Як "Північний потік - 2" змінить розстановку сил в Європі

Atlantic Council
Atlantic Council

Американський аналітичний центр при НАТО - форум для політичних, ділових і інтелектуальних міжнародних лідерів

Фото з відкритих джерел
Будівництво газопроводу "Північний потік — 2" викликає безліч суперечок і розбіжностей. Одні бачать в ньому економічні перспективи, інші – політичні небезпеки. Газопровід принесе певну користь Німеччині, а Україна і Польща втратять частину доходів від транзиту газу, що також послабить їхні позиції на переговорах з Газпромом.

Про це пише Atlantic Council.

Природний газ відіграє важливу роль в Європі. Він являє собою перехідну технологію в процесі трансформації системи вироблення електроенергії і має значний потенціал для скорочення обсягів викидів вуглекислого газу в транспортному і опалювальному секторах. Тим не менш, Європа сильно залежить від імпорту природного газу. Хоча очікується, що в довгостроковій перспективі попит на природний газ в Європі буде зменшуватися, деякі дослідники прогнозують відносно постійний рівень попиту на газ.

Тим часом очікується значне зниження обсягів видобутку газу в Європі, що в довгостроковій перспективі підвищить її залежність від імпорту газу. Російський газ і СПГ дозволять покрити потреби Європи, що зростають. В цей час триває будівництво газопроводу "Північний потік — 2" з пропускною потужністю 55 мільярдів кубічних метрів газу на рік, який дозволить доставляти природний газ із Росії просто в Німеччину.

"Північний потік — 2" викликає масу суперечок і розбіжностей. Цей газопровід принесе певну користь Німеччині: він забезпечить збільшення потоку транзитного газу і послужить додатковим маршрутом поставок в тому випадку, якщо з якихось причин інші маршрути стануть недоступними. Однак з появою "Північного потоку — 2" потоки газу, що йде через Україну, зменшаться. Коли запрацюють "Північний потік — 2" і "Турецький потік", 205,9 мільярда кубічних метрів російського газу будуть щорічно поставлятися в Європу, оминаючи Україну. Коли запрацюють ці газопроводи, Росія зможе істотно скоротити потоки газу, що йде в Європу через Україну і Польщу, що призведе до падіння їхніх доходів від транзиту газу і послабить позиції цих країн на переговорах з Газпромом.

Як "Північний потік — 2" змінить газові потоки в Європі в довгостроковій перспективі? Щоб проаналізувати вплив "Північного потоку — 2" на постачання газу по газопроводах та імпорт СПГ, ми розглядаємо два сценарії: базовий варіант і ідентичний сценарій, але без "Північного потоку — 2". На підставі прогнозів, зроблених в рамках New Policies Scenario ("Сценарій нової політики") Міжнародного енергетичного агентства, з 2018 по 2040 рік європейський попит на природний газ зменшиться на 15%. За цей же період часу обсяги видобутку природного газу в Європі впадуть на 40% від рівня 2018 року в рамках базового сценарію, а рівень видобутку в Норвегії впаде на 55% від рівня 2018 року. В рамках базового сценарію пропускна потужність "Північного потоку — 2" складе 55 мільярдів кубічних метрів газу в рік, "Турецького потоку" — 31,5 мільярда кубічних метрів газу в рік, а Трансадріатичного газопроводу — 10 мільярдів кубічних метрів газу в рік.

Євросоюз має намір зберегти за Україною статус транзитної держави для російського газу, проте українські транзитні трубопроводи потребують оновлення. Між тим Газпром прагне мінімізувати потік газу, що йде транзитом через Україну. Таким чином, ми припускаємо, що в рамках базового сценарію транзитних потоків російського газу через Україну бути не повинно. Можливо, це занадто серйозне обмеження, але якщо це обмеження зняти, розрахунки для 2030 року показують, що обсяги транзиту газу через Україну істотно не збільшаться. Тим не менш, цей транзит газу знадобиться у випадку сильних холодів, зниження імпорту СПГ в Європу або перебоях у роботі інших газопроводів.

з відкритих джерел

"Північний потік — 2" зробить Німеччину більш сильною транзитною державою. Зокрема, до 2030 року "Північний потік — 2" дозволить збільшити обсяги транзиту газу через Німеччину на 12 мільярдів кубічних метрів на рік. З іншого боку, до 2030 року обсяг транзиту газу з Польщі до Німеччини по газопроводу "Ямал — Європа" зменшиться на 17 мільярдів кубічних метрів в рік. У 2017 і 2018 роках цей газопровід працював практично на повну потужність.

Потужність "Північного потоку — 2" не буде використовуватися повністю (за прогнозами, це буде 95 замість 110 мільярдів кубічних метрів газу в рік для "Північного потоку" і "Північного потоку — 2"). За іншими розрахунками, у разі зростання потреби Європи у газі, "Північний потік — 2" і газопровід "Ямал — Європа" будуть використовуватися з більшим навантаженням, а транзит газу через Україну буде збільшено тільки в крайньому випадку. У 2017 і 2018 роках коефіцієнт використання маршруту постачань через Україну становив понад 65%, тобто більше 80 мільярдів кубічних метрів в рік. Таким чином, Україна зараз має транспортну монополією, якої скоро у неї не стане.
"Турецький потік" теж грає важливу роль у зменшенні обсягів транзиту газу через Україну. Перша нитка "Турецького потоку" покриває потребу Туреччини в газі. Друга нитка покликана доставляти природний газ з Росії в Туреччину, а також, можливо, через Болгарію і Сербію в Угорщину. Згідно з додатковими розрахунками, за відсутності другої гілки "Турецького потоку" поставки газу через Україну завжди будуть необхідні.

Коли "Північний потік — 2" запрацює, зміняться також і потоки газу з Норвегії. "Північний потік — 2" дозволить зменшити зростання обсягів імпорту СПГ в Європу. Коли цей газопровід стане до ладу, норвезький газ буде поставлятися вже не до Німеччини, а на північний захід Європи, де він витіснить СПГ. Через "Північний потік — 2" до 2030 року загальний обсяг імпорту СПГ до Європи скоротиться на 30 мільярдів кубічних метрів, а це досить суттєва цифра.

Загалом "Північний потік — 2" значно вплине на газові потоки в Європі. Німеччина буде відігравати більш значущу роль як транзитна держава для російського газу, а обсяг транзиту газу через Україну і Польщу в майбутньому істотно скоротиться. Однак транзит газу через Україну буде потрібен у випадку сильних холодів, скорочення імпорту СПГ в Європу і збоїв у роботі інших трубопроводів. "Північний потік — 2" також зменшить швидкість росту імпорту СПГ в Європу.

Часто лунають заяви про те, що "Північний потік — 2" необхідний для забезпечення європейської енергетичної безпеки. Це неправильно в тому випадку, якщо вдасться досягти диверсифікації постачань, але правильно з урахуванням диверсифікації маршрутів поставок. У розпорядженні Євросоюзу є достатньо трубопроводів і терміналів СПГ, щоб імпортувати весь необхідний йому газ, не використовуючи "Північний потік — 2". У зв'язку з появою "Північного потоку — 2" Україна і Польща у майбутньому матимуть справу з істотним падінням доходів від транзиту газу і ослабленням своїх позицій на переговорах з Газпромом.

Майк Гюнтер

Переклад: ИноСМИ

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...