live
Новини » Політика 1288 Читать эту новость на русском

Нормандський саміт: Як відбувався та про що домовилися Україна, Росія, Німеччина та Франція

Офіс президента Нормандська четвірка

Лідери України, Росії, Франції та Німеччини обговорили врегулювання конфлікту на Донбасі

Вперше за три роки відбулася зустріч у "Нормандському форматі". Це - чотиристоронні переговори, які мають сприяти розв'язанню конфлікту на Донбасі.

"Нормандський саміт" розпочався дев'ятого грудня о 17.00 (за київським часом) у Парижі.

Першою до Єлисейського палацу прибула канцлерка Німеччини Ангела Меркель. Потім приїхав Володимир Зеленський. Останнім авто привезло президента Росії Володимира Путіна. Їх усіх зустрічав президент Франції Емманюель Макрон.

Спочатку Зеленський зустрівся з французьким лідером, потім провів двосторонню зустріч з Меркель.

О 18:20 за київським часом у Єлисейському палаці завершилися усі двосторонні зустрічі й почалися чотиристоронні переговори у "Нормандському форматі". ЗМІ туди не пустили.

Французи повідомили про зміну у графіку - підсумкова пресконференція чотирьох лідерів відбудеться після всіх переговорів. Останніми зустрілися президент Росії Володимир Путін та президент України Володимир Зеленський. Потім всі лідери відправилися на вечерю і провели там кілька годин, обговорюючи домовлене.

Після цього чотири лідери дали підсумкову пресконференцію, затримавши початок на понад дві години.

Після вступних промов Макрона та Меркель президент України оголосив про домовлені невідкладні заходи щодо безпекової ситуації на сході України:

  • повне, всебічне, безстрокове припинення вогню, яке повинно розпочатися до кінця 2019 року;
  • країни-учасниці саміту наполягають на надання доступу для Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на всій території конфлікту задля спостереження за припиненням вогню. Мандат місії буде розширений - моніторинг здійснюватиметься цілодобово;
  • сторони підтримують розробку нового плану з розмінування територій;
  • обмін полоненими має відбутися до 31 грудня 2019 року за принципом "всіх на всіх";
  • створити повні списки всіх утримуваних та допустити до них представників Червоного хреста;
  • Тристороння контактна група у Мінську погодить додаткові зони розведення одночасно у трьох точках гуманітарного значення.

Зеленський додав, що наполягав під час переговорів на відновленні Україною контролю над всіма територіями. До цього питання повернуться на наступному саміті, який відбудеться через чотири місяці.

Сторони зацікавлені обговорювати в рамках "нормандської четвірки" та Тристоронньої контактної групи правові аспекти щодо самоврядування на непідконтрольних Україні територіях. Тобто про вибори в ОРДЛО поки не йдеться.

Кремль наполягає, щоб у Конституцію України внесли зміни про "особливий статус Донбасу", зробили амністію бойовикам та заборонили їх переслідування.

Зеленський також сказав, що наполягає на тому, щоб контроль над кордоном з РФ на Донбасі був переданий Україні до місцевих виборів. Путін наполягає, що тільки після. Бо саме так було підписано на Мінських угодах у 2015 році ще за президента Петра Порошенка. Наступні Мінські переговори мають відбутися вже цього місяця.

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...