live

УБД для добровольців: Пільги з політичною метою?

Ярослав Божко
Ярослав Божко
president.gov.ua Президент України Володимир Зеленський відвідав Золоте Луганської області
загрузка...
загрузка...

Верховна Рада нарешті взялася за вирішення питання визнання бійців добровольчих формувань за Учасників бойових дій (УБД). Це рішення має особливе значення і політичний підтекст. Справа не лише в добровольцях, а і в потенційних масових акціях протесту проти влади, в яких вони можуть скласти кістяк.

Надання такого статусу висіло в повітрі і обговорювалося досить давно, основні ідеї, які домінували досі, полягали у хоча б мінімальному введенні добровольчих формувань до контролю українських державних структур. Тепер вже була прийнята модель, за якою учасниками бойових дій визнавалися і бійці формувань, не дотичних до державних підрозділів. Більшість добровольчих формувань були так чи інакше легалізовані у вигляді батальйонів патрульної поліції МВС спеціального призначення. Однак відчутна частина не має стійкого політико-правового зв'язку з державою, тому отримання статусу учасника бойових дій для них було під питанням. Серед таких формувань, що не мають офіційної афіліації з держструктурами слід підкреслити підрозділи Добровольчого українського корпусу Правого сектору, Української добровольчої армії, батальйонів ОУН та Шейха Мансура. 

Йдеться про доволі пристойний у вимірі України соцпакет: пожиттєва знижка 75% на комунальні послуги, право на безкоштовне навчання у вищих навчальних закладах, право на житло від держави та ділянку землі. 

Прийняття такого закону у розпал конфлікту щодо формату врегулювання конфлікту на Донбасі має неабиякий соціальний ефект і політичний зміст. Добровольчий рух принципово відрізняється своєю високою політизованістю, яка нікуди не зникає навіть після виведення з фронту. Націоналістичні погляди і символіка і в загальному несприйняття політики Зеленського на посаді президента в принципі розкривають сучасний зміст цієї політизованості добровольців. Добровольчі організації не приймають політики замирення з РФ на Донбасі та готові, наприклад, до підтримки потенційних масових акцій протесту. Прийняття нового закону про Донбас так само ризиковано для влади: саме добровольці та волонтери будуть кістяком масових протестів, і, на відміну від політичних партій, вони мають більшу довіру громадян. Саме вони будуть центром, який потенційно консолідує протест на умовних неполітичних засадах. Тому, влада не зможе прийняти щодо Донбасу новий закон, не впроваджуючи рішень щодо мінімізації масштабів протидії проти цього рішення. Прийняття, наприклад, закону з особливим статусом Донбасу однозначно пришвидшує ріст опозиційних настроїв щодо влади у середовищі добровольців та взагалі учасників АТО. 

Тож, йдучи на збільшення соціальних видатків, спрямованих на добровольців, партія "Слуга народу" хоче досягти зниження рівня протестного потенціалу. Якщо навіть введення пільг і не скасовує політичних планів і орієнтацій найбільших добровольчих організацій, то очевидно зменшує градус кипіння у простіших і менш включених у політику добровольців. Велика кількість організацій учасників АТО займаються суто питаннями пов'язаними, наприклад з боротьбою за отримання гарантованих законом пільг. Ця ж ситуація може розповсюдитись на ще більші масштаби після прийняття статусу УБД для добровольців. Причому, навіть відстоювання вже наданих пільг для учасників АТО супроводжується конфліктами: виділення землі, на яку вони мають право, лягло на плечі місцевих органів влади, які далеко не завжди мають її в розпорядженні в потрібній кількості. 

Ця річ і може бути причиною конфлікту в Раді, який стався під час розгляду закону. Відбулася словесна перепалка між депутаткою Іриною Геращенко та спікером Дмитром Разумковим, і врешті видана позиція від фракції Європейська солідарність, що закон, який проштовхує "Слуга народу", має приховано підготувати базу для надання статусу УБД і для бойовиків. З боку Євросолідарності це пояснювалося тим, що добровольцями у законі вважаються не лише учасники АТО, але і учасники ООС, яка була введена лише рік тому. 

Реальна ж причина може бути дещо іншою: у фракції Порошенка не хотіли б втрачати впливу на добровольців як на політичну групу, а введення УБД для них зможе перевести фокус уваги для багатьох організацій на боротьбу за відстоювання пільг. 

Ярослав Божко

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...