Новини » Політика 2128 Читать эту новость на русском

30 листопада Беркут розігнав "Студентський Майдан": Як це було

Антон Візковський
Антон Візковський
30 листопада Беркут розігнав "Студентський Майдан": Як це було
Розгін студентів на Майдані у 2013 році 5.ua

Вночі 30 листопада співробітники "Беркуту" жорстоко розігнали студентів, які зібралися на Майдані протестувати проти скасування владою Януковича підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Ці події стали фатальними, адже саме вони радикалізували мітинги 2013-2014 років у центрі столиці, що спричинило в подальшому людські жертви і зміну політичного режиму.

Проте до цих пір ніхто не може відповісти однозначно: був розгін студентів спланованою акцією для ескалації конфлікту, або ж причиною всьому став банальний ексцес виконавців. 

Спочатку, з моменту виходу 21 листопада українців в центр Києва з протестом, "Майдан" розділився на дві частини: політичну і "без політики", яку якраз і представляли студенти. Першу намагалися очолити в основному члени партії "Батьківщина", зокрема Сергій Пашинський, Олександра Кужель та Андрій Парубій. Дії аполітичного крила координували нині відомі українські ексчиновники: Тетяна Чорновіл, Ігор Луценко, Володимир В'ятрович, Єгор Соболєв, Руслана Лижичко, Богдана Бабич та Олег Рибачук.

Студентська акція проходила на Майдані Незалежності, а "політична" - на Європейській площі.

"До того часу вони зробили дивну річ — другий Майдан, на Європейській площі. Там все було добре, проплачено. Комендантом був Парубій. У нас нічого не було, наметів не було, а там...", - розповідав Рибачук.

29 листопада дві сили мали об'єднатися під час переговорів представників Координаційної Ради Євромайдана. Однак домовитися про союз не вдався. "За" об'єднання висловилися Тетяна Чорновіл, Ігор Луценко, Володимир В'ятрович, а "проти": Руслана Лижичко, Богдана Бабич та Олег Рибачук.

Виконавчий директор в Центрі близькосхідних досліджень Ігор Семиволос вважає, що основною причиною недовіри активістів один до одного стала конкуренція за подальший політичний вплив. І це зіграло на руку представникам тодішньої Адміністрації президента.

В той же час переговорів про унію передували дивні події. На відео журналіста Андрія Дзиндзи видно, як Єгор Соболєв запрошує співробітників "Беркута" блокувати привоз кухні, звукової апаратури, генераторів та іншого обладнання, необхідного для табору протестуючих, "Батьківщиною". Коли Тетяна Чорновіл закликала студентів розблокувати транспорт, Соболєв заявив, що все це - провокація політиків.

Але крім матеріальної підтримки, "Батьківщина" повинна була забезпечити охорону мітингів на центральних площах столиці.

29 листопада мітингувальники на Європейській площі вирушили по домівках. Також на Майдані Незалежності учасники Координаційної ради починають поволі збирати апаратуру. Олег Рибачук на відео нижче заявляє, що у них закінчилися гроші, паливо і дрова. І далі додає: "Через три години тут нічого вже не буде".

Однак умовні "лідери" протестів не поспішають повідомляти про свої плани активістам. Більше того, вони продовжують виступати на сцені, розповідаючи, що у них є ресурси для підтримки мирних зібрань. В цей момент до мікрофона виходить боєць "Правого сектору", який розповідає про "титушок", які планують напад. Мікрофон різко відключається, а учасники подій починають скандувати "Звук! Звук!" і "Повтори! Повтори!". Однак Олег Рибачук не планував повертати мікрофон "провокатору".

У фільмі "Побиття студентів на Майдані: Хто віддав наказ?" висувається версія, що атаку на студентів повинні були зробити "титушки", а "Беркут" би виступав нейтральною стороною, втихомиривши обидві сторони конфлікту.

Журналіст Андрій Дзиндзя вважає, що жертвою мала стати й опозиція, а не протестувальники.

"Мені Тетяна Чорновіл розповідала, що Єгор Соболєв вночі дзвонив Пашинському (який координував установку "озвучення", - Ред.) і перед самим розгоном сказав йому: "Збирай Майдан". Фактично він намагався підставити опозицію. Я думаю, що була ідея зігнати і побити опозицію. Тому що просто бити людей – не було сенсу", – каже Дзиндзя.

Вночі 30 листопада стався сумно відомий розгін Майдану співробітниками "Беркута". На місці подій в ту ніч не було жодного координатора протестів.

1 грудня Андрій Дзиндзя зустрів Олега Рибачука і задав питання: "Чому він не попередив протестувальників про можливий розгін?" Але Рибачук так на нього й не відповів.

Єгор Соболєв пізніше заявляв, що побиття протестувальників було спецоперацією проти самого Януковича. Подібні дії засудила б європейська громадськість, тим самим Януковичу не залишилося би вибору, крім підписати договір про вступ у Митний Союз.

І справді, нанести удар по опозиції було б логічніше в цій ситуації, ніж по мирних демонстрантах. Заяви учасників протесту, які ми можемо почути на відео, лише підтверджуть, що про розгін координатори Майдану якщо не знали, то здогадувалися. Ба більше, якщо б вони 29 листопада об'єднали два Майдани, то це дозволило б уникнути таких негативних наслідків для людей.

Але замість того щоб втихомиритися, протест став активно набирати обертів. Щоб не допустити двовладдя, координаторам протесту могли натякнути на необхідність "дружби" з політиками.

Пізніше Олег Рибачук заявив:

"Почалася велика кампанія шельмування "студентського Майдану". Відбувся показовий епізод, про який мені розповів Єгор Соболєв... З Пашинським. Він нібито відповідав за безпеку. Якщо мій мобільний телефон не прослуховують, я почуваю себе неспокійно, при будь-якому режимі. Я навіть спеціально цим користуюся. Але деякі люди до такого не звикли. Єгор був украй здивований, що йому на мобільний зателефонував Пашинський і попередив, що якщо буде спроба розмістити альтернативний Майдан з протилежного боку Поштамту, то – "ми вас знищимо".

Але несправедливий розгін не втихомирив настрою протестувальників. Обурення беззаконням спонукало вийти на площу ще більше людей, які зіткнуться зі ще більшим беззаконням і змінять режим в країні.

Антон Визьковський

 

загрузка...
загрузка...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...