live

Венеціанська комісія розкритикувала мовний закон України у питаннях нацменшин

Водночас комісія підтримує захист української мови

Венеціанська комісія. Фото: dw.com
загрузка...
загрузка...

Європейська комісія за демократію через право, більш відома як Венеціанська комісія, у своєму висновку зазначила, що Закон України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" не витримує балансу між захистом української мови та гарантуванням прав мов національних меншин. Про це повідомляє Українська правда.

Згідно з повідомленням, у рішенні комісії міститься значний перелік рекомендацій для зміни даного закону, також документ наголошує на окремих положеннях, які, на думку ВК, суперечать міжнародним зобов’язанням України.

Реалізація цих змін потрібна для того, "щоби уникнути міжетнічної напруженості через мовне питання", а чинний закон не може забезпечити досягнення цієї мети.

Як зазначається, Венеціанська комісія підтримала закону у пункті надання переваги українській мові перед російською та наголосила, що для цього в України є підстави.

"З огляду на особливу роль в Україні російської мови (яка є найбільш вживаною мовою меншин, а також головною мовою для спілкування для багатьох представників меншин, відмінних від російської), а також з огляду на утиски української мови у минулому, Венеціанська комісія повністю розуміє потребу у заходах із підтримки української як державної мови", - йдеться у рішенні.

Слід зауважити, що занепокоєння Венеціанської комісії викликали норми, які запроваджують відмінність у правах трьох груп мов, відмінних від української – мов корінних народів, офіційних мов ЄС та інших мов. У цьому пункті комісія захищає російську мову, що відповідно до законодавства отримує найменше прав.

Окрім цього, рекомендується переглянути норми, що стосуються покарання за порушення даного закону, зокрема щодо "викривлення державної мови у офіційних документах", та розширити використання мов меншин у окремих державних функціях.

Нагадаємо, також у п'ятницю, 6 грудня, Венеціанська комісія ухвалила рішення про те, що Парламентська асамблея Ради Європи не має обов’язкового права позбавляти російську делегацію повноважень через протиправне проведення виборів в анексованому Криму.

Loading...
Loading...
Loading...