Тримор'я: Новий вектор української політики в Європі?

Ярослав Божко
Ярослав Божко
Тримор'я: Новий вектор української політики в Європі?
Учасники "Ініціативи трьох морів" у Варшаві 6 липня radiosvoboda.org

Днями Володимир Зеленський висловився за приєднання України до Тримор'я, що окреслює новий зовнішній вектор співпраці з європейськими державами. Раніше Україна не досить активно інтегрувалася в Балто-Чорноморські проекти, зокрема попередні саміти організації наша країна пропустила. Чи може вектор Тримор'я стати для української зовнішньої політики новим стратегічним напрямом?

Загалом ініціатива Тримор'я об'єднує країни Східної та Центральної Європи, Польщу, Хорватію, Угорщину, Чехію, Словаччину, Румунію, балтійські держави - тобто країни, що розташовані між Балтійським, Чорним та Адріатичним морями. У самітах організації беруть участь також дипломати з Австрії та ще низки країн регіону. Ідея відстоювання інтересів цього регіону прямо контрастує з мейнстрімом європейської політики: існує неприхований конфлікт між Парижем і Берліном з одного боку та Варшавою і Будапештом з іншого. Східноєвропейські країни не хочуть втрачати свій суверенітет на користь Брюсселя і постійно акцентують на загрозах бюрократичного прийняття рішень. Водночас, існує і відчутний ціннісний конфлікт: Схід Європи стоїть значно ближче до традиційних цінностей, а Захід - до ліберальних.

Серйозного поштовху ініціатива Тримор'я набула після першого її саміту у хорватському Дубровнику у 2016 році. На другому саміті виступав вже особисто Дональд Трамп, який так само робив важливі акценти і на безпековій співпраці в рамках цієї організації держав. Ситуація органічно вписалася ще і в конфлікт Трампа з елітами ЄС і Брюсселем.

Основним локомотивом Тримор'я загалом є політика Варшави в Східній Європі, однак нещодавно вона посилилася ще і участю Хорватії. Це дало можливість говорити вже не про Балто-Чорноморський союз, а про Адріатично-Балтійсько-Чорноморський.

hromadske.ua

Для України Тримор'я цікаве в першу чергу у безпековому вимірі: між державами може відбуватися реальний обмін досвідом. До прикладу, балтійські країни зараз розвивають інфраструктуру з протидії гібридній війні і реально зацікавлені досвідом України, який де-факто в Східній Європі нині є унікальним. Водночас, Володимир Зеленський з президентом Естонії Керсті Кальюлайд підписали договір, за яким Естонія допоможе Україні у створенні системи територіальної оборони.

При цьому, після повернення РФ до ПАРЄ в організації утворилася група Балтік+, до якої увійшли представники України, Грузії, Естонії, Латвії та Литви. Безпосередньо ці країни передусім акцентують увагу на загрозі з боку РФ у своєму регіоні.

Однак країни ЄС, які входять до складу ініціативи, м'яко критикують Брюссель та Париж із Берліном. Особливу загрозу вони вбачають у ще глибшій інтеграції всередині ЄС, яка потенційно може зруйнувати національний суверенітет цих країн. Модель "Європи двох швидкостей" так само не приймається Варшавою та її союзниками. У цьому питанні свого часу Польща особливо зблизилася з Великою Британією, яка не хотіла посилення ролі наднаціональних інститутів в ЄС.

При цьому, проблемним є те, що потенційна ініціатива Трьох морів утворюється за світовими мірками слабкими країнами. Небезпечним є також питання панівної ролі в утворенні, адже Польща має серйозні амбіції, однак не всі країни готові до координації політики з Варшавою. У фокусі уваги знаходяться енергетичні та транзитні проекти. Зокрема, цікавим є норвезько-польський проект газопроводу Baltic Pipe, який може послабити залежність регіону від російського газу.

Для України важливою проблемою нині є зближення РФ з елітами ЄС. Останні доволі проросійські заяви Емманюеля Макрона, відмова МЗС Німеччини визнати Голодомор геноцидом за поданням ХДС, взагалі реакція на повернення РФ до ПАРЄ дають погані сигнали. Глибша інтеграція до ЄС відкладається на невизначений термін, та і сам ЄС нині не в найкращому стані для прийняття масштабних рішень. Тому вектор Тримор'я може стати для української зовнішньої політики новим стратегічним напрямом. Особливо, зважаючи на те, що основні адвокати України в ЄС - саме держави Тримор'я.

Ярослав Божко

загрузка...
загрузка...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...