Угорщина та Росія звинувачують Україну в утиску національних меншин

Олександр Кучеров
Олександр Кучеров

Журналіст, публіцист

img.youm7.com

На 12-тій сесії Форуму ООН з питань національних меншин "Освіта, мова та права меншин", яка проводилась з 28 по 29 листопада в м. Женева, знову було порушене мовне питання в Україні. Представник парламенту Угорщини виступив з проханням до Росії об’єднати зусилля із захисту мовних прав національних меншин в Україні. Чи може це бути випадом у бік національної безпеки та самосвідомості українців?

Російська сторона, а саме спікер Держдуми РФ В’ячеслав Володін, звинуватив українську владу у "надмірному націоналізмі", аргументуючи це тим, що національні меншини не мають достатньої змоги для вивчення рідної мови. У той же час варто нагадати, що попри те, що в Російській Федерації (лише за офіційними даними) проживає 2 млн українців, у цій країні досі не існує жодної україномовної школи. З такою заявою виступив директор Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України Юрій Кононенко.

Що стосується самого звинувачення у "націоналізмі", то Україна насправді досить багато здійснює заходів для розвитку мов меншин, у той же час акцентуючи свою увагу на вихованні національної свідомості в усіх своїх громадян.

За словами віцепрем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитра Кулеби, той факт, що угорці, які проживають на Закарпатті, не розуміють української і навіть російської, є неприпустимим. Завданням українського уряду є створення умов, в яких ці люди могли б, як і раніше, шанувати свою культуру, пам’ятати своє коріння, вільно володіти угорською мовою та подорожувати до Угорщини. Водночас, це повинні бути умови, за яких закарпатські угорці пам’ятатимуть, що вони є громадянами України, що це також їх земля, на якій вони добре розумітимуть і розмовлятимуть державною українською мовою, поважатимуть культуру та історію рідної держави.

Тема утиску нацменьшин в Україні за дивним збігом з’явилась саме перед низкою важливих геополітичних подій. Однією з них, є запланований на 4-6 грудня саміт НАТО у Лондоні та підготовка до зустрічі лідерів у "Нормандському форматі". Наприклад, від того ж Володіна звучало "вихід областей зі складу України", а також посла Угорщини в Україні Іштвана Ійдярто щодо угорської автономії Закарпаття.

Важко не помітити і той факт, що саме Володін напередодні підняв питання національних меншин у рамках зазначеної конференції ООН. Наразі він намагається закликати Європарламент, ОБСЄ та ПАРЄ "вивчити" ситуацію з правами національних меншин.

Окрім того, у кінці листопада спікер Держдуми Російської Федерації зробив заяву про можливість втрати Україною частини областей через нетерпимість до малих народів. Це була реакція чиновника на зрив делегацією України виступу кримського депутата Руслана Бальбека на 12-тій сесії Форуму ООН з питань національних меншин. У свою чергу, український віцепрем’єр Кулеба запевнив російського депутата у тому, що Київ не відмовиться від прийняття кількох російських областей.

Отже, бачимо, що українські політики й надалі продовжуватимуть відстоювати інтереси як українського, так і багатьох інших народів, у тому числі й угорського, їх право на власну мову та культуру на світовій арені.

Олександр Кучеров

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...