Протистояння у Чорному морі: Неоголошена війна країн-членів НАТО з Росією набирає оберти

Le Point
Le Point

Відомий французький щотижневий політичний і новинний журнал, що видається в Парижі

Французький бойовий корабель Commandant Birot в Одеському морському порту Сергій Смоленцев/Думська

Ця напружена зона є геополітичним перехрестям впливу Росії і НАТО на тлі зближення Анкари і Москви і російсько-української напруженості в Криму. Чи призведе гра у кота-мишки до реального зіткнення сторін?

Про це пише Le Point.

"Повітряна тривога!" З'явився на горизонті російський літак і наближається на малій висоті до невеликого корвету "Commandant Birot" ВМФ Франції неподалік Керченської протоки в Чорному морі, де змагаються Росія і НАТО. "Він йде просто на нас", — говорить лейтенант Удо, прикриваючи рукою очі від променів похмурого листопадового сонця. Пузатий літак-амфібія Бе-12 пролітає повз один раз, потім інший, наближаючись до судна на відстань у кілька сотень метрів. На верхню палубу збігаються моряки з об'єктивами, щоб зробити знімок. Російський пілот, мабуть, робить те саме з кабіни.

Корвет "Commandant Birot" здійснює патрулювання в Чорному морі і стежить за ситуацією", каже капітан Максим Леруа, командир корабля, на який вдалося піднятися журналісту "Франс-Прес" між зупинками в Батумі (Грузія) і Одесі (Україна) минулого тижня, за кілька днів до саміту НАТО в Лондоні. Франція стверджує, що прагне захистити свободу судноплавства у цих міжнародних водах, де відчувається воістину всюдисуща присутність Росії.

Простір політичного суперництва

Чорне море, єдиними виходами з якого є Босфор на півдні (належить туркам) і Керченська протока на півночі (де-факто утримується Росією), являє собою геополітичне перехрестя впливу Росії і НАТО на тлі зближення Анкари і Москви і російської-української напруженості в Криму. Для Росії "Чорне море має стати морським бастіоном", — вважає Ігор Деланое, заступник директора франко-російського центру "Обсерво". Це "простір геополітичного суперництва" Москви і НАТО: з шести чорноморських країн три вже є членами НАТО (Туреччина, Румунія, Болгарія), а ще дві хочуть вступити в альянс (Україна і Грузія). Хай там як, "Росія явно повернула контроль над регіоном", зокрема після анексії Криму в 2014 році", - підкреслює експерт.

Цей півострів став "авіаносцем, з якого Росія може впливати на всю зону", вважає дипломатичне джерело в регіоні, відзначаючи мілітаризацію території навколо Севастополя (належить Росії з XVIII століття): прибережні батареї, засоби протиракетної оборони, літаки… "Росіяни дуже впевнено почуваються в Чорному морі", — додає Ігор Деланое, тим більше що Босфор є виходом у зовнішній світ, зокрема до сирійського театру.

Приманити росіян

Через кілька годин після Бе-12 навколо сторожового корабля з його екіпажем у 95 осіб пролітає морський винищувач Су-33. "Один з його радарів був перехоплений операційним центром (забите обладнанням приміщення в надрах судна)", — відзначає старшина Жеремі. В цьому і полягає одна з поставлених цілей: приманити росіян, щоб зібрати максимум відомостей про їхнє обладнання, розпізнавальні сигнали і радари.

"Гра в кота й мишку", посміхається капітан. Перед заходом в Батумі корабель вже відвідували Су-24 і Су-30М. Всі отримані дані відправляють у Париж, у базу даних для оцінки російської реакції. "Ми спостерігаємо більш агресивну поведінку. Є бажання показати силу", — говорить французький адмірал на умовах анонімності. "Як тільки з'являється якесь судно НАТО, вони стежать за ним будь-якими засобами", — запевняє дипломатичне джерело.

Корвет не тільки збирає розвіддані, як каже лейтенант Готьє, але й є інструментом військової дипломатії. "Регулярна присутність корабля національного флоту в цьому театрі дозволяє підтримувати в Чорному морі тісні і регулярні відносини з союзними флотами", — кажуть у міністерстві. Тобто з флотами НАТО і країн, які прагнуть до альянсу. Все це не може не викликати роздратування Москви. У Батумі президент Грузії Саломе Зурабішвілі здійснила візит на судно, яке вийшло в море разом з кораблем грузинських прикордонників. "Вони по-справжньому прагнуть відповідати стандартам НАТО, і їм вдається", — говорить капітан Леруа. Аналогічні навчання передбачені з українським флотом в Одесі та румунським в Констанці.

Турецька присутність

Окрім суперництва Росії і НАТО і російсько-українського конфлікту регіон також має на собі відбиток зближення Москви й Анкари, хоча остання і є членом НАТО. "Зближення суттєво прискорилося" з 2016 року, каже Ігор Деланое, нагадуючи, що Туреччина і Росія співпрацюють у низці стратегічних галузей, таких як війна в Сирії, хоча і залишаються суперниками в інших, наприклад, у Лівії. Це не кажучи вже про їхні тісні економічні зв'язки. Що стосується корвета, "з операційної точки зору все проходить добре" з турками, запевняє капітан. Рух Туреччини у бік Росії не надто помітний, особливо на тлі дипломатичної напруженості між Еммануелем Макроном і Реджепом Таїпом Ердоганом. Як вважають в Єлисейському палаці, Туреччина виступає проти "втручання НАТО в Чорному морі" в рамках української кризи.

"Припинити тренування!" Погляди моряків, які тренуються на верхній палубі в стрільбі з кулемета і 20-мм гармати, звертаються на небо, де видно розмитий силует гелікоптера, що наближається. "Імовірно, турецький", — говорить старшина П'єр, переглядаючи фотографії на екрані комп'ютера. З операційного центру приходить підтвердження: вертоліт злетів з фрегата, щоб оглянути французьке судно. І показати, що вони теж присутні у Чорному морі.

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...