live

Націоналізм і взаємні претензії: Польща, Угорщина, Румунія, Україна і Росія, хто наступний?

Андрій Головачов
Андрій Головачов
PLAST.ORG.UA

Всі ці країни встали на шлях так званого національно-патріотичного виховання молоді, а тому між цими країнами спочатку виникнуть суперечності, а потім взаємні претензії, в тому числі й територіальні. Зв'язок між національно-патріотичним вихованням молоді та політикою перегляду кордонів доведений історією вже неодноразово. Власне, це доводиться і зараз.

Про це пише Андрій Головачов на своїй сторінці в Facebook.

Польща, Угорщина, Румунія, Україна, Росія, хто наступний?

Що об'єднує всі ці країни?

Те, що всі вони встали на шлях так званого національно-патріотичного виховання молоді, а це значить, що це тільки питання часу, коли між цими країнами спочатку виникнуть суперечності, а потім взаємні претензії один до одного, аж до територіальних. Що це означає - пояснювати не треба. Зв'язок між національно-патріотичним вихованням молоді та політикою перегляду кордонів доведено історією вже неодноразово. Доведе він цю закономірність і цього разу. Власне, вже почав доводити.

Технологія патріотичного виховання, як відомо, завжди починається із заснування Інституту Пам'яті або іншого подібного закладу або якоїсь комісії, завдання яких полягає в тому, щоб розробити та затвердити єдиний підручник історії для всіх, що відображає офіційну державну ідеологічну точку зору на історію. Тут все за Орвеллом:

"Хто керує минулим, той керує майбутнім; хто керує сьогоденням, той керує минулим".

Всі зазначені країни успішно впоралися з першим кроком.

Щойно це зроблено, тоді включається жорсткий контроль з боку Міністерства Освіти за шкільними істориками. Далі всі інші фази патріотичного виховання починають виконуватися просто автоматично в рамках заданої на державному рівні логіки. Підштовхувати нікого не треба, самі все розуміють і починають втягуватися в мейнстрім.

Починається надмірне вшанування національних героїв, суцільні перейменування вулиць, площ і проспектів, бо починається війна пам'ятників і тотальний перегляд історії.

Паралельно з вшануванням національних героїв завжди йде процес згадки ворогів нації в минулому. Якщо був у минулому герой, то значить у нього були і вороги, з якими він боровся і загинув! Це нероздільні процеси-брати. Потім природним чином з'являються і нинішні вороги - спочатку зовнішні, а потім і внутрішні. З'являється розкол у суспільстві, але держава пригнічує його посиленням патріотичного виховання. З'являється орвелівське "двоєдумство".

Наступний етап - це включення в шкільну програму військово-патріотичного виховання з підключенням міністерства оборони та інших силових структур. Починається братання завучів та полковників, їх спільна розробка шкільних речівок і злиття в єдиному патріотичному запалі.

Зміщення фокусу виховної роботи Міністерства Освіти до Військових відомств. Збільшення бюджету МО.

Потім в суспільстві починає формуватися переконання про його несправедливу історичну долю і, як наслідок, про несправедливість наявних територіальних кордонів. Далі... загальна мобілізація.

Усі зазначені процеси вже щосили тривають у Польщі, Угорщині, Румунії, Україні та Росії. Останні дві країни вже "знайшли одна одну", і справа тут обов'язково закінчиться великою війною - тут і до ворожки не ходи. Але цікаво поспостерігати за тим, що відбувається у наших західних сусідів.

Угорщина

В Угорщині залишилося тільки два рекомендовані підручники історії, але скоро залишиться вже один або обидва будуть абсолютно ідентичні. Примітно, що нинішній прем'єр В. Орбан у підручниках вже названий "основною фігурою сучасної Угорщини". Тобто свій претендент на фюрерство вже є! Значить, далі справи підуть швидше. Вони і йдуть. Як вам, наприклад, така цитата в цьому ж підручнику історії В. Орбана з питання імміграції (!!):

"Як колишнім колонізаторам, їм (країнам західної Європи) завжди було притаманне імперіалістичне мислення, для якого наплив маси людей з колишніх колоній цілком природній. Вони до цього готові, вони з цим живуть, це частина їхньої культури. Угорщина ніколи не була такою країною і ніколи не стане такою країною. Ми дотримуємося думки, що цінності Угорщини - це гомогенність культури, способу мислення і цивілізаційні звички. Ми вважаємо їх важливими і не хочемо жертвувати ними".

Польща

А поляки своїм школярам питання іммігрантів роз'яснили конкретно. Нижче цитата з підручника історії для учнів 7 класів:

"Мігранти з України можуть допомогти залатати дірки на польському ринку праці, в той час як присутність представників інших культур і релігій може сприяти зростанню напруги у суспільстві"... Українцям пощастило - їм дозволили залатати дірки, всім іншим небажано.

В Польщі націоналістична істерія розвивається, мабуть, динамічніше за всі інші країни, а головний принцип "Ми проти всіх інших" у Польщі вже наздогнав за кипінням пристрастей Росію. Ці дві країни також знайдуть одна одну, вже вкотре, розірвавши дорогою все, що між ними.

Міністр освіти Румунії вніс ініціативу про те, що підручник історії для школярів у країні повинен бути один. І це, безумовно, буде прийнято, бо це вже навіть не тенденція - це вже мейнстрім. Румуни самі знайдуть собі нового Чаушеску.

Росія давно і успішно йде шляхом патріотичного виховання, але нещодавно Роскомнагляд (назва ж яка!) висунув іще одну ініціативу про те, аби зі шкільних програм видалити тему про сталінські репресії, тому що вона "завдає шкоди здоров'ю дітей". Повна реабілітація Сталіна - це питання найближчого майбутнього.

В Україні держава намагається поєднувати національно-патріотичне виховання з гаслами євроінтеграції та слідування європейським цінностям, що є проявом уже важкої форми двоєдумства, що межує з відвертою ідіотією.

Андрій Головачов

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...