Венеціанська комісія розкритикувала зміни щодо Верховного суду у реформі Зеленського

Венеціанська комісія

Критичні зауваження стосуються скорочення кількості суддів та проведення нового конкурсу

Критичні зауваження Європейської комісії "За демократію через право" (Венеціанської комісії) щодо закону "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування" № 193-ІХ стосуються здебільшого положень скорочення кількості суддів Верховного суду і проведення нового конкурсу до нього.

Про це повідомляє Українська правда. 

Комісія зазначила, що у суспільства можуть існувати перестороги щодо доброчесності деяких суддів Верховного суду, оскільки 44 із них були призначені попри негативний висновок Громадської ради доброчесності (ГРД).

Однак, на думку комісії, новий конкурс для суспільства та самих суддів "може створити враження, що в результаті кожних наступних виборів нова влада може за своїм бажанням звільняти суддів із посад". Це, на думку комісії, може становити загрозу для незалежності судової влади, оскільки за загальним правилом судді мають обиратись пожиттєво, інакше виконавча влада зможе на них легко впливати, погрожуючи звільненням.

Також "Венеціанка" зауважила, що пояснювальна записка до законопроєкту не обґрунтовувала, чому суддів Верховного суду треба скоротити і чому залишитись має саме 100 суддів. Саме тому, на думку комісії, таке скорочення виглядає необґрунтованим і свавільним.

"Комісія наголосила, що зменшення кількості суддів Верховного суду, поставить під загрозу ефективний розгляд судом великої кількості справ, які накопичились у суді" – зазначається у повідомленні.

Нагадаємо, Європейська комісія за демократію через право, більш відома як Венеціанська комісія, також розкритикувала мовний закон України у питаннях нацменшин. Зокрема, у своєму висновку зазначила, що Закон України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" не витримує балансу між захистом української мови та гарантуванням прав мов національних меншин. 

У рішенні комісії міститься значний перелік рекомендацій для зміни даного закону, також документ наголошує на окремих положеннях, які, на думку ВК, суперечать міжнародним зобов’язанням України.

 

 

Loading...