Чи втратило людство контроль над кліматом і над своєю планетою

The Guardian
The Guardian Щоденна газета у Великобританії. Належить групі компаній Guardian Media Group.
Чи втратило людство контроль над кліматом і над своєю планетою
tion.ru

Вчені застерігають, що світ вже пройшов через низку кліматичних переломних моментів, що може обернутися глобальною катастрофою для нашої цивілізації. Врятують ситуацію тільки негайні та злагоджені міжнародні дії, спрямовані на боротьбу з глобальним потеплінням.

Про це пише The Guardian.

Переломні моменти відбуваються тоді, коли зникає можливість зупинити певні наслідки глобального потепління, такі як втрата крижаного покриву або лісів. У минулому вважалося, що критичне нагрівання планети на 5 градусів за Цельсієм призведе до переломного моменту. Але останні показники свідчать про те, що це може статися і при нагріванні на один-два градуси.

Власне, Земля вже нагрілася на один градус за Цельсієм, і температура продовжує впевнено рости через забруднення в минулому і підвищення рівня парникових газів в атмосфері. Вчені попереджають, що один переломний момент, такий як вивільнення метану через танення вічної мерзлоти може спричинити цілий каскад нищівних змін.

Автори дослідження визнають, що складна наука визначення переломних моментів передбачає велику невизначеність. Але вони зазначають, що потенційний збиток від переломних моментів настільки великий, а часу на дії так мало, що "помилятися перед лицем загрози - це безвідповідальний вибір". Автори закликають до негайних міжнародних дій. "Єдиний порятунок у тому, що рівень акумуляції шкоди від переломних моментів певною мірою до дотепер під нашим контролем. Стабільність і стійкість нашої планети поставлені на кін. Міжнародні дії, а не тільки слова, повинні бути відповідними", - йдеться у попередженні вчених.

"Ми, ймовірно, вже пройшли поріг для запуску цілого каскаду переломних моментів, пов'язаних між собою. Простіше кажучи, школярі, які протестують, вимагаючи захисту навколишнього середовища, мають рацію. Ми стоїмо перед незворотними змінами в кліматичній системі, які вже почалися або ось-ось почнуться", - пояснив професор Тім Лентон з Ексетерського університету. "Прогноз Тіма Лентона та його колег, на жаль, цілком імовірний. Можливо, ми вже втратили контроль над кліматом Землі", - прокоментував Філ Вільямсон з Університету Східної Англії, який не брав участі в новому дослідженні, що було розпочато після попереджень ООН про те, що даний момент ніхто не займається зростанням глобальних температур. А планета на шляху до нагрівання на три-чотири градуси за Цельсієм.

Дослідники визначили дев'ять поворотних моментів, які вже могли статися. "У нас є тривожні докази, що частина західного крижаного щита в Антарктиці відступає, і це незворотній процес. Все вказує на це", - сказав Лентон. Схожа ситуація відбувається і у басейні Вілкіс на сході Антарктики. Колапс цих крижаних щитів швидко підвищить рівень моря на багато метрів. Масивний крижаний щит Гренландії тане ще швидше. Одночасно кількість льоду в Арктиці швидко скорочується.

"Вічна мерзлота в Арктиці незворотньо тане, вивільняючи вуглекислий газ і метан", - застерігають вчені. Атлантична течія Гольфстрім, яка нагріває Європу, сповільнилася на 15% з середини XX століття. Вчені повідомляють, що 17% лісів Амазонки загинули з 1970 року. Переломним моментом, після якого ці ліси повністю зникнуть, може стати подальша вирубка 20-40% площ. Тим часом ліси в помірній зоні Північної Америки нагріваються та страждають від масштабних пожеж. Так вони стають джерелом великої кількості вуглекислого газу, а не системою, яка його поглинає. У тропіках корали остаточно зникнуть після того, як планета нагріється на 2 градуси за Цельсієм.

За матеріалами ІноЗМІ.

 

 

загрузка...
загрузка...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...