Як справа проти депутатки "ЄС" Федини стає вигідною для Порошенка

Ярослав Конощук
Ярослав Конощук

Журналіст, парламентський кореспондент, політичний аналітик.Закінчив Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова, диплом спеціаліста політології (з відзнакою).

Звіробій і Федина

Скріншот ZIK

Кількість народних депутатів без імунітету може побільшати. Зараз на черзі Софія Федина від фракції "Європейська солідарність".

Парламентарка стала другим представником партії Порошенка, яка опинилася під потенційною загрозою втрати депутатського імунітету. 18 березня аналогічний "подарунок" від підлеглих Романа Труби отримав п’ятий президент Петро Порошенко.

Однак що далі буде з прокурорськими претензіями до парламентаря і волонтерки Марусі Звіробій, яких підозрюють у публічній погрозі вбивством президенту України Володимиру Зеленському, залишається незрозумілим.

Профільний парламентський комітет з питань Регламенту поки не розглянув подання Генеральної прокуратури про зняття недоторканості з Софії Федини, а щодо Марусі Звіробій тривають слідчі дії. От інформаційні хвилі про новий 37-й рік вже котяться. ZIK розпитав експертів про перспективи справ проти нардепа та волонтера.

Вони тебе підірвуть

Нагадаємо, що 26 листопада Державне бюро розслідувань передало до Генеральної прокуратури проект підозри щодо народного депутатки від фракції "Європейська солідарність" Софії Федини і волонтерки Марусі Звіробій. Їх підозрюють у публічній погрозі вбивством президента України Володимира Зеленського.

За версією слідства, 26 жовтня Федина та Звіробій висловлювали погрози вбивством, адресовані Зеленському.

Тоді вони влаштували трансляцію у соцмережах, у якій розкритикували події, пов’язані з візитом президента Володимира Зеленського у Золоте. На тому відео Звіробій, звертаючись до українського президента, заявила, що "там взагалі люди контужені на війні" і "вони тебе підірвуть, я тобі обіцяю", а Федина сказала, що "там ненароком може розірватися граната, а знаєш, там обстріли бувають абсолютно випадково".

У четвер, 28 листопада, силовики прийшли з обшуком до волонтерки Марусі Звіробій (справжнє ім’я Олена Біленька, - Ред.). За її словами, під час обшуку було вилучено блокнот, зареєстровану зброю та мобільний телефон.

У прокуратурі поки не знають, до чого доведе скандальне відео депутатки Федини та волонтерки Марусі Звіробій. Генеральний прокурор Руслан Рябошапка підтвердив, що його відомство отримало проекти підозр від ДБР. На запитання ж, коли ГПУ віддасть нардепа Софію Федину "на поталу" колегам Рябошапка зазначив: "Ми ж говорили, що ми не анонсуємо процесуальних дій. Коли буде все готове, тоді ми скажемо". Та й у порядку денному на наступний пленарний тиждень наразі немає подання генпрокурора про позбавлення імунітету парламентаря від "Європейської солідарності".

Процес – усе, результат – ніщо

Експерти вважають, що кримінальна справа проти депутатки Софії Федини та волонтерки Марусі Звіробій політично вигідна команді п'ятого президента Петра Порошенка, однак сумніваються в тому, що вона завершиться вироком для фігурантів.

"Подання проти Федини вигідне представникам "Європейської Солідарності. Для Порошенка зараз вкрай важливо показати, що будь-які дії правоохоронних органів є політичними репресіями. І справа Федини може стати яскравою картинкою переслідування за необережно сказане слово", - зауважив керівник центру "Третій Сектор" Андрій Золотарьов.

Політолог сумнівається в тому, що нардеп від партії Порошенка отримає реальний вирок суду.

"Я думаю, що тут ми побачимо процес. Швидкого рішення не варто очікувати. Вочевидь вирішили показати, що поставилися серйозно (до погроз Зеленському, - Ред.) і можуть бути наслідки, однак жорсткого варіанту не буде", - додає політолог.

Не вірить у вирок для соратниці експрезидента Петра Порошенка та її колеги Марусі Звіробій і політолог Руслан Бортник, хоча не виключає зняття депутатського імунітету з Софії Федини.

"Справа проти Федини та Звіробій – це певною мірою попередження громадянським активістам, попередження політичних протестів опонентів влади, що їх теж можуть переслідувати в разі, якщо вони будуть жорстко атакувати президента. Я думаю, що ця справа навряд чи чимось завершиться з правової точки зору, однак може достатньо довго тягнутися", – зауважив експерт.

При цьому він вважає, що у залі можуть знайтися 226 голосів за зняття недоторканості з нардепки Софії Федини.

"Можуть знайтися голоси. Федина – слабка фігура. Поки особливого захисту від політичної сили вона не отримала", – додав політолог.

Поки що виглядає, що правоохоронці взяли на озброєння тезу класика соціал-демократії Едуарда Бернштейна: "Процес – усе, результат – ніщо".

Ярослав Конощук

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...