Новини » Економіка 548 Читать эту новость на русском

Новий контракт із "Газпромом": Що насправді стоїть за пропозицією російської корпорації

У понеділок, 18 листопада, у ЗМІ стали з’являтись повідомлення, що "Газпром" зробив "Нафтогазу" офіційну пропозицію продовжити контракт щодо транзиту газу або укласти новий. Проте російська сторона висунула низку умов "Нафтогазу"

Топ-новина
Топ-новина
Новий контракт із "Газпромом": Що насправді стоїть за пропозицією російської корпорації
delo.ua

Розповідаємо, в чому суть пропозиції "Газпрому" та чи може українська сторона виконати ті умови, які Росія називає необхідними для досягнення нової угоди щодо транзиту.

Суть пропозиції

Російський "Газпром" запропонував "Нафтогазу" продовжити транзитний контракт або укласти новий терміном на один рік, повідомляє інформаційне агентство "РБК".

Проте "Газпром" висунув кілька умов, виконання яких є необхідним для здійснення угоди. По-перше, обидві компанії мають відмовитись від взаємних претензій у міжнародному арбітражі та припинити їх розгляд у суді.

По-друге, Антимонопольний комітет України має скасувати призначений "Газпрому" штраф за порушення економічної конкуренції.

І по-третє, "Нафтогаз" має відкликати своє клопотання до Єврокомісії із проханням розслідувати дії "Газпрому".

На додаток, "Газпром" нагадав, що очікує відповіді від України щодо готовності напряму купувати російський газ з 2020 року.

Нагадаємо, що 31 грудня 2019 року, тобто за півтора місяці, спливає термін дії угоди між "Нафтогазом" і "Газпромом" щодо транзиту російського газу.

Від чого має відмовитись Україна

Поточний арбітражний процес між "Газпромом" і "Нафтогазом" ініціювала сама Росія. Так, у 2018 році "Газпром" ініціював судовий розгляд у Стокгольмі проти "Нафтогазу".

Суть російського позову була в тому, щоб змінити умови контракту, адже "Газпром" вважає, що накладені на нього умовами контракту зобов’язання поставляти транзитом через Україну як мінімум 110 мільярдів кубометрів є непомірним.

"Газпром" оцінив свої фінансові втрати за контрактом у 6 мільярдів доларів.

У 2018 році "Нафтогаз" подав зустрічне клопотання до Стокгольмського арбітражу із вимогою зобов’язати "Газпром" переглянути тарифи на транзит, а також стягнути з компанії компенсацію за невиконання умов контракту, а саме недопоставку "Газпромом" визначеного угодою обсягу транзиту.

Завдані Україні збитки становлять понад 12 мільярдів доларів.

У липні 2019 року "Газпром" подав свій позов про виплату компенсації (6 млрд дол.), а на початку листопада – "Нафтогаз" (11,8 млрд дол.+ відсотки).

Тож тепер російські партнери пропонують закінчити арбітражний процес та відмовитись від будь-яких взаємних претензій у цій справі.

Як в Україні відреагували на пропозицію

Копії тексту із пропозицією "Газпрому" було відправлено міністру енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексію Оржелю та заступнику голови Европейської комісії Марошу Шефчовичу.

Олексій Оржель відреагував на ініціативу "Газпрому" та назвав їхню пропозицію "неприйнятною для України", адже підписання договору на рік в обмін на відмову від арбітражного процесу не є вигідним для України.

Виконавчий директор НАК "Нафтогаз" Юрій Вітренко також вважає, що "цією пропозицією пан Путін хоче знищити українську економіку". Вітренко підкреслює, що Україна має відмовитись та залишити за собою право законним чином стягнути з "Газпрому" понад 12 мільярдів доларів.

Хоча Вітренко вважає, що стягнути з "Газпрому" основну частину компенсації буде дуже важко, за Україною все ж таки залишається закон і право, а відмовлятися від цього – не буде кращим рішенням.

Проте, Вітренко підкреслює, що в Україні все ще сподіваються на конструктивний діалог із Російською Федерацією щодо питання транзиту газу.

Історія відносин "Нафтогазу" і "Газпрому"

Арбітражний процес у Стокгольмі за різними позовами триває між "Нафтогазом" і "Газпромом" з 2014 року. Тоді російська сторона ініціювала стягнення з України штрафу у розмірі 4,4 мільярдів доларів за меншу кількість купленого Україною газу, ніж було встановлено умовами контракту.

Зустрічний позов із вимогою переглянути тарифи, а також скасувати російську заборону на перепродаж газу, "Нафтогаз" подав проти "Газпрому" в тому ж році.

Наступний позов з боку України стосувався вимоги переглянути умови транзитного контракту та змінити особу-виконувача обов’язки за контрактом на "Укртрансгаз" як прообраз відокремленого оператора ГТС.

У 2018 році, Стокгольмський арбітраж зобов’язав "Газпром" виплатити "Нафтогазу" 4,6 мільярдів доларів у якості компенсації за недопостачання газу, відповідно до умов угоди про транзит за попередні роки.

На сьогоднішній день, як вже було згадано вище, Україна подала новий позов щодо стягнення з Росії компенсації за недостатнє постачання газу для транзиту, а також щодо збереження обсягів транзиту не менше 90 мільярдів кубометрів на рік, загальна сума компенсацій за які складає понад 12 мільярдів доларів.

Нагадаємо, що Україна вже відсудила виплату від "Газпрому" у розмірі 2,6 мільярдів. Залишок суми "Нафтогаз" планує стягнути з Росії протягом наступного року.

Як раніше повідомляли, новий позов "Нафтогаз" подав до Стокгольмського арбітражу 2 листопада цього року. Розгляд цієї тяжби планують розпочати у 2021 році.

Анбандлінг і російська "щедрість" 

Як відомо, в Україні вже довгий час триває процес підготовки відокремлення газотранспортної системи від газовидобувної та створення незалежного оператору ГТС (анбандлінг).

Здійснення анбандлінгу в Україні за часом співпадає із закінченням терміном дії транзитного контракту між "Нафтогазом" і "Газпромом", а це означає, що за умови, якщо український парламент встигне ухвалити всі необхідні зміни до законодавства, здійснювати всі наступні угоди про транзит російському "Газпрому" доведеться вже з незалежним від держави (хоча він залишиться в її володінні) оператором ГТС.

Здійснення анбандлінгу дозволить вивести українську газотранспортну систему, механізм її діяльності та управління у відповідність до європейського законодавства.

Під час свого виступу у програмі "Свобода слова" на телеканалі ICTV, виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко розповів, як пов’язаний процес анбандлінгу в Україні з пропозиціями, що надходять з Росії.

Чому для Росії та "Газпрому" зокрема анбанлдінг "Нафтогазу" є не зовсім "бажаною" реформою? Справа в тому, що після цього російська корпорація більше не зможе вести свої "газові війни" проти України, як і втратить інструменти впливу та маніпуляцій, адже з моменту відокремлення транзитної газової інфраструктури вона стане повністю незалежною від "Нафтогазу", а як наслідок – і від уряду.

Зважаючи на неочікувані пропозиції "Газпрому" під кінець року, у той час, як у Верховній Раді відбувається блокування деякими представниками парламенту ухвалення закону про анбандлінг, можно припустити, що ці явища пов’язані між собою.

Очевидним є той факт, що так чи інакше "Газпрому" доведеться домовлятися з Україною щодо продовження угоди про транзит, адже обхідних шляхів Росія досі не має. І ось, коли часу до кінця дії контракту залишається все менше, а в Раді ні про яке відокремлення домовитись не можуть, Росія своїми начебто вигідними пропозиціями, - то знижками на газ, то згодою на нову угоду про транзит, можливо, намагається збити Україну зі шляху та продовжити контракт за чинним законодавством хоча б на один рік. А цього часу Росії вистачить, щоб просунути питання "Північного потоку – 2" і можливо навіть його побудувати.

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...