live

Програма "Повертайся та залишайся": Чи реалістична пропозиція Зеленського заробітчанам

Фото з відкритих джерел

Мета президентської ініціативи – повернення додому українців, що працюють за кордоном

Президент України Володимир Зеленський днями зробив заяву, адресовану українським заробітчанам, що живуть і працюють поза межами України. Далі розповідаємо про деталі анонсованої Зеленським програми та "пряники", якими він планує повернути українців, котрі роками (а хтось десятиліттями) працюють за кордоном.

Подробиці програми "Повернення"

У своєму відеозверненні глава держави розповів про роботу над програмою "Повертайся і залишайся". За словами Зеленського, запуск програми відбудеться найближчим часом.

Президентська програма має на меті створити в Україні умови, сприятливі для розвитку бізнесу – вона допоможе і тим, хто хоче відкрити власну справу, і тим, хто бажає розширити вже готовий бізнес. Ця програма, на думку команди Зеленського, допоможе повернути в Україну тих її громадян, котрі виїхали на заробітки. До того ж "Повертайся і залишайся" має зупинити людей, які планують виїхати з України, та переконати їх не робити цього.

"Якщо Ви давно хотіли відкрити власну кав’ярню, наприклад, автосервіс, барбершоп або ж розширити свою крамничку, сироварню, виробництво меблів та будь-яку справу – будь ласка, повертайтеся та залишайтеся", – сказав Володимир Зеленський.

Влада готова "просувати" програму, яка має своїм фундаментом кредити українцям-підприємцям. Держава розробить забезпечення видачі доступних кредитів для відкриття власної справи. Відсоткова ставка складатиме 5%, 7% або 9%. Це залежить від напрямку бізнесу та обсягу річної виручки. Сума кредиту буде однаковою для всіх і складатиме 1,5 мільйона гривень, термін – 5 років.

Кредитна ставка 5% – призначатиметься для діючого або нового бізнесу, який надасть щонайменше 2 робочих місця найманим працівникам.

Кредитна ставка 7% – підготована для нового або діючого бізнесу з виторгом до 25 мільйонів гривень на рік, котрий не створює нових робочих місць. За умови найму нового працівника ставка знижується на 0,5% за кожного.

Кредитна ставка 9% – доступна для діючого бізнесу, який має виторг від 25 до 50 мільйонів на рік і розширюється.
Конкретний механізм реалізації програми наразі не розкривається.

Що кажуть про програму Зеленського

Розповідаючи про нову програму, президент акцентує увагу лише на малому бізнесі, зокрема, на перукарнях та кав’ярнях – найменших представниках сфери послуг. При цьому Зеленський мовчить про середній та великий бізнес, адже він також потребує державної допомоги.

За словами аналітика Олексія Куща, відсоткові ставки, запропоновані президентом, є дієвим ринковим механізмом для України, адже середня ставка за кредитами складає 20% річних.

Експерт зазначає, що у реалізації програми допомогло б створення фонду з компенсації ставок. На думку Андрія Забловського, голови секретаріату Ради підприємців при Кабміні, у новому фонді можна об’єднати існуючі, котрі займаються кредитуванням малого бізнесу.

Зеленський обіцяє по 1,5 мільйони гривень в одні руки. Виходить, якщо програмою зацікавляться хоча б 10 000 осіб (кожен 400-й заробітчанин), а це всього лиш 0,25 відсотка від усіх трудових мігрантів, то десь потрібно буде віднайти 15 мільярдів гривень.

Відтак, держбюджет з десятками старих "дірок", буде покривати нові витрати – на дешеві кредити для заробітчан. Велика частина з цих кредитів має всі шанси стати проблемними. Тож комерційні та державні банки навряд чи захочуть мати справу з такими пільговими кредитами. Про стабілізацію економіки це аж ніяк не свідчитиме.

Виходить, що держбюджет з десятками старих "дірок", буде покривати нові витрати – на дешеві кредити для заробітчан. Про стабілізацію економіки це аж ніяк не свідчитиме. Велика частина з цих кредитів має всі шанси стати проблемними. Тож комерційні та державні банки навряд чи захочуть мати справу з такими пільговими кредитами.

Голова політради партії "Опозиційна платформа – За життя", народний депутат України Віктор Медведчук зазначив, що половину з обсягу, обіцяного Зеленським, потрібно буде компенсувати з бюджету. Нардеп виступає проти президентської ініціативи видавати заробітчанам кредити.

"Думаю, що це черговий піар-хід пана Зеленського і його команди. Чому? Тому, що це правильно створити умови для того, аби люди знайшли своє місце в країні, а не шукали заробітку закордоном, не покидали свої сім’ї. Але якщо виникають такі прогресивні ідеї, то має бути викладено їхній механізм, бо де можуть бути взяті гроші, які можуть компенсувати ці відсутні проценти за кредитами, тому що облікова ставка за кредитами Нацбанку складає 15,5%. Таким чином половину з об’єму, який пообіцяв Зеленський, потрібно буде компенсувати за рахунок бюджету", - підкреслив Медведчук.

Статистика трудової міграції з України

Жоден ресурс або рейтинг не може надати точні статистичні дані щодо кількості українців, котрі виїхали та продовжують виїжджати за кордон. Це приблизно від 2,4 до 4 мільйонів осіб. При цьому за даними Державної служби статистики, з початку війни на Донбасі у 2014 році майже 1,3 мільйона українців мігрували в інші країни.

До речі, Володимир Зеленський під час своєї інавгураційної промови наголосив, що чисельність українців – 65 мільйонів. З них двадцять мільйонів живе у Європі, Азії, Північній та Південній Америці, Австралії та Африці. Президент тоді сказав, що надасть українське громадянство усім, хто готовий будувати нову успішну Україну.

При цьому за 2018 рік обсяг грошових переказів в Україну від заробітчан з усього світу склав 14 мільярдів доларів. Найбільше українців працює у Польщі – польський уряд повідомив про півтора мільйони українських мігрантів. Наступними за популярністю країнами є Німеччина, Італія, Іспанія, Чехія.

Сумнівні перспективи програми "Повертайся і залишайся"

Мешкаючи за кордоном, людина стає схожою на своїх колег, сусідів, друзів – тих, з ким спілкується щодня. Виходить, що виїжджаючи до Польщі, Португалії, Австрії, Німеччини, Чехії тимчасово заробити грошей, українець повільно звикає до тамтешнього життя, мимохідь переймаючи у свій світогляд настрої та парадигму мислення жителів тієї країни, у якій він живе.

Якщо українці залишаються за кордоном більше, ніж рік, вони призвичаюються не лише працювати, а будують своє життя так, як вдома: планують розваги, культурне дозвілля, подорожі, оновлення гардеробу, значить їм подобається жити за кордоном. Такі люди працюють за кордоном інтелектуально або за своєю спеціальністю, тому можуть розраховувати на отримання громадянства. Тому їм ніщо не заважатиме відкрити власний бізнес у Європі, якщо вони цього прагнуть.

Звісно, є й інша категорія заробітчан – ті, що працюють безупину, без вихідних, по 15 годин на добу, аби заробити якнайбільше грошей. Але й вони навряд чи відмовляться від перспективи отримувати зарплатню у євро та захочуть будувати свій бізнес в Україні з нуля, не маючи при цьому знань про правила бізнесу. Цих людей навряд чи привабить навіть найвигідніша ставка "підприємницького" кредиту.

Правда, є і треті – це люди, котрі працюють за кордоном тимчасово і чітко це усвідомлюють. У них є мета – заробити певну конкретну суму грошей, повернутися в Україну та облаштувати тут своє життя якнайкраще. Саме їм може бути корисною програма "Повертайся і залишайся" та знижені кредитні ставки для відкриття бізнесу в Україні.

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...