Український "план Б": Стіна Єрмака на заміну "Стіни" Яценюка

CNBC
CNBC

Американський кабельний і супутниковий телеканал новин бізнесу

Стіна на українсько-російському державному кордоні ДПСУ

Якщо мирні переговори між Україною і Росією ні до чого не призведуть і умови припинення вогню не будуть виконані, Київ розгляне питання про будівництво стіни уздовж своїх кордонів з Росією, заявив у четвер помічник президента Володимира Зеленського Андрій Єрмак.

Про це пише CNBC.

"Україна зробить все, щоб зупинити цю війну і досягти миру невійськовим, мирним шляхом. Але, звичайно, у нас є "план Б", — сказав помічник президента Андрій Єрмак, виступаючи в Королівському інституті міжнародних відносин у Лондоні.

"Якщо ми не побачимо готовності з боку Росії виконувати Мінські угоди або виходити на мирне рішення з чітко визначеними термінами, то тоді будемо будувати стіну", — сказав він.

Президенти Росії і України зустрінуться в понеділок в Парижі, щоб спробувати знайти мирне розв'язання тривалого конфлікту на Донбасі на сході України.

У зустрічі також візьмуть участь президент Франції Еммануель Макрон і канцлерка Німеччини Ангела Меркель, які раніше намагалися виступати посередниками в укладенні мирної угоди між Росією та Україною.

Єрмак сказав, що Україна візьме участь у так званому саміті в "нормандському форматі", який відбудеться у Парижі в понеділок, з доброю волею, але, що вона не буде "роками" чекати, коли Росія виконає "Мінські угоди", домовленості про припинення вогню, укладені в 2015 році, в яких прописані жорсткі умови.

Неясно, де буде побудована стіна (буде відокремлена територія спірного Донбасу чи ні), але Єрмак додав, що не хоче повідомляти ніяких додаткових подробиць про український "план Б", оскільки уряд їде в Париж "з бажанням і готовністю вести переговори".

"Але ми не будемо витрачати надто багато часу, якщо побачимо, що Москва не готова виконувати Мінські домовленості. Ми не збираємося чекати роками і в цьому випадку перейдемо до "плану Б", — сказав він.

Помічник, який, як і його шеф Зеленський, раніше працював на телебаченні і в сфері кіновиробництва, сказав, що Україна буде наслідувати приклад інших країн, які побудували стіни на кордоні зі своїми сусідами.

"У нас є друзі, і ми будемо запозичувати їх досвід, насамперед Ізраїлю, і, боюся, що у цьому сценарії ми будемо жити в умовах замороженого конфлікту", — сказав Єрмак.

Україна звикла до прикордонних стін (чи, точніше, оборонних споруд) з часу початку свого конфлікту з Росією. Після анексії Криму Росія звела вздовж кордону між Кримом і Україною загородження довжиною понад 60 кілометрів.

На загородженні встановлені сотні датчиків, а зверху протягнутий колючий дріт. Росія завершила будівництво загородження в кінці 2018 року і заявила, що побудувала її, щоб "запобігти проникненню груп диверсантів з української сторони".

Точно так само після заколоту на сході України тодішній уряд України заявив, що побудує вздовж східного кордону з Росією укріплені оборонні споруди протяжністю понад дві тисячі кілометрів з траншеями і інфрачервоними датчиками. Однією з цілей зведення стіни було "перекрити канали надання допомоги бойовикам у східних областях України з російської сторони", заявив тоді прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.
Загородження, відоме як проект "Стіна", виявилося суперечливим і стало предметом корупційного розслідування. Дата завершення будівництва перенесена на 2021 рік.

Анексія Криму

Скасування санкцій, введених проти Росії за анексію Криму, і причетність до проросійського заколоту пов'язана з виконанням країною Мінських домовленостей.

Обидві сторони звинувачують один одного в порушенні умов угоди, і перемир'я є вельми і вельми крихким, оскільки між проросійськими незаконними збройними формуваннями і українськими військами на Донбасі тривають зіткнення

Єрмак зазначив, що існуючі угоди, укладені в 2015 році, необхідно оновити. Він сказав, що Україна як і раніше готова дотримуватися Мінських домовленостей, але додав, що його країна "зробить все можливе, щоб реалізувати домовленості в тому вигляді, в якому вони існують зараз".

Конфлікт триває вже п'ятий рік і значною мірою характеризується зіткненнями між незаконними збройними формуваннями і українською армією. Однак, за даними ООН, з 2014 року в ході конфлікту загинуло 13 тисяч осіб (включаючи мирних жителів і комбатантів з обох сторін), а бойові дії торкнулися 3,9 мільйона цивільних осіб, які проживають у регіоні.

"Саміт буде проведено після значного прогресу, досягнутого з літа в переговорах з врегулювання конфлікту на сході України, прогресу, який, зокрема, дозволив вивести війська з кількох районів на лінії фронту", — цитує агентство "Рейтер" (Reuters) заяву Єлисейського палацу, зроблене в листопаді.

Саміт проходить на тлі спроби зближення Росії і України, яка робиться після приходу Зеленського до влади в травні. Він зробив досягнення мирної угоди з Росією та завершення "цієї жахливої" війни основним пунктом своєї передвиборної програми. Однак він є недосвідченим лідером і ніколи раніше не займався політикою.

В останні місяці у відносинах двох країн намітилися ознаки потепління — Путін і Зеленський регулярно розмовляють по телефону, країни зробили обмін полоненими, а також були повернуті українські судна, захоплені Росією в Керченській протоці в минулому році.

За словами експертів, паризька зустріч може стати для країн останньою можливістю нормалізувати відносини

Крістофер Granville (Christopher Granville), керуючий директор відділу Європи, Близького Сходу і Африки в компанії TS Lombard, сказав в інтерв'ю "Сі-ен-бі-сі" (CNBC) в середу, що зустріч є єдиною можливістю, і домовитися можна "зараз або ніколи".

"Схоже, є досить хороший шанс досягти (на зустрічі) деякого прогресу, але це банальна відповідь. Більш цікава відповідь полягає в тому, що, на мій погляд, прогрес може бути досягнутий зараз або ніколи. У політиці завжди є вікно можливостей, є момент наявності політичної ваги, короткий період добрих відносин, коли можна щось зробити. Сприятливий початковий період перебування Зеленського на посаді, ймовірно, вже пройшов свій пік, так що або щось буде зроблено зараз, або вікно можливостей закриється".

Холлі Элліат

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...