live

Гаманці важчають: монети по п'ять і десять гривень та інші сюрпризи від Нацбанку

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Наступного року в Україні буде всього дванадцять номіналів гривні: по 6 номіналів монет та банкнот

Що ближче до кінця року, то важчими стають гаманці та кишені українців. Проте не від різкого росту зарплат, а від того, що гривні дедалі частіше стають металевими монетами. Так, Україна завершує поточний рік масштабними змінами банкнотно-монетного ряду, ініційованими Національним банком України.

Чому металевими монетами замінюють паперові гроші та чим це вигідно державі й українцям зокрема – далі у матеріалі.

Хронологія "грошових змін"

Одна гривня монетою. У 2016 році було змінено монету номіналом в 1 гривню. Її випустили металевою "срібною", на честь двадцятиріччя введення національної валюти України. 

Фото з відкритих джерел

На монеті зображено одногривневу монету на фоні банкнот зразка 1992 року та розміщено напис "Грошовій реформі в Україні 20 років". За два роки, навесні 2018-го, було введено схожу металеву "срібну" одногривневу монету з портретом князя Володимира.

Фото з відкритих джерел

Дві гривні монетою. Разом з монетою номіналом одна гривня весною 2018 року українці побачили і двогривневу монету. Так почалася заміна одно- та двогривенних паперових купюр на монетні аналоги та поступове вилучення останніх.

Фото з відкритих джерел

П’ять і десять гривень монетою. Нещодавно регулятор повідомив ще про кілька нововведень – з 20 грудня цього року вводяться в обіг монети номіналом 5 гривень та оновлені 50-гривневі банкноти. Пізніше, приблизно у середині наступного року, з’являться ще й монети номіналом у 10 гривень, які поступово замінюватимуть паперові аналоги.

Фото з відкритих джерел

Нова тисяча. У червні цього року Нацбанк офіційно оголосив, що 25 жовтня в Україні в обіг вводиться банкнота найвищого номіналу – 1000 гривень із зображенням вченого Володимира Вернадського. 

Фото з відкритих джерел

Цікаво, що не всі поділяють захват від таких оновлень, зокрема, від запровадження нових тисячогривневих купюр.

Приміром, фінансовий аналітик Олексій Кущ зазначив, що злочинцям для копіювання дизайну купюр і їх тиражування досить зовсім небагато часу. Тож жодні захисні покриття та навіть максимально часте оновлення дизайну банкнот не здатні гарантувати повного убезпечення від фальшивих грошей.

Оновлення п’ятдесяти та двохсот гривень. 20 грудня цього року в Україні з’являться оновлені банкноти номіналом 50 гривень, а 25 лютого 2020 року – удосконалені з точки зору безпеки 200 гривень. Покращена система захисту та дизайн цих двох купюр схожі на банкноти номіналами 20, 100, 500 та 1000 гривень – вони виконані у подібному стилі та мають аналогічні розміри. 

Фото з відкритих джерел

У нових "п’ятдесятках" та "двохсотках" буде покращено рельєфність елементів друку, у тому числі елементу для людей з вадами зору. Також фахівці попрацювали над вдосконаленням ультрафіолетового та інфрачервоного захисту. На банкноті номіналом 200 гривень можна буде побачити два сучасні захисні елементи: оптично-змінний елемент SPARK у вигляді стилізованого зображення водяної лілії (він змінюватиме колір залежно від кута нахилу банкноти) та захисну стрічку із зображенням номіналу і графічного знаку гривні. Якщо дивитися на банкноту під різними кутами нахилу, то змінюватиметься напрям руху її фонового зображення.

Фото з відкритих джерел

Примітно, що українцям не потрібно буде обмінювати 5, 10, 50 і 200 гривень попереднього зразка на оновлені аналоги. Натомість можна буде користуватися необмежений час і новими, і "старими" грошима.

У Національному банку підкреслюють, що на оновлених 200 гривнях оптимізацію номінального ряду нацвалюти припинять.

Зниклі монети. У гривневому ряді монети не лише прибувають, а й зникають. Так, з 1 жовтня 2019 року монети найменшого номіналу – 1, 2 та 5 копійок – перестали бути платіжними засобами в Україні та більше не приймаються у торгівельних мережах. Проте обмін дрібних монет розтягнеться на три роки – за цей час українці матимуть змогу здати їх у банк та отримати еквівалентну суму іншими монетами або паперовими гривнями. До 30 вересня 2020 року кожна банківська установа Україна зобов’язана приймати та міняти такі монети.

Наступними в НБУ анонсують зникнення 10 та 25 копійок. Але поки Нацбанк не називає точної дати виведення з обігу цих монет.

Навіщо паперові гроші замінено монетами

Цікаво, що після реновації банкнотно-монетного ряду Україна матиме шість банкнот та шість монет гривні. Це зручно для розрахунків та задовольняє потреби української економіки в готівці, відповідаючи практиці головних центральних банків світу, запевняють у Нацбанку. 

Монетний ряд гривень Фото з відкритих джерел

У Національному банку України, окрім іншого, зазначають, що заміна паперових грошей на монети має багато позитивного. Зокрема, металеві монети надійніші з точки зору безпеки та більш захищені від підробок, аніж паперові гроші. У регулятора підкреслили, що сучасна система захисних елементів українських банкнот дуже схожа на системи захисту євро та доларів США. Тому, як стверджують у НБУ, рівень підробки гривень стабільно низький. До того ж чеканка монет зекономить майже 1 мільярд гривень для держави. Це пояснюється тим, що монети перебувають в обігу 20-25 років, тоді як банкноти – до двох років і їх потрібно щороку друкувати.

Пам’ятні монети від Нацбанку

З 1995 року Нацбанк розпочав карбування ювілейних та пам'ятних монет на честь важливих подій та персоналій української історії. Всього було створено 829 монет – з них 457 з недорогоцінних металів, 50 – із золота, 316 – зі срібла та 6 біметалевих монет.

Останнє "поповнення" пам’ятного монетного ряду відбулося 22 жовтня 2019 року. Нацбанк ввів в обіг пам’ятну 5-гривневу монету "75 років визволення України". Монету видали тиражем 40 тисяч штук та присвятили звільненню України від нацистських окупантів у 1944 році.

*************

Таким чином, після політики Нацбанку, направленої на реновацію банкнотно-монетного ряду, номінальний ряд гривні скоротиться з 17 до 13 номіналів, а після вилучення з обігу 25 копійок – до 12-ти. Всього залишиться 6 номіналів монет (10 і 50 копійок, 1, 2, 5 і 10 гривень) та 6 номіналів банкнот (20, 50, 100, 200, 500 і 1 000 гривень).

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...