live

Як конфлікт із Росією вплинув на торговельний обіг України

Eurasianet
Eurasianet
ua.news

Після початку Євромайдану і підписання угоди про вільну торгівлю України з Євросоюзом товарообіг з Росією та іншими колишніми радянськими республіками істотно знизився. Але в цілому справи в українських виробників йдуть непогано. До 2018 року обсяг торгівлі ЄС з Україною перевищив оборот з СНД (Співдружність Незалежних Держав) на 22 мільярди доларів, але якщо оцінювати окремі країни, то Росія залишається номером один.

Про це пише Eurasianet.

Не дивно, що торгівля України з Росією, її головним торговим партнером, різко впала після анексії Криму Росією в 2014 році і початку конфлікту між двома країнами. Постраждали обидві сторони. За даними Світового банку, у 2011 році загальний обсяг торгівлі між двома країнами досяг майже 49 мільярдів доларів. До 2016 року цей показник впав до 8,7 мільярда доларів: український експорт до Росії впав на 16,2 мільярда доларів, а російський експорт в Україну — на 24 мільярди доларів.

Після 2011 року Україна і Росія торгували як члени зони вільної торгівлі СНД (Співдружність Незалежних Держав, - ред.), в яке входить більшість країн колишнього СРСР. Але після того як на початку 2016 року набула чинності глибока і всеосяжна угода про вільну торгівлю України з Євросоюзом, Росія припинила дію угоди про вільну торгівлю з Україною. Обидві країни також ввели взаємні обмеження на імпорт: Росія включила Україну в свою заборону на деякі європейські товари, що діяла з серпня 2014 року. Україна заборонила імпорт деяких російських товарів.

Торгівля знизилася також через економічний спад: Україна пережила трирічну рецесію в період з 2013 по 2015 роки, в той час як російська економіка скоротилася в 2015-2016 роках через падіння світових цін на нафту. По мірі відновлення  обох економік, обсяг торгівлі зріс до 11,7 мільярда доларів до 2018 року, але це все ще значно нижче від зафіксованого в 2011 році максимуму.

Товарообіг між Україною та іншими пострадянськими країнами також скоротився. Загальний обсяг товарообігу між Україною та СНД (без урахування Росії) у 2011 році склав близько 15,4 мільярда доларів. Цей показник різко впав через уповільнення темпів зростання в регіоні в 2014 — 2016 роках, так і в зв'язку з розширенням Росією заборони на товари, що проходять через її територію в Україну або в зворотному напрямку. До 2016 року товарообіг України з країнами СНД (за винятком Росії) скоротився до 6,3 мільярда доларів. Хоча торгівля відновлювалася протягом наступних двох років, в 2018 році її обсяги були майже на 50% нижче, ніж у 2011 році.

Аналогічна історія з торгівлею з країнами, що входять нині в Євразійський економічний союз (без Росії). У 2011 році товарообіг становив 11,6 мільярда доларів. Однак до 2015 року він скоротився до 4,6 мільярда доларів. Незважаючи на те, що загальний товарообіг з ЄАЕС відновився, збільшившись приблизно до 6,1 мільярда доларів до 2018 року, це на 40% менше, ніж у 2011 році.

Тим не менш, якщо поглянути на частку торгівлі з цими країнами, товарообіг України з колишніми радянськими республіками не такий вже незначний (за винятком Росії). У 2013 році близько 27% торгівлі України припадало на Росію, 6,2% — на інші країни ЄАЕС і 8,9% — на країни СНД. До 2018 року частка Росії впала до 11,3%. Того ж року торговельні відносини України з іншими членами ЄАЕС СНД здавалися досить стійкими — 5,9% і 8,7% відповідно.

Але в цілому справи в українських виробників йдуть непогано. У 2010 році товарообіг з СНД перевищував торгівлю з ЄС майже на 14 мільярдів доларів. До 2018 року обсяг торгівлі ЄС з Україною перевищив оборот з СНД (включаючи ЄАЕС) на 22 мільярди доларів. При цьому ЄС як єдине ціле очолює список торговельних партнерів України, але якщо оцінювати окремі країни, то Росія залишається номером один.

Сем Бутія

За матеріалами: ІноЗМІLoading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...