live
Новини » Економіка 612 Читать эту новость на русском

Китай змінює вектор фінансової системи: Криптоюань замість долара

Московський центр Карнегі
Московський центр Карнегі Аналітичний центр, який займається вивченням проблем російської внутрішньої і зовнішньої політики, суспільства, міжнародних відносин, міжнародної безпеки, економіки
з відкритих джерел
загрузка...
загрузка...

Китайська влада змінила риторику по відношенню до криптовалюти і блокчейну, голова КНР Сі Цзіньпін став говорити про блокчейн як проривну технологію, а найбільші китайські ЗМІ розповідають про його переваги і закликають не втратити історичну можливість кинути виклик світовій гегемонії долара, але зробити це буде дуже непросто.

Про це пише Московський центр Карнегі.

Влада Китаю змінили гнів на милість в області криптовалют і блокчейна. Два роки тому ICO і криптовалютні біржі заборонили, планували заборонити й майнінг. Але тепер про блокчейн як проривну технологію говорить голова КНР Сі Цзіньпін, а найбільші китайські ЗМІ навперебій розповідають про переваги блокчейна і закликають не втратити історичну можливість кинути виклик світовій гегемонії долара.
Ставлення Китаю до блокчейну розвернулося на 180 градусів – влада перейшла від заборон до всебічної підтримки. Зміна відбулася після чергового колективного навчання Політбюро ЦК Компартії Китаю, на цей раз присвяченій блокчейну і цифровим технологіям. У своєму виступі голова КНР Сі Цзіньпін (习近平) заявив, що варто сприймати блокчейн як інноваційний прорив та прискорити розвиток інших ключових технологій у цій сфері. Після цих заяв курс першої в світі кріптовалюти біткоїна (хоча Сі нічого не говорив саме про кріптовалюти) почав швидко зростати.

Китайські ЗМІ стали пояснювати, які переваги існують в блокчейна. У газеті "Сіньхуа жибао" (新华日报) вийшла стаття, що описує біткоїн як перший успішний проєкт з впровадження блокчейна. Global Times писала, що Китай не може пропустити еру глобальної конкуренції криптовалют. А в китайському Центробанку заявили, що розглядають можливість швидкого запуску цифрового юаня.

Більше, ніж гроші

Спочатку технологія блокчейн була придумана для того, щоб забезпечити функціонування кріптовалюти біткоїна в умовах, коли немає єдиного центру емісії та процесингу і ніхто нікому не довіряє.

По суті блокчейн – це електронна бухгалтерська книга, яка надійно шифрується. Алгоритм шифрування розроблений таким чином, що кожен наступний запис пов'язаний з попереднім. Отже, якщо хтось раптом захоче змінити чи підробити запис, йому доведеться наново шифрувати всю картотеку. Але технічно це неможливо зробити без величезних обчислювальних потужностей, яких у окремих груп учасників процесу просто немає. Тому вважається, що блокчейн дозволяє забезпечити достовірність і безпеку транзакцій в разі, коли ніхто ні за що не відповідає.

Звідси випливає головна властивість блокчейна, яка дозволяє застосовувати його набагато ширше. Записи про операції в блокчейні прозорі і можна буде змінити для всіх учасників процесу. Наприклад, використовуючи технологію в електронному голосуванні, ризик фальсифікацій на них зводиться практично до нуля. Записуючи в блокчейн весь ланцюжок поставок, можна кардинально вирішити проблему з контрафактною продукцією. Використовуючи блокчейн у фінансовій сфері, можна достовірно знати, у кого скільки грошей є і хто скільки грошей витратив. Тобто тіньова економіка, ухилення від сплати податків, відмивання грошей – всі ці проблеми, що існують сотні років, теоретично можна вирішити за допомогою блокчейна.

Недарма голова КНР говорив не про криптовалюти, а саме про блокчейн. Проблема низького рівня довіри, що існує в китайській економіці і суспільстві дуже давно. Щоб її вирішити, якщо вірити офіційним поясненням китайських властей, і створюється всекитайська система соціального кредиту (社会信用体系). Однак ця система передбачає заохочення і покарання, але ефективні методи контролю і раніше не розроблені – тут і може стати в нагоді блокчейн. Поки він знаходиться в зародковому стані, але в майбутньому, якщо розширити сфери застосування цієї технології, можна вирішити безліч проблем у фінансовій або страховій сфері, підвищити надійність ланцюжків постачань.

Натхненні facebook

Раніше кріптовалюти і пов'язана з нею технологія блокчейн вважалися в Китаї якщо не пірамідою, то принаймні загрозою фінансовій стабільності. Китай ще в 2017 році заборонив первинні розміщення монет ICO, криптовалютні біржі і оборот криптовалют в країні.

Навесні цього року Державний комітет з розвитку і реформ (国家发展和改革委员会) випустив попередній список галузей, які потрібно стимулювати, і тих галузей, які, навпаки, варто заборонити. В стоп-лист потрапив майнінг біткоїна та інших криптовалют. В документі зазначалося, що майнінг – небезпечна діяльність, яка лише розтрачує ресурси і не відповідає чинному законодавству.

Однак у фінальній версії документа Комітету, який вийшов в цьому місяці, майнінг вже не значиться. Все змінилося після того, як Facebook оголосив про створення наднаціональної світової кріптовалюти Libra. Стало зрозуміло, що приватна компанія з базою користувачів 2,3 млрд людей може стати основою нової світової фінансової системи.

У США до Libra поставилися скоріше негативно: керівників проєкту викликали на слухання в Сенат, ФРС обрушилася з різкою критикою, що Libra викликає багато питань щодо протидії відмиванню грошей, захисту даних користувачів, охорони прав споживачів і взагалі збереження фінансової стабільності.

Фінансові корпорації, які спочатку були не проти проєкту Facebook і навіть вступили в консорціум Libra Association, відмовилися публічно підтримувати Libra. Спочатку бажання брати участь у Libra Association виявили 28 компаній, включаючи Mastercard, Uber, Lyft, Spotify. Але тепер вони бояться, що причетність до Libra приверне до них підвищену увагу і створить додаткові проблеми їх основного бізнесу.

У Китаї ідею з Libra сприйняли як стимул до прискорення власних розробок по створенню цифрового юаня і розвитку блокчейна. Як би додаючи свої аргументи до критики Libra, голова Центру розробки цифрової валюти Центробанку КНР (人民银行数字货币研究所) Го Чанчунь (穆长春) заявив, що криптовалюти мають бути керованими державою – тільки так вони зможуть завоювати довіру. Він також сказав, що програма розвитку "цифрового юаня" вже схвалена Держрадою КНР, а криптоюань практично готовий до запуску.

Пізніше Му розкрив деякі подробиці функціонування цифрової китайської валюти. Криптоюань не буде працювати тільки на блокчейні, емісія буде відбуватися в два етапи: від центрального Банку до комерційних банків і від них вже далі вводитися в обіг. Цифровий юань замінить грошовий агрегат М0, а платіжна система зможе обробляти до 300 тисяч транзакцій за секунду.

Загроза для долара

У підсумку проєкт китайського Центробанку щодо запуску криптоюаня може виявитися набагато більш життєздатним, ніж Libra. Звичайно, євангелістам блокчейна цифровий юань навряд чи припаде до душі: він ніяк не вписується в класичну концепцію децентралізованої і ніким не регульованої кріптовалюти.

Але і Libra теж не така. Навіть якщо проєкт все-таки доведуть до розуму, про анонімність транзакцій не може бути й мови – інакше як боротися з тим же відмиванням грошей. До того ж Libra не буде децентралізованою, нею буде керувати консорціум Libra Association. До того ж не буде єдиного гаранта її ліквідності. Отже, використання Libra потенційно може обернутися валютними ризиками для її власників.

Криптоюань вже на рівні концепції позбавлений цих вад. З одного боку, він буде володіти всіма перевагами цифрових грошей – практично моментальне проведення транзакцій, надійність, незмінність і незворотність. А з іншого боку, володіти тією ж впевненістю, що і фіатний юань. Для власників цифрового юаня також будуть тверді гарантії ліквідності цієї валюти. Враховуючи, що запуск Libra може забуксувати на невизначений термін, Китаю дається непоганий шанс стати першим в глобальній конкуренції криптовалют.

Китай, як і США розуміє, що у світовій фінансовій системі наступають, як любить говорити Сі Цзіньпін, "зміни, не бачені сто років". Тільки ставлення до цього у двох країн різне. Якщо в США не шанують Libra, так само як і інші блокчейн-проєкти на кшталт TON Павла Дурова, оскільки вони безпосередньо загрожують сформованому статус-кво у світовій фінансовій системі, то в Китаї бачать в перервах можливість впровадити власний продукт, щоб витіснити зі світових фінансів багаторічних гегемонів – долар і американську ФРС.

Відкритим залишається питання, чи готовий Китай створити відкриту, либерализованную фінансову систему, яка застосовується у світовому масштабі. Поки що ці кроки робляться не дуже швидко. Мобільні платежі, наприклад, стають в Китаї доступними для іноземців тільки зараз, хоча внутрішній китайський ринок вони завоювали вже давно. Для виходу в світ Китаю потрібно послабити валютний і фінансовий контроль, але зробити це китайським владі буде дуже непросто.

Леонід Ковачич

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...