Новини » Події Читать эту новость на русском

Повернення захоплених Росією українських кораблів: Все, що потрібно знати

У понеділок, 18 листопада, Росія повідомила про повернення Україні військові кораблі "Бердянськ", "Нікополь" та "Яни Капу", які 25 листопада 2018 року були захоплені разом із 24 українськими моряками в Чорному морі.

Топ-новина
Топ-новина
Катер Бердянськ. Фото: Вікіпедія

Розповідаємо, як у РФ пояснили повернення українських суден, скільки тривав цей процес, як на це відреагували в Європі та якими є наступні кроки в цьому процесі.

Як повертали українські кораблі

Цього понеділка Російська Федерація заявила, що повертає Україні військові кораблі "Бердянськ", "Нікополь" та буксир "Яни Капу", які були захоплені у листопаді минулого року. Про це повідомила пресслужба МЗС Росії.

Буксирування українських суден із Керчі розпочалося в неділю, 17 листопада. Операція проходила під контролем російських прикордонників та правоохоронців.

Пізніше пресслужба Військово-Морських сил ЗСУ підтвердила, що РФ передала Україні захоплені військові кораблі.

Повернення кораблів відбулося в нейтральній території в акваторії Чорного моря. У супроводі українських буксирів "Тітан" і "Гайдамаки", а також пошуково-рятувального судна "Сапфір", два українських катери та буксир вирушили в напрямку материкової України.

Чому Росія вирішила повернути захоплені судна

Пресслужба міністерства закордонних справ Росії пояснила повернення захоплених українських військових кораблів тим, що слідство більше не потребує їхнього знаходження на території РФ.

"Зазначені кораблі є речовими доказами кримінального процесу, що триває в Росії, щодо незаконного перетину нашого кордону. Їхня передача на відповідальне зберігання українській стороні стала можливою через те, що російські компетентні органи завершили необхідні слідчі дії щодо кораблів та їхнє знаходження на території Російської Федерації для продовження кримінального процесу не є необхідним."

Водночас, Росія вкотре звинуватила українську сторону в здійсненні "провокацій".

"Хотіли б ще раз підкреслити, що дії київської влади, які віддали наказ своїм військовослужбовцям щодо здійснення провокаційних дій у листопаді 2018 року є злочином не тільки проти суверенітету Російської Федерації, а й проти українських громадян, яких свідомо піддали небезпеці та штовхнули на вчинення правопорушень."

В якому стані Росія повернула українські судна

Два катери "Нікополь" і "Бердянськ", а також буксир "Яни Капу", що були захоплені торік повернулися до України в поганому стані. Військові судна знаходяться у ледве придатному стані.

На фото видно, що на корпусі катера "Бердянськ" є пробоїна.

Пошкоджений малий броньований катер «Бердянськ». Фото: twitter.com/mil_in_ua_en

МЗС України повідомляє, що повернені військові судна пройдуть ретельну перевірку та експертизу. Водночас, 21 листопада в Гаазі розпочнеться судові слухання арбітражного трибуналу у справі щодо захоплення Російською Федерацією українських морських військовослужбовців і суден у листопаді 2018 року.

Україна намагалась повернути свої кораблі протягом року

4 листопада міністр закордонних справ України Вадим Пристайко повідомив, що Україна надіслала Російській Федерації ноту з вимогою повернути кораблі Військово-Морських сил ЗСУ, які були захоплені 25 листопада 2018 року в Чорному морі. Про це Пристайко розповів під час спільної пресконференції з очільником МЗС Естонії Урмасом Рейнсалу.

"МЗС направило ноту Росії з вимогою зазначити координати та час, коли ми можемо забрати наші кораблі", – заявив Пристайко.

У Росії відреагували на вимогу України повернути військові судна. Так, російський сенатор в окупованому Криму Сергій Цеков заявив, що "Україні доведеться визнати провокацію", повідомляє інформаційне агентство "Крим.Реалії".

"Україна, наскільки мені відомо, досі публічно не визнала факт провокації, яка була влаштована нею в Керченській протоці. Мені так думається, що саме це слід було б зробити", – зазначив сенатор.

У суботу, 16 листопада, інформаційне агентство "Думская" повідомило, що Росія поверне Україні захоплені кораблі. Також зазначалося, що українські буксири вже вирушили за ними в Чорне море.

Це підтвердив радник президента України Андрій Єрмак та зазначив, що процес повернення суден вже на завершальному етапі.

Як відомо, у квітні минулого року Україна у Міжнародному трибуналі ООН з морського права вимагала вжити заходів щодо дій Росії в Чорному морі. Проте РФ проігнорувала ці вимоги, а її представники не були присутні на слуханнях.

Згодом, у травні 2018 року, Морський трибунал зобов’язав Російську Федерацію звільнити захоплених військовослужбовців та військові судна України.

Нагадаємо, що Україна сім разів зверталася до Російської Федерації з вимогою повернути захоплені військові судна "Яни Капу", "Бердянськ" та "Нікополь".

"Перше звернення до Росії було здійснено наступного дня після захоплення, після чого Україна ще неодноразово намагалась повернути судна. Проте, жодної відповіді від російської сторони так і не отримали", – пояснює заступниця міністра закордонних справ Олена Зеркаль.

Як відреагували на повернення Україні кораблів

У представництві Європейського Союзу в Україні одразу відреагували на повернення Росією захоплених військових суден та підкреслили, що "це відбулось із великим запізненням", передає "Європейська правда".

"Три українських військово-морських судна, захоплені російськими прикордонниками під час ескалації в Керченській протоці 25 листопада 2018 року, були повернуті Україні на підставі домовленості між Росією та Україною. Це сталося з великим запізненням. ЄС неодноразово підкреслював, що Росія має виконати наказ Міжнародного трибуналу з морського права від 25 травня 2019 року та повернути захоплені судна Україні. … Європейський Союз очікує, що Росія забезпечить вільний прохід до Азовського моря, згідно з міжнародним правом. Україна проявила конструктивний підхід до вирішення конфлікту, який виник унаслідок дій Росії проти України, та ми очікуємо, що Росія відповість взаємністю…", – зазначили у представництві.

Водночас, захисник українських моряків, заарештованих Росією під час провокації в Чорному морі в минулому листопаді, Микола Полозов зазначив, що після повернення військових суден Росія має припинити кримінальну справу проти українських морських військовослужбовців.

Речниця міністерства закордонних справ України Катерина Зеленко заявила, що в майбутньому Україна може навіть сподіватись на компенсацію через захоплення Росією українських кораблів, передає "Радіо Свобода".

*****

25 листопада 2018 року, близько 20:28, катери Прикордонної служби ФСБ РФ відкрили вогонь по корабельній групі Військово-морських сил ЗСУ в Азовському морі. Згодом російський спецназ захопив три військові українські кораблі: артилерійські катери "Бердянськ" і "Нікополь" та рейдовий буксир "Яни Капу". При цьому було поранено шестеро українських моряків.

У ФСБ РФ підтвердили затримання трьох українських військових кораблів в районі Керченської протоки. Захоплені судна доправили до Керчі, а трьох поранених українських моряків – до Москви.

7 вересня 2019 року до України повернулися 35 громадян, утримуваних в РФ, серед яких були 24 українські моряки.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...