На Україну чекає дефолт: Досвід Аргентини, яка мала схожі макроекономічні показники

 Павло Вернівський
Павло Вернівський

Експерт Інституту суспільних досліджень, економіст

Іван Шилов/ИА REGNUM

Аргентина так само вважається житницею світу, влада якої була впевнена, що зможе побудувати процвітаючу аграрну наддержаву. Замість цього, побудували державу, яку переслідують дефолти. В чому схожість?

Про це пише Павло Вернівський на своїй сторінці в Facebook.

Спостерігаючи за економікою України, мене не покидає стійке відчуття дежавю. Ми йдемо шляхом, яким одного разу вже проходила одна країна. Оскільки дуже багато схожості, то мені навіть хочеться назвати цей шлях: "Аргентинізація України".

Чому я так думаю? Між Аргентиною та Україною я виявив схожість з цілого ряду макроекономічних показників.

Зараз в Україні спостерігається зниження частки держборгу до ВВП. Якщо ще на кінець 2016 держборг до ВВП становив 81%, то в цьому році очікується +-50%. Начебто обнадійлива динаміка?

Аргентина в 90-их була улюбленицею МВФ. Коли в 90-их МВФ хвалив Аргентину за реформи, то борг до ВВП не перевищував 40%! Чи може оголосити дефолт країна з таким рівнем держборгу? Аргентина змогла.

Чому з таким низьким рівнем держборгу до ВВП Аргентина оголосила дефолт? Тут потрібно дивитися на другий макропоказник - номінальний ВВП. Починаючи з 1989 по 1992, номінальний ВВП Аргентини виріс з 76 млрд до 228 млрд. За три роки ВВП зріс у три рази! Фантастика, правда?

А оскільки борг вважається по відношенню до номінального ВВП, то держборг впав з 120% ВВП в 1989 до 44% у 1990.

Звичайно, Україна  не демонструвала таких фантастичних показників росту номінального ВВП, однак падіння держборгу до ВВП має ті самі причини. Дуже швидке зростання номінального ВВП при збереженні відносної стабільності внутрішньої валюти призвело до падіння частки боргу у ВВП.

І тут ми розглянемо третій макропоказник - курс національної валюти. З 1992 Аргентина встановила фіксований курс песо до долара на рівні 1 до 1.

Так, у нас плаваючий курс. Однак, як при фіксованому, так і при плаваючому курсі, на валюту є попит і пропозиція. Просто при фіксованому курсі, центробанк активніше втручається в роботу валютного ринку, щоб утримати курс на цільовому показнику. При плаваючому, курс визначається ринком. Але в будь-якому випадку, і там, і там, все буде залежати від потоків капіталу.

Якщо потоки вхідного капіталу будуть перевищувати потоки вихідного, то зрозуміло, що утримувати фіксований курс не є проблемою. А при плаваючому курс буде зміцнюватися. Питання тільки в тому, що це за капітал?

Як в Аргентині 90-их, так і в Україні зараз, стабільність національної валюти забезпечувалася потоками спекулятивних портфельних інвестицій. Причому зростання портфельних інвестицій в Аргентині перевищувало зростання прямих інвестицій! І в 1998 портфельні інвестиції в Аргентину становили 93 млрд, а прямі усього 47 млрд. Україна зараз повторює динаміку Аргентини. Тільки за цей рік в Україну надійшло 4 млрд дол. портфельних інвестицій і всього 2 млрд дол. прямих інвестицій!

Потім в 1997 сталася Азіатська криза. Вона вплинула на настрої інвесторів у всьому світі, в тому числі на портфельних інвесторів в Аргентині. В країні почався відплив спекулятивного капіталу. Не в силах утримувати курс песо, Аргентина була змушена девальвувати національну валюту до 3 песо за долар. Безумовно, девальвація вплинула на рівень номінального ВВП. Він впав з 268 млрд до 97 млрд. І рівень держборгу збільшився до 150% ВВП Аргентини. А потім дефолт.

В Україні абсолютно так само. Зміцнення нацвалюти забезпечується потоками спекулятивного капіталу. І зрозуміла справа, це відбивається на зростанні ВВП і зниженні держборгу. От як тільки цей спекулятивний капітал вирішить втекти з України, то це спричинить за собою девальвацію, падіння номінального ВВП, зростання частки держборгу до ВВП і дефолт.

І останнє. Аргентина так само вважається житницею світу. І вони так само були впевнені, що зможуть побудувати процвітаючу аграрну наддержаву. Замість цього, побудували нестабільну державу, яку переслідують дефолти.

Павло Вернівський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...