами" хоча би не українець. А міг би! Чому ні? Добре, що агенти "заграли" його за Бразилію. А то був би у нас ще один патріот за компанію із Мораесом та Марлосом. Тому після помпезної в окремих місцях церемонії УАФ із нагородження Тайсона мені соромно лише за цю організацію. Якби найкращим визнали того ж Мораеса, соромно було б за всю Україну. Тому дуже добре, що Тайсон не українець і вже точно ніколи ним не буде".

А от від іншого "постпреда", що присмоктався до українського спорту, соромно буде, схоже, всій країні. Адже Андрієві Павелку вдалося не тільки узурпувати футбольну владу і, прикриваючись нею, творити свої непорядні справи. Він пробрався і в міжнародні інституції, чим особливо хизується.

"Пишаюся, що представляю Україну в загальноєвропейському процесі розвитку футболу!" – сказав кілька днів тому, після завершення роботи Виконкому УЄФА, фігурант кількох кримінальних справ, корупціонер і казнокрад.

Втім, йому нічого не залишається, крім як зображати посмішку і робити приторну міну за бездарної гри, яка ось-ось закінчиться. Обіцяють це не тільки вердикти судів у низці справ проти Андрія Павелка. Схоже, починають прозрівати і деякі з учасників футбольного процесу, які раніше геть відмовлялися бачити очевидні речі.

На черговому засіданні Виконкому Федерації футболу Закарпаття, що відбулося в Мукачеві, в початковий порядок денний заступник голови організації Ярослав Сухан запропонував включити один вельми цікавий пункт.

"А саме розглянути проблему корупції в Українській асоціації футболу, зокрема відсторонення Андрея Павелка від виконання ним обов’язків президента УАФ на час проведення розслідування за п’ятьма кримінальними справами, – повідомляє офіційний ресурс ФФЗ (Ffz.org.ua, 6.12). – Отож спочатку присутні обмінялися думками з цього приводу й вирішили доручити С. Сельменському докладніше вивчити це питання й винести його на найближчий (черговий або позачерговий) виконком".

Панове присяжні засідателі... Є реальні ознаки того, що крига недавньої байдужості і загального одобрямсу у футбольній родині справді скресла. Навіть не дивлячись на те, що за вікном грудень…

Віктор Журавльов

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...