Новини » Політика 3367 Читать эту новость на русском

Світ після холодної війни: Українську ядерну зброю досі не ліквідовано

Mainichi Shimbun
Mainichi Shimbun

Японська національна щоденна газета

Світ після холодної війни: Українську ядерну зброю досі не ліквідовано
Павлоградський хімічний завод SONY DSC

США і Росія співпрацювали для того, щоб ліквідувати радянську і українську ядерну зброю. Проте потім почалося американсько-російське протистояння. На Павлоградському хімічному заводі досі не утилізовано тверде ракетне паливо 38 ракет. Президент США Дональд Трамп припинив фінансування робіт з утилізації ядерного палива в Україні і якщо роботи не відновляться, це може привести до катастрофи.

Про це пише Mainichi Shimbun.

У грудні 1989 року США і СРСР оголосили про закінчення холодної війни. Через два роки СРСР припинив своє існування. США і Росія співпрацювали для того, щоб ліквідувати радянську і українську ядерну зброю. Проте потім почалося американсько-російське протистояння. Досі збереглися місця, що нагадують про той час. Я відвідав одне з них — завод по розбиранню ракет, розташований в Павлограді на сході України.

У сховищі цього заводу, де підтримується температура плюс 17 градусів, перебуває частина ракети довжиною 7,6 метра і діаметром 2,4 метра. Це — третій ступінь триступеневої міжконтинентальної балістичної ракети (МБР) РТ-23, створеної в СРСР.

У середині 1990-х років Україна почала розбирати МБР, на які встановлюються ядерні боєголовки. На Павлоградський хімічний завод було доставлено 54 ракети РТ-23. Досі не утилізовано тверде ракетне паливо 38 ракет, що міститься у третьому ступені. На іншому об'єкті роботи заводу з утилізації були припинені. Це — вимушений захід, оскільки уряд України поінформував, що в цьому місяці він припинить фінансування.

Завод стежить за ракетним паливом 24 години на добу. "Незважаючи на відсутність бюджету, ми не можемо не робити цього", — не приховує проблем відповідальний за утилізацію палива Володимир Львов.

Після того, як Україна стала незалежною, там залишилося понад 2200 ядерних боєголовок і 186 ракет. США побоювалися поширення ядерної зброї, а Росія не хотіла, щоб воно було у колишніх радянських республік.

Під тиском США і Росії в 1994 році Україна вирішила ліквідувати ядерну зброю. Ядерні боєголовки були відправлені в Росію і знищені там. Доставлені на Павлоградський та інші заводи ракети були розібрані, а паливо перероблялося на екологічно нешкідливий матеріал.

США пообіцяли забезпечити фінансування відповідних робіт. У 1992 році вони почали надавати допомогу Україні і Росії. Проєкт отримав назву "Програма Нанна — Лугара" на честь двох сенаторів, які його розробили. Завдяки цьому на рік виділялося 300 — 500 мільйонів доларів. Програма стала символом примирення США і колишніх радянських країн.

Тим не менш "медовий місяць" США і Росії тривав недовго. Вашингтон прагнув розширити вплив в Україні. Коли у 2004 році він підтримав "помаранчеву революцію", це викликало жорсткий протест з боку Росії. Навесні 2014 року вона силою анексувала Крим, і паростки американсько-російського співробітництва були повністю розтоптані.

США змінили ставлення і до України. За словами директора Павлоградського хімічного заводу Леоніда Шимана, мірою розбирання ядерної зброї США дійшли висновку, що загрози для них більше немає.

У 2003 році адміністрація Буша припинила фінансування утилізації ракетного палива. У 2014 році адміністрація Обами, що проголосила "перезавантаження" американсько-російських відносин, поновила його, проте в кінці 2018 року, коли до влади прийшов Дональд Трамп, фінансування було знову припинено.

Неутилізованого ракетного палива залишилося приблизно 1800 тонн. Після того, як це було зроблено, минуло понад 30 років, і є велика ймовірність того, що роботи не відновляться. Також є небезпека забруднення довколишнього ґрунту. "Склалася вкрай небезпечна ситуація", — б'є в набат директор Шиман.

Хітосі Омае

За матеріалами: ІноЗМІ

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...