live
Новини » Політика 154 Читать эту новость на русском

Призупинення військової допомоги від США: Нові деталі зі свідчень Марка Сенді та Філіпа Рікера

The Washington Post
The Washington Post
Скріншот RFE/RL Філіп Рікер
загрузка...
загрузка...

У вівторок слідчі у справі про імпічмент Трампа опублікували свідчення двох осіб, які було дано під час досудового слідства. А саме свідчення чиновників з Держдепу Філіпа Рікера і з адміністративно-бюджетного управління Президента США Марка Сенді. Пропонується три висновки причин припинення Трампом доставлення снайперських гвинтівок для ЗСУ.

Про це пише The Washington Post.

У вівторок слідчі у справі про імпічмент опублікували свідчення двох осіб, які було дано під час досудового слідства. Йдеться про виконувача обов'язків заступника держсекретаря з європейських та євразійських справ Філіпа Рікера і помічника заступника директора Адміністративно-бюджетного управління за програмами національної безпеки Марка Сенді.

Ось три висновки з їхніх свідчень.

1. З'явилося більше доказів того, що припинення Трампом допомоги Україні було зумовлено не його стурбованістю корупцією в цій країні

Коли посилилася напруженість через припинення військової допомоги Україні, у відставку пішов не один, а двоє керівників з Адміністративно-бюджетного управління. Ці гроші затвердив конгрес, а Пентагон дав добро на їхнє виділення і завізував відповідні документи.

Адміністративно-бюджетне управління мало забезпечити виділення коштів, і Сенді, який обіймав там високу посаду, зізнався, що не розуміє причин такого затримання. Йому було сказано, що цього хоче президент.

Ми не знаємо, хто подав у відставку, однак Сенді у своїх свідченнях зазначив, що одна із цих осіб працювала в правовому відділі. Адміністративно-бюджетне управління було стривожене тим, що воно порушить закон, якщо не передасть гроші Україні до певного строку, і Сенді підтвердив, що цей працівник звільнився почасти з причини свого невдоволення заморожуванням допомоги.

Запитання: Отже, ця людина, яка працювала в правовому відділі Адміністративно-бюджетного управління, висловлювала стурбованість у зв’язку з припиненням військової допомоги Україні та звільнилася з управління. Чи розповідала вам ця людина, що він (або вона) подав у відставку почасти з причини своєї стурбованості припиненням допомоги?

Відповідь: Так, у межах… у межах цього процесу, частково.

Потім у серпні кілька відділів Адміністративно-бюджетного управління написали спільну доповідну записку, якою рекомендували надати військову допомогу Україні якомога швидше. За словами Сенді, головний аргумент тієї записки полягав у тому, що цій країні буде корисно витратити гроші саме таким способом:

Допомога Україні відповідає стратегії національної безпеки… у плані підтримки стабільної та мирної Європи. По-друге, вигода цієї програми в тому, що це є мірою протидії російській агресії. Ще один аргумент полягав у тому, що програму допомоги підтримали обидві партії.

Наприкінці Сенді сказав, що до вересня не міг отримати відповіді на запитання про те, чому допомогу було заморожено. Це дуже цікаво, тому що саме тоді стало відомо про існування скарги викривача.

2. З'явилися свідчення того, що допомогу було заморожено через повідомлення в ЗМІ, а не як політичний захід

Процес передачі грошей Україні тривав спокійно до 19 червня. Як свідчив Сенді, саме тоді Трамп попросив надати йому інформацію про гроші. Це прохання, сказав він, з'явилося після нагадувань у ЗМІ про те, що гроші буде витрачено.

Він не уточнив, про що повідомили ЗМІ, але, ймовірно, повідомлення могли бути такими: "Пентагон направить Україні озброєння на 250 мільйонів доларів". Саме такий заголовок з'явився того дня на сайті видання Washington Examiner.

Жодних особливих одкровень у цьому повідомленні немає. Але у зв’язку з цим виникає запитання: що змусило Трампа припинити допомогу - повідомлення ЗМІ чи суперечка про політику?

Зі слів інших свідків нам відомо, що в травні Трамп відмовився провести зустріч із новим президентом України в Овальному кабінеті. Посол в Євросоюзі Гордон Сондланд зізнався, що адвокат Трампа Рудольф Джуліані наполягав, щоб вони чинили тиск на Україну і змусили її оголосити про початок розслідувань проти демократів.

Рішення притримати допомогу було схвалено пізніше. Прохання Трампа дати йому інформацію про гроші, яке пролунало якраз того дня, коли про цю допомогу з'явилося повідомлення в пресі, може вказувати на те, коли виникла нова проблемна точка.

3. Нові свідчення підкріплюють думку Сондланда — за винятком одного ключового моменту

Нині Сондланд є основним свідком демократів, оскільки він каже, що була домовленість про послугу за послугу. Таким чином, будь-які свідчення на підтвердження його слів підсилять цю думку.

Рікер, який є одним з головних дипломатів з європейських і євразійських справ, у своїх свідченнях заявив, що, за словами Сондланда, у нього був "сценарій" для президента України. А ще, згідно зі свідченнями Рікера, Сондланд сказав, що вказівки йому дає президент.

Це відповідає вибухонебезпечним свідченням Сондланда, який заявив, що він говорив українцям про необхідність оголосити про початок розслідувань проти демократів і сказав, що тільки після цього вони отримають зустріч в Овальному кабінеті. А ще Сондланд заявив, що діє "за прямою вказівкою президента США".

Але на відміну від Сондланда Рікер став черговим свідком, який зізнався, що Джуліані хотів домогтися проведення слідства щодо можливого суперника Трампа на виборах 2020 року:

Я не пам'ятаю, щоб хтось згадував Байденів безпосередньо. Знаєте, так завжди буває, тому що, звичайно, Джуліані говорив про це, і преса писала про це весь час. І Джордж (Кент) теж. Знаєте, ми мали розмови загального характеру, і, як я вже неодноразово згадував, у нього було чотири ці оповідні лінії. Деякі були щось на кшталт теорії змови.

Уже тоді було важко повірити Сондланду і спецпредставникові з питань України Курту Волкеру, які заявляли, що, коли Трамп захотів від України проведення розслідування щодо "Бурисми", вони не знали його реальних планів. А плани Трампа були такими: насправді йому потрібно слідство проти Байдена, чий син працював у правлінні цієї української енергетичної компанії. Це було зрозуміло всім, особливо у світлі інших і дуже численних свідчень.

Ембер Філліпс

За матеріалами: ІноЗМІ

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...