Відкритий медійний наступ на владу: Гра поза полем закону

Микита Доронін
Микита Доронін

Експерт із суспільно-політичних питань

З відкритих джерел

Ляшко - це лакмусовий папірець на спроможність влади реагувати на відкритий медійний наступ

Нещодавно лідер “Радикальної партії” Олег Ляшко спровокував голову комітету з питань енергетики та ЖКП Андрія Геруса на сутичку, яка закінчилася штовханиною і взаємними звинуваченнями. Ексдепутат закидав голові комітету пособництво у торгівлі паливом з Росією, внаслідок запуску нового ринку електроенергії. Герус парирував тим, що це зруйнує монополію на ринку. Яка небезпека криється у цьому конфлікті для української державності, та чи дійсно справа тільки у вугіллі?

Всі рівні перед законом

Витівка воскреслого лідера “Радикальної партії” Олега Ляшка - це перевірка української влади на міцність та наявність політичної волі, яка продемонструє націленість на виконання задекларованих принципів і підходів. Будь-яка влада має поважати та діяти в рамках чинного законодавства, адже, в першу чергу, легітимність самої влади залежить від всенародного консенсусу в питанні поваги до конституційного ладу держави. Команда президента пропагувала ідею очищення суспільства від закостенілого нігілізму, який слідує поряд впродовж всього життя “маленького” українця та закінчується зневагою до державного устрою. Це стає чудовим шансом для маніпуляції людською свідомістю та, як приклад, зародження сепаратистських рухів.

У даному випадку Олег Ляшко виступає лакмусовим папірцем на спроможність влади реагувати на відкритий медійний наступ, хоч і у формі телевізійного шоу, але наступ. Без перебільшень, це насильство над представником державної влади відповідно до Кримінального кодексу України.

Команда Зеленського чудово використовувала особливий спосіб комунікації з суспільством в інформаційному просторі, через який не зміг пробитися свого часу Петро Порошенко зі значними ресурсами.

На політичному поприщі зазвичай відбувається гра у перетягування. Іншими словами: створення свого порядку денного та затягування політичного опонента на своє поле, з своїми правилами гри. Колишній депутат та кандидат у президенти (Олег Ляшко, - ред.) продемонстрував свої здібності у всій красі, намагаючись гучно натякнути, що йому ще зарано на кладовище політичних трендів. І, певно, має рацію. На телеекрани дивляться з поп-корном, немов на зіркового актора колись популярного кіно.

Проте важливо слідкувати за діями органів державної влади та можливою політизацією процесу.
Політичні супротивники прагнуть вийти за поле закону, звівши все у рамки політичної боротьби, маскуючи протиправні дії у лобіюванні своїх інтересів.
Щоб захопити сільську раду і не понести за це відповідальності - громаді треба делегітимізувати сільського голову. Але до цього згодом.

Формула енергетичної безпеки Вовка

У даному випадку у особі колишнього представника президента України у Кабінеті Міністрів (з 22.05 - 11.11. 2019 року) та діючого голови комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрія Геруса було зачеплено бізнес-інтереси енергетичного холдингу ДТЕК.

У травні 2016 року в Україні почала діяти так звана формула "Роттердам+", яку було введено Нацкомісією з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) при головуванні Дмитра Вовка (раніше був національним менеджером корпорації Roshen у Москві, наразі перебуває у розшуці НАБУ та живе у Бельгії). У той момент, коли Україна втратила доступ до родовищ з антрацитовим вугіллям на Донбасі, з’явилася необхідність забезпечити стабільність енергосистеми країни, та позбавитись залежності від Донецького басейну. Урядовці ставили за мету підвищити конкурентоспроможність українських теплоелектростанцій на міжнародному ринку, адже вони зможуть конкурентно купувати імпортне вугілля. Тому у тариф заклали вартість вугілля як на міжнародній біржі в порту Роттердама, плюс включили вартість доставки в Україну.

Така ситуація грала на руку головному гравцю ринку компанії “ДТЕК”, що належить групі Рината Ахметова та якій належить понад 80% теплової генерації і видобутку вугілля. Відтак, паливо надходило на українські ТЕС за міжнародними цінами, закладеними у формулі Роттердаму, але насправді більшість вугілля надходило з Донбасу та Росії.
Яскравим доказом провалу декларованої енергетичної безпеки стала зупинка п’яти ТЕС внаслідок блокади залізничних перевезень на Донбас у 2017 році.

У серпня 2018 року НКРЕКП скасувала формулу у зв'язку з початком дії нового ринку електроенергії.

Енергетична безпека Геруса

У вересні цього року Верховна Рада запровадила зміни у використанні ядерної енергії, якими виключається заборона вільного імпорту електричної енергії з країн, які не є учасниками Європейського енергетичного співтовариства.

Тобто це відкривало доступ до ринку Білорусі й Росії, та позбавляло монопольного становища енергохолдинг Ріната Ахметова. Першого жовтня було здійснено першу поставку електроенергії з Росії в режимі імпорту компанією ТОВ "Юнайтед Енерджі", яка належить Андрію Короткевичу-Лещенку. Така ситуація на ринку спровокувала необхідність розгойдування політичної ситуації на тлі імпорту палива з країни-агресора заради виборювання економічних преференцій.

Злочин і кара

У бій було кинуто досвідченого та гучного гравця у популістських іграх. Його риторика стосовно мільярдера Ріната Ахметова та часта поява в ефірі його телеканалу “Україна”, говорить сама за себе.
Чинній владі кинуто виклик, від вирішення якого залежить подальша форма та градус тиску. Найефективнішим виходом з ситуації є артикуляція до норм закону і максимальне абстрагування від політичної площини. Проте, це не означає, що такий перебіг подій не принесе політичних очків опонентам. Залишається відкрите питання, як влада і опозиція будуть використовувати даний прецедент у майбутньому.

Наразі бачимо як суд відпустив політика на поруки нардепів від ЄС і Батьківщини - Вікторії Сюмар та Михайлу Волинцю. Поки відбуваються двосторонні софізми щодо того, хто вчинив злочин: кара лягає на плечі пересічних громадян України.

Микита Доронін

 Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...