Новини » Світ Читать эту новость на русском

Російський спорт тоне у допінгу: Чому олімпійську збірну РФ відсторонили від участі у Токійській та Пекінській Олімпіадах

Топ-новина
Топ-новина

Олімпійські ігри

EPA-EFE

Правда, відсторонення не стосується чемпіонату світу з футболу

9 грудня Комісія з питань дотримання Всесвітнього антидопінгового кодексу (CRC) та Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA) вирішили повністю відсторонити російську олімпійську збірну від участі в Олімпіаді у Токіо у 2020 році та у Пекіні у 2022 році.

Це пов’язано з допінговими скандалами, у яких "випадково" були замішані російські спортсмени протягом минулих років. Чому, якщо спочатку комітет вирішив застосувати порівняно м’яке покарання, то пізніше змінив свою думку та заявив, що єдине правильне рішення – це виключення російської збірної? Про це детально розповідаємо далі.

Що сталося між Росією і Олімпійським комітетом

Спершу у Всесвітньому антидопінговому агентстві зазначили, що готові дозволити російським спортсменам, котрі не мають проблем з допінговими тестами, виступати на Олімпіаді у Токіо 2020 року. При цьому їм доведеться змагатися під нейтральним прапором.

Однак комітету атлетів Всесвітнього антидопінгового агентства на чолі з канадською олімпійською чемпіонкою з лижного спорту Беккі Скотт це рішення здалося недостатньо суворим та справедливим. У комітеті зазначили, що за умови поступки з їхнього боку російська влада буде маніпулювати чинними правилами на догоду власним інтересам. Кінцеве рішення комітету – максимальні санкції щодо російських спортсменів. До речі, з комітетом атлетів солідарні представники антидопінгових агентств США та Великої Британії.

Тому, згідно з рекомендацією комітету з відповідності, WADA вирішило дискваліфікувати збірну Росії на чотири роки від участі у всіх міжнародних змагань. Максимум вони зможуть виступати без гімну та прапора. Це стосується літньої Олімпіади-2020 у Токіо, Чемпіонату світу з хокею з шайбою (2020, 2021, 2022 рр), Універсіади у 2021 та 2023 роках, Чемпіонату світу з футболу-2022 у Катарі, зимової Олімпіади-2022 та літніх юнацьких Олімпійських ігор-2022 у Дакарі.

Цікаво, що заборона не стосуватиметься участі Росії у матчах Чемпіонату Європи-2020 з футболу. Справа у тім, що це змагання, що проводитиметься у Санкт-Петербурзі, було визнано регіональним, а не світовим. Також заборона не торкнеться участі Росії у етапах Кубка світу, чемпіонатах Європи, клубних єврокубках та Гран-прі з футболу, баскетболу та інших видів спорту.

Чому Олімпійський комітет та Всесвітнє антидопінгове агентство мають на меті заборонити російській олімпійській збірній брати участь у найпрестижніших спортивних змаганнях? Це стосується маніпуляцій з допінговими пробами росіян, про які стало відомо цьогоріч у січні. Тоді WADA отримало з московської антидопінгової лабораторії базу даних з допінг-пробами російських спортсменів за 2012-2015 роки. Міжнародні фахівці були шоковані тим, що базу даних змінювали, аби приховати позитивні допінг-проби росіян. Саме це і стало приводом до дискваліфікації. До речі, санкції стосуються не лише безпосередньої участі російських спортсменів у змаганнях, а ще й забороняють піднімати російський прапор на спортивних змаганнях. Це означає, що навіть "чистим" спортсменам не дозволять офіційно виступати за свою країну.

Окрім цього, у Міжнародному олімпійському комітеті постановили, що Росія має ще й покрити усі витрати, пов’язані з міжнародними антидопінговими розслідуваннями, а це 15 мільйонів доларів.

Росія і допінг-скандали минулих років

Нещодавнє допінгове рішення – це не перший подібний випадок у Росії. "Допінгові підозри" росіянам були висунуті ще у 2014 році. Тоді у Всесвітнього антидопінгового агентства промайнуло припущення, що в Росії діє державна допінгова програма. Росія, звісно, протягом цих п’яти років намагається довести, що міжнародні фахівці помиляються, звинувачуючи її спортсменів у вживанні допінгових препаратів. Але про все по порядку.

2015 рік – скандал у Всеросійській федерації легкої атлетики. Тоді комісія Всесвітнього антидопінгового агентства у своєму звіті щодо розслідування роботи російського антидопінгового агентства викрила спортсменів Росії на масовому вживанні допінгів.

Тоді вперше WADA рекомендувала Міжнародній асоціації легкоатлетичних федерацій виключити Всеросійську федерацію легкої атлетики, відібрати ліцензію у Московської антидопінгової лабораторії та повністю дискваліфікувати росіян зі змагань під егідою Міжнародної федерації легкої атлетики.

2016 рік – закрита для росіян Олімпіада в Ріо-де-Жанейро. Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій відхилила 135 заявок легкоатлетів (зі 136) на участь в Олімпіаді у Ріо-де-Жанейро через недовіру до російської антидопінгової системи. Також на Олімпіаду не допустили важкоатлетів. До речі, це було першим в історії існування Олімпійських ігор відстороненням від змагань цілої країни у контексті допінгового скандалу.

2017 рік – позбавили медалей за сочинську Олімпіаду. Міжнародний олімпійський комітет пожиттєво дискваліфікував трьох російських бобслеїстів після повторної перевірки результатів допінгових аналізів на Олімпіаді-2014 у Сочі. Окрім цього, через допінги у Росії забрали одинадцять медалей.

2018 рік – скандал на зимових Олімпійських іграх у Кореї. Через викриття росіян у вживанні допінгів на зимові Олімпійські ігри поїхали лише окремі спортсмени, і виступали вони під нейтральним прапором. На Олімпіаді-2018 не піднімали російський прапор, не вмикали російський гімн, а виступали лише ті спортсмени, чию абсолютну "чистоту" підтвердили у Всесвітньому антидопінговому агентстві. 

На зимовій Олімпіаді у 2018 році російські спортсмени виступали без прапора та гімну. Їхня команда позначалася як "Спортсмени-олімпійці з Росії".

EPA-EFE

Цікаво, що цьогоріч голова Олімпійського комітету Росії Станіслав Поздняков заявив, що російська легкоатлетична організація своєю "роботою" лише псує репутацію російського спорту.

Хто ще грішить допінгами

Відповідно до звіту МОК, найбільше антидопінгових порушень, безумовно, в арсеналі російських спортсменів. Наступні – турецькі спортсмени, за ними – французькі та індійські. Приміром, у 2013 році Федерація легкої атлетики Туреччини на два роки дискваліфікувала 31 спортсмена за вживання допінгів.

Також відомо, що через допінг МОК позбавив турецьку важкоатлетку Сібель Озкан срібної медалі за пекінську Олімпіаду-2008.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...