Новини » Політика 106 Читать эту новость на русском

Депутатські апетити: Скільки коштів витратять на Верховну Раду в 2020 році

Разом з Держбюджетом парламентарі ухвалили і кошторис Верховної Ради на наступний рік. Проте декому з нардепів заробітна плата виявилась замалою

Депутатські апетити: Скільки коштів витратять на Верховну Раду в 2020 році
Верховна Рада. Фото EPA-EFE

Днями народні депутати ухвалили кошторис парламенту на 2020 рік. Великих змін в бік зменшення витрат чи економії поки не помітно. То й не дивно, адже раніше висловлювались думки про необхідність збільшення зарплати народним обранцям.

Розповідаємо детальніше, скільки і на які потреби парламенту буде витрачено коштів у 2020 році та наскільки "зросли апетити" нардепів порівняно з минулим роком.

Кошторис Верховної Ради на наступний рік

Загалом утримання парламенту обійдеться в трохи більше ніж 2 млрд грн. Якщо розглядати детально, то:

 • 642 млн грн - зарплатний фонд депутатів з урахуванням податків, а це майже 1,5 мільйона гривень на людину. Проте в цю суму також можуть входити премії, надбавки, оплата праці помічників тощо. Адже в кошторисі, розміщеному на сайті Верховної Ради, окремого положення про оплату праці помічників не вказано;
 • 22,9 млн грн – видатки на відрядження нардепів;
 • 314,666 млн грн – соціальне забезпечення народних обранців;
 • 96,898 млн грн – на утримання автобази Верховної Ради;
 • 46,5 млн грн – на підтримку видання газети "Голос України" та на телеканал "Рада";
 • 756 млн грн - на зарплати допоміжного персоналу;
 • 144 млн грн - на утримання адміністративних будівель.

Минулого року апетити народних депутатів були трохи скромніші. Загалом на утримання парламенту в 2019 році передбачалось 1,970 млрд грн. Серед цих видатків:

 • 1,091 млрд грн – оплата праці, з них 496,3 млн грн – депутатам, 997,9 млн грн – видатки споживання;
 • 44,7 млн грн – на підтримку видання газети "Голос України" та на телеканал "Рада";
 • 835,7 млн грн – обслуговування та організаційне, інформаційно-аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Верховної Ради України.

Підвищити чи зменшити

Народні депутати висловлювали незадоволення своєю зарплатою, хоча вона перевищує мінімальну в понад 10 разів. Приміром, за вересень голова Ради Дмитро Разумков отримав за період з 29 серпня по 30 вересня 50 500 грн, його перший заступник Руслан Стефанчук - 59 300 грн, а віце-спікер Олена Кондратюк 49 800, пише LIGA.net.

Приміром Дмитро Разумков в серпні вважав, що зарплата нардепа в розмірі 36−37 тис. грн із доплатами— до 50 тис. грн "могла б бути більшою". "Хоча це гарна зарплата на тлі мінімальної, але недостатня. Ми тільки йдемо до того, що мають, наприклад, європейські депутати — гідна зарплата і хороший соціальний пакет, коли людина тримається за цю роботу і розуміє її престиж", – цитує Разумкова Новое время.

Іншому виданню Разумков повідомив, що зарплата нардепа в 30-40 тисяч гривень – за мірками країни – це багато, за мірками Києва – це не дуже багато. "Напевно, було би правильно, щоб заробітна плата депутата була прив'язана до зростання економіки. З іншого боку, важливо розуміти, що для того, щоб не було корупції, а спокуса явно виникатиме, мають бути дві речі – це гідна оплата праці та жорсткий контроль", - розповів голова Верховної Ради, пише Цензор.

А рівнятися дійсно є на що. За інформацією Прямого, в Європі парламентарі отримують наступні зарплати:

 • Італія - 13 938 євро
 • Австрія - 10 130 євро
 • Німеччина - 9740 євро
 • Мальта - 1762 євро
 • Румунія - 1582 євро
 • Болгарія - 1359 євро.

Проте варто зазначити, що і рівень фінансового забезпечення пересічних громадян значно вищий, ніж в Україні.

А українцям поки не прогнозують знаного збільшення статків і стрімкого підвищення мінімальної заробітної плати. З іншого боку під час виборчої кампанії в команді Володимира Зеленського розглядали можливість підвищити зарплату вчителям до 4000 дол., хоча дещо помилилися в розрахунках. Проте це теж вже лягає в коробку лише обіцянок.

На чому планують економити

Влада планувала зменшити витрати на утримання апарату чиновників. Таке завдання дав президент України Володимир Зеленський в ході підготування проєкту Держбюджету-2020. "Поставив завдання скоротити видатки держбюджету на наступний рік на утримання чиновників на 10%. Це дозволить зекономити кошти та направити їх на соціально важливі статті бюджету", - написав він у Facebook.

Про скорочення говорив і прем’єр-міністр України Олексій Гончарук. "Ми передбачаємо, що в наступному році ми зменшимо на 10%, а то й більше відсотків кількість державних службовців; кількість функцій зменшаться ще на більший відсоток", - розповідав чиновник ще до ухвалення Держбюджету на наступний рік.

Повідомив Гончарук і про скорочення на 10% видатків на обслуговування діяльності уряду та інших центральних органів виконавчої влади, пише Укрінформ. За його словами така норма відображена в бюджеті.

Але з одного боку Кабмін планує економію, а з іншого – збільшує видатки на діяльність Апарату Верховної Ради.

Додайте ZIK.UA в обрані джерела Додати в обрані Google News

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.