Уряд звільненням менеджменту Нафтогазу порушує сенс реформи корпоративного управління

Сергій Фурса
Сергій Фурса

Інвестбанкір, спеціаліст відділу продажів боргових інструментів в інвестиційній компанії "Dragon Capital"

Віталій Бєлоусов/РІА Новини

Міністр енергетики Олексій Оржель заявив про можливість звільнення керівництва Нафтогазу. Але уряд забуває про реформу корпоративного управління, яка була покликана прибрати політичний вплив від державних компаній, а значить не уряду вирішувати, звільнити когось чи ні, а незалежній наглядовій раді.

Про це пише Сергій Фурса на своїй сторінці в Facebook.

Найдивовижніше – це під час переговорів з Газпромом почути новини від українського уряду про те, що вони хочуть звільнити керівництво "Нафтогазу", що забезпечив сильну українську позицію в газовому питанні, який ганяє той самий Газпром по Європі вже кілька років.

Дивно, що уряд забуває про реформу корпоративного управління, яка була покликана прибрати політичний вплив від державних компаній, а значить не уряду вирішувати, звільнити когось чи ні, а незалежній наглядовій раді.

Незалежна наглядова рада з'явилася там не просто так, а в рамках програми МВФ. Це важливо, тому що всі бажаючі відіграти програму МВФ назад, стикаються з нерозумінням з боку Фонду та економіки України. І сенс реформи корпоративного управління був саме в тому, щоб відокремити політиків від управління. Сенс реформи корпоративного управління – в тому, щоб не було політичних рішень. А сьогодні ми чуємо, що уряд раптом прийняв саме політичне рішення звільнити менеджмент ряду державних компаній, у тому числі Нафтогазу. Мабуть, занадто багато податків компанія платить. Або занадто багато проблем доставила Газпрому. І виграла занадто багато судів.

Так от, політичні рішення уряду прямо суперечать програмі МВФ і реформі корпоративного управління. І навряд чи відповідають національним інтересам України. Особливо в той момент, коли такі рішення послаблюють позицію самого сильного українського гравця при переговорах з Росією.

Чому? Бо політичні рішення у сфері державних підприємств частенько, або майже завжди, закінчувалися корупцією. І політичними рішеннями легко виправдати будь-які збитки. Тому що політичне рішення - це домовленості з Росією від 2009 року, наприклад. Які дуже дорого коштували Україні. Чим менше політики в управлінні – тим прибутковіше компанія. І тим більше прибутку йде в бюджет українських платників податків.

Незалежна наглядова рада потрібна, щоб не було цих політичних рішень. Щоб, наприклад, українські політики не досягали таємних домовленостей з Газпромом, де однією з умов було б звільнення ненависного Газпрому менеджменту. Незалежна наглядова рада потрібна для того, щоб менеджмент приймав рішення, а ці рішення оцінювалися, виходячи з бізнес-логіки, а не за політичними уподобаннями чи популістським бажанням. Чи корупційним інтересам.

І так, дивно. У Нафтогазі є незалежний менеджмент і незалежна наглядова рада. І тут уряд приймає своє політичне рішення. А ось в Центренерго немає незалежної наглядової ради. І є менеджмент Коломойського. Але чомусь немає політичного рішення про його зміну і проведення там показового конкурсу.

Дивна політика. Дуже дивні справи.

Сергій Фурса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...