Макрон: Європа стоїть на краю прірви, і їй варто почати думати про себе

The Economist
The Economist
З відкритих джерел

Ослаблена зсередини Брекзітом і політичною нестабільністю Європа, стикається з посиленням Китаю, а також розворотом у бік авторитаризму в Росії і Туреччині. Тож з'являється ризик її зникнення як геополітичної сили. Таке припущення висловив французький президент Еммануель Макрон.

Про це пише The Economist.

Французький президент Еммануель Макрон попередив європейські країни, що вони більше не можуть розраховувати на Америку як на захисницю союзників по НАТО.

"Сьогодні ми зіткнулися зі смертю мозку НАТО, - заявив Макрон у відвертому інтерв'ю виданню The Economist. - Європа стоїть на краю прірви, - сказав він, - і їй варто почати думати про себе стратегічно як про геополітичну силу. А інакше "ми вже не зможемо розпоряджатися своєю долею".

Під час 60-хвилинного інтерв'ю, яке відбулося в прикрашеному позолотою кабінеті Єлисейського палацу 21 жовтня, президент заявив, що Європі давно час "прокинутися".

Його запитали, чи вірить він в ефективність статті 5, згідно з якою в разі нападу на одного члена НАТО всі інші члени мають стати на допомогу. Аналітики вважають, що ця ідея лежить в основі страхітливого ефекту НАТО. "Я не знаю, — відповів Макрон. — Але що стаття 5 означатиме завтра?".

НАТО, сказав президент, "працює лише в тому випадку, якщо гарант останньої інстанції виконує свої функції. Наважуся стверджувати, що ми маємо по-новому проаналізувати сутність НАТО у світлі зобов'язань США".

На його думку, Америка поступово "повертається до нас спиною", що вона гранично ясно продемонструвала минулого місяця на північному сході Сирії, несподівано вивівши звідти свої війська і кинувши курдських союзників напризволяще.

В особі президента Трампа Європа вперше зіткнулася з американським лідером, який "не поділяє наших ідей щодо європейського проекту", сказав Макрон. І це відбувається в той момент, коли Європа стикається з посиленням Китаю, а також розворотом у бік авторитаризму в Росії і Туреччині. До того ж вона ослаблена зсередини Брекзітом і політичною нестабільністю.

Така токсична суміш була неможливою ще п'ять років тому, стверджує Макрон. "Якщо ми не прокинемося…, з'явиться значний ризик нашого зникнення як геополітичної сили. Принаймні ми вже не зможемо розпоряджатися своєю долею. Я твердо в цьому переконаний", — сказав президент.

Дипломатична активність Макрона останнім часом викликає великий інтерес за кордоном і майже стільки ж критики. Його звинувачують в односторонніх діях (тому що він заблокував розширення ЄС на заході Балкан), а також у виході за межі дозволеного (тому що він намагається організувати прямі переговори між Америкою та Іраном).

Під час інтерв'ю президент поводився доволі зухвало, але невимушено, сидячи без піджака на чорному шкіряному дивані в багато оздобленому кабінеті, де працював Шарль де Голль.
Французький президент дав відсіч своїм критикам, заявивши, наприклад, що "безглуздо" приймати до ЄС нових членів, поки не внесено зміни до процедури вступу. Водночас він зазначив, що готовий переглянути свою думку, якщо ці умови буде виконано.

Головна думка Макрона полягає в тому, що Європа має почати мислити та діяти не тільки як економічне об'єднання, найважливішим проектом якого є розширення ринку, але і як стратегічна сила.

Для початку їй необхідно відновити "військовий суверенітет" і відновити діалог з Росією, попри підозрілість Польщі та інших країн, які свого часу перебували під владою Рад. Відмова від таких кроків, каже Макрон, буде "колосальною помилкою".

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...