live

Фіксована ціна на газ для населення з 1 січня 2020: Як обиратимуть тариф і скільки насправді платитимуть українці

Кабмін затвердив гарантовану ціну на газ для населення, яка не буде зростати до кінця всього опалювального сезону. Новий тариф буде вищий, ніж зараз і почне діяти з 1 січня 2020 року. Водночас уряд заявляє, що нова ціна на газ для населення буде рекордно низькою за останні роки.

Топ-новина
Топ-новина
з відкритих джерел

Тариф із фіксованою ціною на газ не є обов’язковим – можна відмовитись і платити за ринковою ціною. До того ж, фіксована ціна не є однаковою для всіх українців, і платити доведеться все одно більше. І це ще не все, що забули розповісти про цю програму звичайним споживачам.

Розповідаємо детально, що підготував нам уряд на наступний рік, скільки будемо платити за газ та чи можна буде обрати свій тариф самостійно.

Ціна на газ не буде зростати до 1 травня 2020 року

27 листопада 2019 року Кабінет міністрів України затвердив програму "Гарантована ціна на газ", згідно з якою тариф на газ для населення з 1 січня 2020 року буде зафіксовано на рівні 6,961 гривень за м3 на весь період опалювального сезону.

Як пояснює міністр енергетики Олексій Оржель, метою такого рішення є страхування населення від коливання тарифів на газ узимку та забезпечення стабільних цін в платіжках.

Зазначається, що відповідна програма діятиме тільки в опалювальний період, і з 1 травня 2020 року населення платитиме за газ за ринковою ціною.

Фіксована ціна на газ для населення становить 6,961 грн/м3, проте вона не враховує витрати на постачання та розподіл. Тож вартість для кінцевих споживачів (сума у платіжках) буде вищою і розраховуватиметься для різних областей окремо. Уряд називає ціну 8 грн/м3 у середньому.

У Кабміні наголошують, що ціна газу за гарантованим тарифом в опалювальний період 2020 року буде нижчою, ніж у відповідному періоді цього року на 7% і стане рекордно низькою за останні два роки. З іншого боку, така ціна є вищою на 2 грн за поточну.

На додаток, прем’єр-міністр Олексій Гончарук розповів, що в українських підземних сховищах зберігається також рекордний обсяг запасів природного газу – 21,7 млрд. м3. Це на 30% більше, ніж зазвичай. Зважаючи на це, уряд прогнозує, що опалювальний сезон проходитиме без проблем.

Скільки платити – вирішувати вам

Звичайні українці насправді зможуть самостійно обрати тариф, за яким будуть платити. Правда, варіантів тільки два.

Нова спеціальна програма фіксованого тарифу на газ для населення починає діяти з 1 січня 2020 року. Однак, ця програма є добровільною, тобто будь-який українець зможе від неї відмовитись і платити за ринковою ціною.

Різниця між фіксованою ціною та ринковою полягає в тому, що в першому випадку споживач платить за товар чи послугу певну закріплену вартість на умовах, які пропонує продавець. Водночас, ринкова ціна формується самостійно на основі багатьох економічних факторів (попит і пропозиція, кількість продавців і покупців, собівартість тощо), через що ціни на світовому ринку можуть постійно змінюватись.

Таким чином, пропозиція уряду полягає в тому, що населення може захистити себе від коливання цін шляхом вибору страхової ціни на газ і платити за одним тарифом протягом всього опалювального періоду – 6,961 грн/м3. Проте, слід звернути увагу на те, що сума, яку люди отримуватимуть до сплати в платіжках, буде вищою. Фіксована ціна на газ для населення почне автоматично нараховуватися з 1 січня 2020 року та діятиме до 1 травня 2020 року.

Водночас, населення також має можливість відмовитись від сплати за газ за гарантованою ціною та обрати нарахування суми сплати за ринковою ціною.

Ринкова ціна, як вже було зазначено, формується на світових ринках і залежить від багатьох факторів. Так само, як і у структурі страхової ціни, головною складовою ринкової вартості газу, яку буде платити побутовий споживач в Україні, є ціна продажу від постачальника. У свою чергу, ціна постачальника залежить від оптових цін на ринку, які котируються на міжнародних біржах.

Іншими складовими вартості є також націнка постачальника, тарифи на транспортування та розподіл, а також тариф "Укртрансгазу". Слід зазначити, що на відміну від фіксованої ціни, націнка постачальника за ринкових умов не обмежена ставкою 2,5%.

Постачальниками природного газу для населення є державні підприємства НАК "Нафтогаз" і "Укргазвидобування", а також приватні підприємства. На окремих приватних постачальників (наприклад, облгази) Кабмін наклав соціальні зобов’язання – обмеження вартості продажу газу для населення.

Наприклад, станом на 3 грудня 2019 року, середня ціна 1 кубометру природного газу за контрактом (хабом) на європейських біржах (NCG, Gaspool, TTF) становить 0,16 євро. У перерахунку в гривневий еквівалент з урахуванням вартості доставки, ПДВ та курсу євро – 6,53 грн (без урахування націнки та інших тарифів).

Ринкова ціна, яку пропонує "Нафтогаз", залежить від ціни імпорту, попиту та умов закупівлі. Такі ціни наразі діють тільки для промислових споживачів. Цінова пропозиція "Нафтогазу" на грудень 2019 року, враховуючи ПДВ, – 7,033 грн/м3 за умови закупівлі від 50 тис. м3, відсутності заборгованості та попередньої оплати за місяць до поставки, і 7,56 грн/м3 на загальних умовах. Зазначені ціни не враховують тарифи на розподіл і транспортування.

Якщо споживач бажає оплачувати вартість газу за фіксованим тарифом уряду, він має з 1 до 20 грудня звернутися до газопостачального підприємства у своїй області, яке здійснить процедуру переходу споживача на ринкові ціни.

Слід зазначити, що перехід на ринкові ціни буде можливим для споживачів, скоріше за все, тільки, якщо таке бажання виявить суттєва кількість споживачів на одне підприємство. Тобто, якщо умовно виявиться тільки 25 громадян на всю область серед бажаючих платити ринкову ціну, навряд чи місцевий газопостачальник закуповуватиме окремо для них настільки малий обсяг палива у "Нафтогазу".

Страхова ціна, яку пропонує уряд, є свого роду типовою форвардною угодою, мільйони яких щодня укладають на світових біржах. Відмовитись від гарантованої ціни, якщо ціни на ринку стануть вигіднішими для споживачів неможна, так само і навпаки – якщо споживач відмовиться від страхової вартості, повернутися до неї він не зможе. Свій вибір треба зробити до 20 грудня. В будь-якому випадку, фіксована ціна діятиме тільки до кінця опалювального сезону – 1 травня. Після цього всі споживачі будуть отримувати газ за ринковими цінами.

Як розрахувати кінцеву вартість у платіжках

Кінцева вартість буде включати також націнку постачальника, тарифи на транспортування і розподіл газу, які є різними для кожної області. Ці тарифи розраховує Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Націнка постачальника газу для побутових споживачів складає максимум 2,5% від вартості (без ПДВ), за якою підприємство закупило газ у НАК "Нафтогаз". Зауважимо, що постачальники ПСО можуть закупати газ тільки там.

Водночас, з наступного року НКРЕКП у два етапи підвищує тарифи на послуги розподілу газу для 44 обласних газопостачальників.

Так, з 1 січня нові ціни на послуги розподілу становитимуть від 0,28 грн до 1,87 за один кубометр газу, а з 1 липня 2020 року – від 0,28 до 2,73 грн. Із списком підприємств, тарифи на послуги яких буде збільшено, можна ознайомитись тут.

Також, до структури вартості входить тариф "Укртрансгазу" за потужність подачі на точки виходу (газопостачальні підприємства або безпосередні споживачі). З 1 січня, згідно з постановою НКРЕКП, ці тарифи також будуть підвищені до 0,297 грн/м3. На додаток, у різні пори року, а також на період, за який передплачено замовлену потужність, діють різні коефіцієнти. Зазначається, що ці тарифи не є остаточними і можуть бути переглянуті. Із попередніми тарифами на потужність на 2020 рік можна ознайомитись за посиланням.

Аби приблизно розуміти, якою може бути кінцева вартість для споживачів, розрахуємо її, наприклад, для населення у Полтавській області ("Полтавагаз") за попередніми новими тарифами з 2020 року за формулою:

Фіксована ціна (ціна "Нафтогазу" + ПДВ) + Націнка постачальника (2,5% від ціни Нафтогазу) + Вартість розподілу (тариф облгазу + ПДВ) + Тариф "Укртрансгазу" на потужність (тариф точки виходу × коефіцієнт + ПДВ) = Кінцева вартість кубометра газу для споживача

6,961 грн + 0,13922 грн + 1,164 грн + 0,6256 грн = 8,88 грн

Отже, кінцева вартість кубометра газу, яка з 1 січня може нараховуватись до сплати споживачам на Полтавщині в період січня-березня 2020 року із розрахунку за новими тарифами НКРЕКП може доходити до майже 9 гривень за кубометр, тоді як прем’єр-міністр Олексій Гончарук обіцяв 8 гривень.

Якщо розрахувати імовірну ринкову ціну на газ для населення від "Нафтогазу" за відомими на сьогодні тарифами ця вартість буде ще вищою.

Фіксована ціна або ринкова: чому вибір не є очевидним

Якщо ви шукаєте правильну відповідь на питання "що краще вибрати?" – тут її немає. Проте, ви можете самостійно проаналізувати та оцінити можливі ризики при виборі того чи іншого варіанту.

Пропозиція уряду зафіксувати для споживача суму в платіжці на весь опалювальний період виглядає раціональною. Навіть не зважаючи на те, що гарантована ціна буде вищою за поточну, вона точно менша за ринкову. Проте, передбачити з повною точністю, якими будуть ринкові ціни на будь-який продукт неможливо, до того ж, нерідко вони можуть за короткий час як зрости, так і впасти у декілька разів.

Складності цьому питанню додає відсутність будь-якої визначеності між "Нафтогазом" і "Газпромом" щодо продовження транзитного контракту та відновлення постачання російського газу до України зі знижкою, яку нещодавно запропонувала Росія.

Згідно з пропозицією "Газпрому", знижка може зменшити вартість газу для кінцевих споживачів на 20-25%. Проте, скоріше за всього, уряд не піде на це, адже умови цієї знижки включають відмову з боку України від усіх судових процесів проти "Газпрому", і як наслідок, від багатомільярдних компенсацій за цими позовами.

Навіть якщо буде досягнуто згоди із "Газпромом", українська влада дала зрозуміти, що знижка від Росії ніяк не вплине на ціни для кінцевих споживачів, а прибуток від різниці між ціною закупівлі та ціною постачання населенню буде направлено на "реалізацію соціальних заходів та субсидіювання незахищених споживачів".

"Якщо ми матимемо знижену ціну – потенційно можливо, що у нас будуть прямі постачання зі знижкою зі сходу, – ми намагатимемося забирати цю знижку, видавати в ринок ринкову ціну, а саму знижку використовувати через бюджет або через будь-які інші інструменти для покриття субсидій або інших соціально важливих заходів", – пояснює міністр економіки Оржель.

Врешті, різниця між страховою ціною та ринковою є суттєвою лише для звичайних споживачів, адже ціна, за якою "Нафтогаз" закупив паливо в Європі, була значно нижчою влітку або на початку осені. Тепер, коли він "набрав" газу та заполонив усі сховища, його треба реалізовувати. Навряд чи відповідна ініціатива була би можливою, якщо "Нафтогаз" імпортував би газ за сьогоднішніми цінами.

 Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...