live

Санкції WADA: Чому Росія знову наступила на ті самі граблі

Московский центр Карнеги
Московский центр Карнеги Публікації Московського Центру Карнегі виходять російською та англійською мовами і охоплюють широке коло питань - від внутрішньої політики та тенденцій розвитку суспільства до зовнішньополітичного порядку і проблем нерозповсюдження ядерної зброї
З відкритих джерел
загрузка...
загрузка...

Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA) відсторонило Росію на чотири роки від Олімпіад і чемпіонатів світу. Але історія протистояння міжнародної спільноти проти російського спорту бере початок ще п'ять років тому, після виходу фільму німецького журналіста Хайо Зеппельта "Таємниці допінгу: Як Росія створює своїх переможців".

Про це пише Московський центр Карнегі.

Нескінченний глухий кут

Історія заплутаних відносин російського спортивного світу зі Всесвітнім антидопінговим агентством триває так довго, що у редакторів російськомовних медіа вже вичерпалися каламбури з абревіатурою WADA: "Восставшие из ВАДА", "Блок ВАДА", "Из ВАДА в ад" і т. п. З історій, які приховуються за цими заголовками, можна скласти сценарій для серіалу в жанрі процедурал – такого, де в кожній серії розкривається нова справа, але при цьому ще й присутній довгий сюжетний хід, розтягнутий на цілий телевізійний сезон. При цьому схема такого "сезону" повторюється щороку, а обмін репліками і діями сторін відбувається в режимі пінг-понгу: спортивна влада Росії звинувачена в якихось гріхах, російська сторона голосно заявляє, що всі звинувачення наклеп. Іноземні ЗМІ або створені після початку скандалу комісії з розслідування публікують докази (свідчення очевидців, дані листування, фінансові документи, висновки експертів), російські – голосно кричать про змову, депутати Держдуми роблять жорсткі заяви.

Нарешті, міжнародні спортивні організації, стомлені цим перетягуванням канату, заявляють про санкції проти російських спортсменів – не допускають їх до міжнародних змагань, анулюють підозрілі результати і т. п., і вже на цьому етапі російські спортивні функціонери застосовують примирливу тактику: звільняють чиновників, посилають до Лозанни і Женеви делегації для переговорів і всіляко демонструють готовність до компромісів. Все завершується створенням чергової дорожньої карти з відновлення нормального стану речей і переводити дискусії в непублічний простір тихих кабінетів. В цей момент російські чиновники, впевнені в тому, що питання практично вирішене, роблять новий прокол, і все починається наново.

Перший сезон, сюжет якого розгортався за цією схемою, ми побачили п'ять років тому. Тоді все почалося з фільму німецького журналіста Хайо Зеппельта "Таємниці допінгу: Як Росія створює своїх переможців" ("Geheimsache Doping: Wie Russland seine Sieger macht"). Зеппельт знайшов російських атлетів, які заявили, що в Росії існує система прикриття провідних спортсменів, чиї допінг-проби підміняються на чисті, а функціонери спортивних федерацій беруть хабарі за те, що в базу даних Російського антидопінгового агентства (РУСАДА) вносяться потрібні результати допінг-контролю. Російська спортивна громадськість обурювалася, міжнародна легкоатлетична федерація почала розслідування, за підсумками якого РУСАДА і Всеросійська федерація легкої атлетики були позбавлені акредитацій. Все завершилося зміною керівництва в РУСАДА і федерації легкої атлетики та початком переговорів щодо відновлення прав російських легкоатлетів.

Потім стався другий сезон – нові інформатори розповіли слідчим WADA, що система підтримки допінгу курірована вищим керівництвом Міністерства спорту Російської Федерації, фінансувалася з бюджету і працювала навіть під час зимових Олімпійських ігор у Сочі в 2014 році. І весь цикл повторився, тільки санкції цього разу торкнулися не тільки легкоатлетів. Довелося жертвувати цілим заступником міністра – у відставку відправили Юрія Нагорних, який відповідав в Мінспорту за підготовку до Сочі.

Потім були доповіді двох незалежних комісій, які досліджували показання свідків, які висували звинувачення проти Росії держпідтримки допінгових програм. З кожним новим циклом "звинувачення – заперечення провини – переговори" спортивні санкції ставали дедалі жорсткішими. Зрештою знадобилося втручання президента, щоб врятувати запланований на 2018 рік футбольний чемпіонат світу в Росії. Заради цієї мети довелося пожертвувати і літньою Олімпіадою-2016 в Ріо (туди не пустили російські збірні відразу з декількох видів спорту, в тому числі практично всіх легкоатлетів), і зимовими Іграми-2018 у Пхенчхані (російські спортсмени виступали у неповному складі і без національної символіки). Пожертвувати довелося навіть цілим міністром спорту – Віталію Мутко довелося залишити всі свої спортивні посади (нехай навіть ця відставка була обставлена як підвищення до віцепрем'єра, який курує будівництво та ЖКГ). Але головна мета все ж була досягнута – футбольний чемпіонат у Росії ніхто не відібрав, і нових санкцій вдалося уникнути.

Навіть навпаки: довготривале і акуратне улещування найбільш серйозних фігур міжнародної спортивної бюрократії нарешті почало давати результат. Восени 2018 року в WADA навіть стався через це невеликий внутрішній скандал: знаменита в минулому канадська лижниця Беккі Скотт, що входить до складу виконкому антидопінгового агентства, звинуватила керівництво WADA у зайвій поблажливості до Росії. На що глава агентства Крейг Ріді відповів, що для його організації важлива не тільки нетерпимість до допінгу, але й "здатність до компромісу" і готовність робити "кроки назустріч" тим, хто виправляє минулі гріхи. В такому дусі про російську спортивну владу ніхто публічно не висловлювався з 2014 року – не дивно, що новий міністр спорту РФ Павло Колобков був впевнений, що все найгірше позаду, а на Олімпійські ігри 2020 року Росія зможе послати повноцінну команду з прапором і гімном.

Крадіжка зі зломом

До кінця 2018 року в дорожній карті з відновлення статусу РУСАДА з 31 критерію було виконано 29. Залишалося лише два. Перший – передача бази даних Московської антидопінгової лабораторії інспекторам WADA: агентство збиралося порівняти ці дані з тією версією бази, яку надав інформатор WADA Григорій Родченков, що виїхав до США. Другий – офіційне визнання висновків комісії Макларена (тієї самої, яка заявила про наявність держпідтримки допінгу в Росії).

Питання з визнанням врешті-решт звелося до пошуку формулювання, яка була б прийнятна для всіх: Росія відмовилася визнавати наявність державної політики щодо підтримки допінгу в спорті, але вустами міністра Колобкова погодилася, що окремі недобросовісні чиновники могли допускати помилки. Політиків з WADA це влаштувало, і залишалося тільки розібратися з базою даних.

Інспектори Всесвітнього антидопінгового агентства прибули до Москви в грудні 2018 року. Але скопіювати базу даних їм не дозволили, пославшись на те, що представники WADA використовують несертифіковане в Росії обладнання. Після декількох тижнів енергійного листування Всесвітнє антидопінгове агентство 10 січня 2019 року надіслало другу групу інспекторів, які все ж скопіювали базу даних. Коли різдвяні і новорічні канікули завершилися, а фахівці WADA почали вивчати привезену базу, виявилося, що в ній не вистачає близько 20 тисяч файлів. Причому, за версією агентства, всі вони були видалені в період з 1 по 9 січня 2019 року.

Протягом дев'яти місяців про це не було відомо – агентство вело власне розслідування. А потім вибухнула інформаційна бомба: у вересні WADA направило офіційний лист до Міністерства спорту, в якому дала три тижні на підготовку задовільних пояснень того, що сталося.

25 листопада Комітет WADA щодо відповідності (структура, оцінює відповідність організацій і країн чинним Всесвітнім антидопінговим кодексом) оголосив, що завершив вивчення пояснень російської сторони з приводу злому бази даних антидопінгової лабораторії. Пояснення визнані незадовільними, і комітет склав список рекомендацій для виконкому WADA. У списку є рекомендації усунути збірні Росії від участі у міжнародних стартах (у тому числі в Олімпійських іграх) і допускати тільки окремих атлетів, які довели свою чистоту, заборонити російським офіційним особам відвідувати міжнародні змагання, заборонити проведення міжнародних змагань на території Росії – і ще кілька менш яскравих пунктів. Всі ці рекомендації має розглянути виконком WADA, призначений на 9 грудня.

Новий сезон

Як виявилося, незважаючи на повну зміну всього керівництва російським спортом, на нові звинувачення система як і раніше реагує за старими шаблонами. Міністр спорту Колобків відразу ж відзвітував через державне агентство ТАСС: "Так званих маніпуляцій там не було. Це наша позиція". І пояснив, що всі зміни в базі носять технічний характер.

Телеканал НТВ оперативно випустив власне розслідування, в якому стверджується, що всі зміни до бази даних вносив перебіжчик Родченков і його спільники – вони робили це віддалено з США. Водночас телеканал повідомив, що у базі залишилась листування Родченкова, в якій він обговорює, як брати зі спортсменів хабара за підміну їх допінг-проб (експерти WADA вже прокоментували це твердження, заявивши, що листування підроблене і вставлене в базу перед її передачею).

Глава Олімпійського комітету Росії Станіслав Поздняков зібрав журналістів, щоб повідомити, що жодних санкцій по відношенню до російським спортсменам бути не може і не буде. А якщо будуть, то комітет оскаржить їх законними методами.

Відразу в декількох медіа виступили експерти, які готували відповідь для WADA, які впевнено пояснили, що база, по-перше, не зламана, а по-друге, якщо і зламана, то точно не нами. А всі докази протилежного не варті виїденого яйця.

Загалом, якщо сюжет нинішнього сезону серіалу "допінг у Росії" буде і далі розвиватися за шаблоном попередніх, то нам ще доведеться деякий час перебувати в стадії заперечення вини. І тільки після того, як стане ясно, що це саме заперечення нічого не приносить, почнуться переговори про форму визнання провини і оргвисновки.

Вороже оточення

Завзятість, з якою російська сторона знову і знову наступає на ті самі граблі, багатьох спантеличує. Важко зрозуміти, чому ті самі люди і структури докладають масу зусиль для того, щоб повернутися в олімпійський рух – і одночасно так нерозумно підставляються, здійснюючи нові помилки. Автор The New York Times навіть припустив, що причина такої нелогічної поведінки була у бажанні приховати позитивні допінг-проби чемпіонів минулих років, які стали зараз в Росії політиками або великими чиновниками (наприклад, чемпіонами Олімпіад були і Колобков, і Поздняков – обидва колишні фехтувальники).

Беручи до уваги усю дотепність такої версії, повірити в неї рішуче неможливо – у всякому разі, якщо дивитися на ситуацію з Росії. У російській політичній системі ні спортивне міністерство, ні тим більше громадська організація (якою офіційно є Олімпійський комітет Росії) не володіють ні владою, ні впливом для проведення спецоперацій на зразок злому бази даних. Крім того, саме в Мінспорту і Олімпійському комітеті працюють люди, яким за визначенням належить розуміти різницю між правилами, за якими живе велика політика та політика спортивна.

У більшості сфер, де російській владі доводиться взаємодіяти з представниками інших країн або міжнародних організацій, не існує механізму швидкого й ефективного впливу на країну, що порушує прийняті домовленості. Можна вводити економічні санкції проти Росії, припиняти її членство в Парламентській асамблеї Ради Європи або інших подібних організаціях. Можна навіть переслідувати активи конкретних представників російської еліти. Але у "великому" світі немає механізму, здатного відправити цілу країну назад, за залізну завісу, якщо вона сама цього не захоче.

А в спорті такий механізм є. Є загальний Всесвітній антидопінговий кодекс, який підписали практично всі країни і спортивні федерації. І в цьому кодексі прописана чітка процедура: якщо антидопінгове агентство країни визнається невідповідним кодексу, то країна виключається зі змагань. А потім довго виправляється і доводить свою новоздобуту чистоту.

І для того, щоб прибрати з Олімпіад навіть таку величезну країну, як Росія, досить рішення всього 12 чоловік, які збираються 9 грудня на засіданні виконкому Всесвітнього антидопінгового агентства. У них немає особливих резонів "брати до уваги" або "поставитися з розумінням" – вони вже п'ять років спостерігають повторення того самого сюжету. Росія – не системоутворюючий елемент економіки світового спорту. Росія не має головної телеаудиторії. Росія – не країна найяскравіших спортивних зірок (на умовного Овечкіна легше дивитися в НХЛ, ніж на Олімпіадах). Звести спортивну Росію нанівець можна хвилин за двадцять. Те, що цього не розуміли люди, які приймали рішення "поліпшити" базу даних Московської антидопінгової лабораторії, найбільша біда російського спорту.

Членам виконкому WADA ніщо не заважає проявити принциповість. І якщо вони проголосують за прийняття рекомендацій Комітету по відповідності, то вже в серпні в Токіо, а через два роки взимку в Пекіні на відкритті Олімпійських ігор не буде російського прапора. Багатомільйонні вкладення в професійний спорт виявляться витраченими даремно, соціологи не зафіксують звичного для олімпійських місяців припливу патріотичних почуттів. А ще хтось має доповісти президенту Путіну, що обіцяне відновлення відносин з МОК і WADA знову зірвалося. І що йому заборонено відвідувати олімпійські змагання. Керівникам російського спорту можна поспівчувати.

Євген Зуєнко

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...