live

Сотні зірок за секунду: Коли українці побачать зорепад Леоніди

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Це буде не лише надзвичайно яскравий, а й найшвидший зорепад із усіх існуючих

У неділю 17 листопада українці зможуть побачити яскраві прояви надшвидкого метеорного дощу – зорепаду Леоніди. Про особливості цьогорічного зорепаду Леоніди і про те, що, власне, таке цей метеорний потік – читайте далі.

Що таке метеорний дощ

Те, що у народі часто називають зорепадом або зоряним дощем, насправді є метеорним потоком або ж метеорним дощем. Це природне явище дивовижної краси, коли на темному нічному небі можна побачити десятки, сотні, тисячі метеорів, котрі, здається, летять з однієї точки на небосхилі.

Таке явище триває від кількох днів до кількох тижнів і спостерігається кожного року. Існує кілька типів таких зорепадів, які повторюються з року в рік приблизно в однаковий час.

Фото з відкритих джерел

Приміром, зорепад Леоніди повторюється у другій половині листопада, а Ліриди – наприкінці квітня. До речі, щороку у липні-серпні можна побачити найяскравіший зорепад Персеїди. А нещодавно, в ніч на 9 жовтня – українці та інші жителі північної півкулі спостерігали за метеорним потоком Драконіди. Вночі 22 жовтня в Україні дивилися на інше вражаюче астрономічне явище – метеорний потік Оріоніди. А з 4 по 17 грудня можна буде побачити ще й метеорний потік Гемініди.

Метеорний потік формується з комет, які постійно літають навколо Сонця. Коли комета "ламається", її уламки формують метеорний рій, тобто безперервний рух мільйонів крихт вздовж її орбіти. Якщо Земля перетинає метеорний рій на орбіті комети, ми можемо побачити метеорний потік як ілюзію зорепаду.

"Уламки" у метеорному потоці летять паралельними шляхами, але через ефект перспективи (віддалення на горизонті) видається, буцімто вони летять з однієї точки на небі.

Метеорити ніколи не падають на землю у вигляді чогось матеріального – каменів або уламків тверді. Цього не стається через те, що більшість метеорів, які ми бачимо під час "зорепаду", спричинені уламками комети не більшими за піщинку.

Пік зорепаду Леоніди

Метеорний дощ Леоніди є, по суті, метеорною зливою, що спостерігається щороку у середині листопада. Він формується у випадку зустрічі Землі з особливо щільним метеорним роєм. Частинки пилу з комети 55Р/Темпеля-Туттля, яка є "основоположницею" зорепаду Леоніди, потрапляють в атмосферу Землі зі швидкістю 159 тисяч миль на годину. Тому цей зорепад вважається найшвидшим з усіх існуючих. Свою назву він отримав через те, що його радіант – тобто точка на небі, з якої "вилітають" метеори, знаходиться в сузір'ї Лева.

Цього року метеорний потік Леоніди спостерігатиметься з 14 по 21 листопада, а його пік припаде на 17-18 листопада. Саме у ці ночі його можна побачити неозброєним оком.

Метеорний потік Леоніди відомий людству понад 3800 років, як зорепад, багатий на над’яскраві метеори-боліди, котрі надовго залишають у небі сліди. Швидкість метеорів у потоці становить 71 кілометр на секунду. Цікаво, що метеорний дощ Леоніди, що проходив 16 грудня 1966 року, був настільки "густим", що тоді зафіксували понад 70 тисяч метеорів годину.

Проте були й більш приголомшливі факти. Так, історія астрономії розповідає, що арабський астроном Табіт спостерігав зорепад у Багдаді в жовтні 935 року, пізніше було зафіксовано зоряний дощ у 1202 році, у 1799 році (понад 10 000 метеорів за годину), у 1832 році (до 100 000 метеорів) та у 1966 році (близько 150 000 метеорів).Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...