Новини » Політика 894 Читать эту новость на русском

Президент України ходить по вістрю ножа, намагаючись швидко завершити війну з Росією

Президент України ходить по вістрю ножа, намагаючись швидко завершити війну з Росією
president.gov.ua

Головною обіцянкою президента України Володимира Зеленського до приходу до влади було завершення конфлікту з Росією. Але методи, які використовує молодий президент, можуть зрештою призвести до погіршення позицій України. 

Про це пише The Wall Street Journal.

На початку цього року українці привели Володимира Зеленського до влади, оскільки він обіцяв покласти край конфлікту з Росією, який забрав тисячі життів в його країні і став джерелом напруженості у відносинах між Москвою і Заходом.

Через півроку після вступу Зеленського на посаду робота з досягнення угоди про міцний мир потроху просувається вперед, хоча багато українців, як і раніше, побоюються міркувань, якими керується Росія.

На цьому тижні Москва повернула три українські військові кораблі, захоплені в Керченській протоці в листопаді 2018 року після зіткнення між моряками двох країн. Цей крок назустріч був зроблений після того, як Франція заявила про готовність організувати і провести на своїй території дев'ятого грудня давно відтерміновуваний саміт з питання мирного врегулювання конфлікту з участю лідерів України, Росії, Франції та Німеччини.

В минулому місяці Москва і Київ домовилися про розведення військ на лінії фронту на сході України і проведення виборів у суперечливому регіоні.

У вівторок Зеленський заявив, що на грудневому саміті Україна хоче домовитися про крайній термін повернення українських територій Росією, яка в 2014 році анексувала український Кримський півострів.

Президент Росії Володимир Путін дав зрозуміти, що вважає Україну невід'ємною частиною російської території. "Росія і Україна - це дві частини одного і того ж народу", заявив він у вересні.

Спроби 41-річного Зеленського досягти миру викликають в Україні опір. Багато українців, в тому числі ультраправі націоналісти, які в останні тижні виходять на багатотисячні протести проти плану мирного врегулювання конфлікту, звинувачують президента в капітуляції перед Москвою.

Критики побоюються, що голосування в підконтрольних сепаратистам районах на сході України може підготувати ґрунт для приходу проросійських сепаратистів до влади на сході країни, внаслідок чого Москві буде легше впливати на внутрішню і зовнішню політику Києва.

Український президент, колишній комік і новачок в політиці, відкидає твердження про те, що він капітулює перед Кремлем, і заявляє про те, що його кінцевою метою є досягнення миру на Україні.

Коли минулого місяця за всій Україні проходили мітинги, Зеленський звернув увагу на побоювання ветеранів війни. "Розумію ваш страх щодо подальшого врегулювання ситуації на Донбасі, - написав він у Фейсбуці. - Ви абсолютно справедливо не хочете, щоб те, за що ви воювали, виявилося марним…. Обіцяю вам як президент України і Верховний головнокомандувач Збройних сил, що я ніколи цього не допущу".

В минулому місяці, розмовляючи з військовослужбовцями в Донецькій області, він сказав, що Україна є незалежною, суверенною, унітарною державою, і її армія буде захищати ці принципи, записані в Конституції країни.

Через боротьбу України з Росією Київ став більш залежним від підтримки Європи і США і мішенню для амбіцій Москви і Вашингтона, що змагаються між собою.

Володимир Зеленський опинився на краю того ж леза, яким Україна йшла не один десяток років.

Можливостей для того, щоб взяти гору над Києвом, у Москви стало більше, оскільки Зеленський опинився в центрі розслідування в рамках процедури імпічменту, яке проводить Палата представників США, намагаючись з'ясувати, чи було рішення про припинення допомоги США Україні прийняте президентом Трампом заради власної політичної вигоди.

"Зараз [він] намагається збалансувати різні міжполітичні [зовнішні] інтереси і національні інтереси України, - каже Альона Гетьманчук, директор київського аналітичного центру "Нова Європа". - Для США є партнером № 1 в сфері безпеки. Вкрай важливо зберегти двопартійну підтримку в США, особливо зараз, коли відновлюються мирні переговори з Росією".

США і Європа гаряче захищали Київ, ввівши санкції щодо Росії за її агресію на Україні і надаючи життєво важливу економічну і військову допомогу Україні, ресурси якої були виснажені за роки невпинного кровопролиття.

Через кілька днів після того, як у квітні Зеленський був обраний президентом, Путін запровадив для жителів сепаратистських районів України спрощений порядок отримання російських паспортів. Прихильники нового українського президента розцінили цей крок як спробу залякати його.

Але Зеленський раніше намагався налагодити зв'язок з Путіним. Він неодноразово підкреслював, що має намір послабити напруженість у стосунках з Росією, і провів обмін полоненими з Москвою. В результаті обміну були звільнені 24 українських моряків, які були заарештовані за захоплення військових кораблів.

Міністр оборони України заявив у понеділок, що не вважає повернення кораблів актом доброї волі. "Повернення катерів і буксира - це не акт доброї волі. Я розглядаю ці події як виконання державою-агресором травневого рішення Міжнародного морського трибуналу", - цитує його заяву агентство "Інтерфакс". Згідно з травневим рішенням трибуналу, Росія повинна була негайно повернути кораблі.

Деякі критики заявили, що не вірять у благі наміри Кремля, враховуючи те, як рішуче Путін намагається впливати на Україну і утримати в орбіті Росії колишню радянську республіку, яка сьогодні є другою країною у Європі за рівнем бідності після Молдови.

Наприклад, Росія з успіхом прокладає по дну Балтійського моря газопровід "Північний потік - 2", за яким буде прокачувати газ на Захід. Тим самим вона позбавить Київ мит, одержуваних за транзит російського газу, який в даний час транспортується через територію України.

Деякі спостерігачі навіть сумніваються, що Росія дійсно хоче укласти мир, стверджуючи, що в інтересах Росії зберегти нестабільну ситуацію і затягнути конфлікт на Донбасі на сході України.

"Поки йде війна на Донбасі, Україна навряд чи стане членом НАТО або Європейського Союзу, - сказав Володимир Фесенко, керівник київського незалежного Центру прикладних політичних досліджень "Пента". - Малоймовірно, що Україна стане прикладом успіху. А слабка, неуспішна Україна Росії вигідна".

Доки триває війна, питання про анексію Криму відходить на другий план, що дозволяє зміцнити широко поширену думку, що півострів ніколи не буде повернуто Україні.

"Українці століттями боролися проти імперських амбіцій Росії, - сказав Юрій Гудименко, співзасновник партії "Демократична сокира", яка називає себе праволіберальною політичною організацією. - Ми розуміємо, що російські імперіалістичні ідеї не можуть існувати без України її складі імперії. Ми боїмося, що Україна буде частиною Росії, сателітом Росії".

Для Москви значення України полягає в культурних, мовних і релігійних зв'язках, які виникли ще до створення Російської імперії в XVIII столітті. Україну, завойовану і підпорядковану Радянською Росією в 1920 році, і колишню житницю СРСР, Путін вважає невід'ємною частиною спадщини Росії і слов'янського братства.

"Я вважаю, що росіяни і українці - це взагалі один народ…. По суті, це одна нація, - сказав Путін у червневому інтерв'ю американському режисерові Оліверу Стоуну (Oliver Stone), як випливає зі стенограми, опублікованої Кремлем. - Адже коли ці землі, які зараз є ядром України, приєдналися до Росії,… ніхто не вважав себе чимось іншим, окрім як росіянами".

Росія вже давно чинить свій гнітючий вплив на українську внутрішню політику. У 2004 році внаслідок сфальсифікованих президентських виборів проросійський кандидат Віктор Янукович отримав перемогу над лідером опозиції Віктором Ющенком, можлива перемога якого могла би стати реальною загрозою для московської авторитарної моделі управління.

Після того, як через фальсифікації результатів виборів почалися масові протести, Верховний суд України анулював результати, і за результатами повторного голосування Ющенко переміг. Своє втручання в вибори Кремль заперечував.

Віктор Янукович, який в 2010 році знову взяв участь в виборах і став президентом, втік у Росію після того, як у 2014 році спалахнули масові заворушення через те, що він несподівано відмовився від підписання угоди про партнерство з Європейським Союзом. Згодом президентом був обраний прозахідний бізнесмен Петро Порошенко.

Непрості відносини Києва з Москвою ускладнило те, що Порошенко не виконав обіцянку покінчити з повальною корупцією і підвищити рівень життя. На виборах, що відбулися в квітні, колишнього президента з легкістю переміг Зеленський.

І тепер його співвітчизники не хочуть, щоб його переміг Путін.

За матеріалами ІноЗМІ.

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...