Новини » Політика Читать эту новость на русском

Погана комунікація влади з народом породжує протести в Ірані, як і в Україні

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Протести у Ірані. 

EPA-EFE

В Ірані люди вийшли на вулиці не тільки через тривалу корупцію та неефективне державне управління, але й через слабку комунікацію між владою і суспільством. Подібні тенденції спостерігаються і в Україні.

Про це пише Ілля Куса на своїй сторінці в Facebook.

По протестах в Ірані.

Причини, що змусили натовпи людей вийти на вулиці (не вперше, правда), криються не тільки в корупції або неефективному управлінні економікою (що, безумовно, є), а також і в жахливо невдалій комунікації між владою і суспільством.

Мені це нагадало нашу історію з "формулою Штайнмаєра", коли повний комунікаційний провал призвів до непорозуміння, наелектризував атмосферу і дав поле для трактувань і інтерпретацій з боку ворожих сил, особливо в соцмережах.

Тільки в Ірані замість "формули Штайнмаєра" була історія з вчорашнім рішенням уряду підвищити на 50% ціни на бензин через санкції США.

Брак ресурсів і умінь для розгону потрібних меседжів через соцмережі, відсутність нормальних ботоферм, занурені у власні старі закостенілі гасла і наративи повідомлення, а також нездатність вчасно і повноцінно роз'яснювати людям суть тих чи інших рішень - все це реально погіршило ситуацію для уряду.

Однак справедливості заради варто відзначити і ще одну причину протестів - антиіранські санкції.

Санкційний механізм, який Штати застосували до Ірану, б'є в основному по звичайних людях, а не по їх правлячому класу.

Наприклад, обмеження на експорт / імпорт в / з Іран(у) медикаментів, продовольства і навіть паперу, а також санкції проти їх металургії, енергетичного сектору, банків - це удар по населенню, а не багатіях з оточення аятоли, президента або керівництва Корпусу вартових ісламської революції.

Власне, на те й був розрахунок.

Вводячи все нові і нові санкції, США сподівалися спровокувати народне повстання в Ірані, щоб послабити центральний уряд і схилити його до нових переговорів або й зовсім прибрати (це була мрія Болтона).

Правда, хто прийде їм на зміну - незрозуміло, як і невідомо, що робити, якщо ситуація вийде з-під контролю і вийде на рівень збройного протистояння. Але це давно вже ніхто не обговорює. Взято курс на "стратегію максимального тиску".

Так що сьогоднішні протести - це спроба розгойдування регіональної ситуації з метою підвищити ставки і домовитися по-новому, краще, ніж Обама.

Після протестів в Іраку, початку кризи в Лівані, ескалації конфлікту між Ізраїлем і сектором Гази, Іран - логічне доповнення цього ланцюжка регіональних потрясінь на тлі погіршення соціально-економічної обстановки і зростання напруженості.

До речі, в подібному предпротестному стані соціального вибуху перебувають Йорданія, Єгипет, Алжир (якщо злегка підштовхнути після виборів 12 грудня) і палестинські території Західного берега (там скоро теж вибори).

Щоправда, на мій погляд, розгойдуючи ситуацію в Ірані, Штати роблять стратегічну помилку, бо колапс режиму (якщо все вийде з-під контролю) мало того що може привести до влади правителів і гірше (за відсутності альтернативи, а її немає), так і наслідки дестабілізації можуть бути в 3-4 рази гіршими, ніж ті, що породила Сирія після 2011 року.

Ілля Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...