Новини » Політика Читать эту новость на русском

Нова східна політика Макрона несе розбрат у ЄС

Le Monde
Le Monde

Французька щоденна вечірня газета

З відкритих джерел

Заяви президента Франції про імміграцію через нелегальні болгарські та українські мережі, а також його рішення заблокувати переговори про вступ Албанії та Північної Македонії до Європейського Союзу налаштували проти нього керівництво країн Центральної Європи.

Про це пише Le Monde.

Йшов жовтень 2018 року, до початку руху "жовтих жилетів" ще залишалося кілька тижнів. Інакше кажучи, президентство Еммануеля Макрона уявлялося зовсім інакше. Він їздив по всіх країнах Європи, як і обіцяв. У Словаччині та Чехії він закликав громадян і їх керівництво "не упустити можливість для розмови", показуючи тим самим приклад своїх попередників, які нерідко просто не рахувалися зі сходом (взяти хоча б Жака Ширака та його знамениту тираду про ці країни, які "упустили можливість промовчати" під час війни в Іраку в 2003 році).

Еммануель Марон плив на хвилі свого успіху реформи системи роботи громадян в інших країнах ЄС, яку вдалося проштовхнути за допомогою багатогодинних дискусій і розколу в таборі противників зі сходу після пам'ятного турне Центральною Європою (він провів його всього за кілька місяців після обрання). Глава держави, нарешті, продемонстрував інтерес до цієї зони, яку французька еліта довгий час ігнорувала або навіть зневажала, що грало на руку Німеччині.

Через рік ситуація кардинально змінилася. Еммануель Макрон не тільки перервав велике європейське турне через екстрені національні проблеми, але й повернувся до більш традиційніших французьких зовнішньополітичних поглядів на ці країни. Прозвучали за кілька тижнів заяви, які образили регіональні столиці. Спочатку в бесіді з виданням "Valeurs actuelles" 31 жовтня президент розкритикував імміграцію через "таємні болгарські або українські мережі" порівняно з "легальними мігрантами з Гвінеї або Кот-Д'івуару. Це нагадало старий синдром "польського сантехніка", який змушує бачити в кожному мігранта з сходу фактор соціального демпінгу. Такі слова викликали неабиякий гнів в Софії, тим більше що болгари є європейськими громадянами і можуть спокійно приїхати працювати до Франції без необхідності використовувати незаконні канали.

Серйозна помилка

Кілька днів тому в інтерв'ю британському журналу "The Economist" Еммануель Макрон взявся за Боснію і Герцеговину, назвавши цю балканську країну "бомбою уповільненої дії" через "проблеми повернення джихадистів". Ефективність боснійської держави дійсно залишає бажати багато кращого, але причиною цього є аж ніяк не потенційне повернення джихадистів з Сирії. Це не кажучи вже про те, що Франція зіткнулася з точно такою ж проблемою і не знайшла хорошого рішення. Аргумент викликав тим більший шок, що глава держави використовував його для виправдання свого жовтневого вето на відкриття переговорів про вступ до ЄС двох інших балканських країн: Албанії та Північної Македонії. На сході цю відмова сприйняли як новий прояв історичного скептицизму Франції по відношенню до будь-якого розширення на колишні комуністичні країни. "Це серйозна помилка, яка викликала велике розчарування в регіоні", — затверджує сербський політолог Іван Вежвода.

На це накладається нова російська політика Еммануеля Макрона, який хоче "переосмислити наш зв'язок" з Москвою і Володимиром Путіним і каже, що у НАТО настала "смерть мозку". Ці слова занепокоїли більшість країн сходу. Так, польський прем'єр Матеуш Моравецький назвав їх "небезпечними" і виступив на захист "найважливішого в світі альянсу для збереження миру і свободи". Хоча підтримуюча Трампа Польща далеко не завжди сприяє європейській єдності, її позиція щодо НАТО знаходить певний відгук у сусідів.
У всьому регіоні тільки один лідер прихильно поставився до слів Еммануеля Макрона: Віктор Орбан. "Нам потрібно більше розвивати нашу армію", — заявив він 14 листопада, пообіцявши, що Угорщина "зможе забезпечити власну безпеку до 2026 року". Президент Франції у свою чергу відкрито дав зрозуміти, що розраховує на угорського прем'єр-міністра для подолання опору Польщі.

Тривожна риторика

Хоча під час кампанії перед травневими європейськими виборами Еммануель Макрон називав Орбана та інших "неліберальних" лідерів своїми головними супротивниками, зараз між двома керівниками формується своєрідний альянс. "Мова йде про тривожну риторику і вражаючий поворот по відношенню до Росії і Угорщини", — незадоволений віденський експерт по Центральній Європі Поль Ленве (Paul Lendvai). У жовтні угорського прем'єра взяли в Єлисейському палаці, чого не було з 2010 року. Той в свою чергу веде себе примирливо по відношенню до президента Франції, відійшовши від нападок часів виборів у Європарламент. Що стосується розширення, Віктор Орбан прийняв до відома відмову Еммануеля Макрона і навіть заявив, що він дозволить "відкрити нову еру".

Орбан відомий своєю проросійською позицією: Володимир Путін нерідко буває в Будапешті, Москва розширює місцеву АЕС і відкрила в угорській столиці інвестиційний банк з імунітетом для його співробітників. Крім того, угорський прем'єр грає роль порушника спокою на Балканах: він надав колишньому македонському прем'єру Николі Груєвському притулок від судового переслідування на батьківщині, а також підтримує близькі до його націоналістичної лінії політичні утворення та ЗМІ.

На тлі таких стратегічних рішень і провокаційних заяв, нова "східна політика" Франції в Центральній Європі може повернутися спиною до тих, хто мріяв про ліберальних ідеалах Еммануеля Макрона.

Жан-Батист Шастан

За матеріалами: ІноЗМІРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...