Новини » Події Читать эту новость на русском

Катастрофа MH17: Нові подробиці у справі малайзійського "Боїнгу"

Об’єднана слідча група (JIT) у рамках розслідування збиття малайзійського "Боїнгу-777" у небі над Донеччиною у липні 2014 року оприлюднила нові докази причетності до злочину Росії та закликала обізнаних у цій справі дати свідчення.

Топ-новина
Топ-новина
Уламки літака «Боїнг-777» Малазійських Авіаліній, збитого в Донецькій області. Фото: EPA/ALYONA ZYKINA/Архівне фото

Розповідаємо про нові подробиці у справі.

JIT закликала дати свідчення щодо ролі Росії у катастрофі MH-17

Слідча група у справі про збиття малайзійського літака оприлюднила нові телефонні розмови ватажків "ДНР" із топ-посадовцями РФ.

Зважаючи на нові докази, представники слідства звернулись до можливих свідків та будь-кого, хто обізнаний у військовій та адміністративній ієрархічній структурі угруповань, під контролем якої у 2014 році на момент катастрофи MH-17 знаходилась територія, з якої із зенітно-ракетного комплексу "Бук" запустили ракету в пасажирський авіалайнер, що призвело до його падіння та загибелі всіх пасажирів та членів екіпажу "Боїнгу".

Члени Слідчої групи закликали тих, хто може дати свідчення щодо ролі командування російських урядовців, дії яких могли призвести до цієї трагедії.

Причиною для цього стали нові факти, встановлені протягом розслідування.

Нові записи телефонних розмов

Так, JIT опублікувала записи телефонних розмов ключових учасників та ватажків незаконних збройних формувань "ДНР", які свідчать про тісні зв’язки, а також безпосередній контроль над ситуацією на окупованих територіях на початку збройного конфлікту на українські території Луганської та Донецької областей.

Опубліковано записи чотирьох телефонних розмов, які відбулися у різні дні в період з 1 липня до 13 серпня 2014 року.

Надаємо всі опубліковані Об’єднаною слідчою групою записи із розшифруванням їх змісту мовою оригіналу.

Невідомий телефонує "головнокомандувачу ДНР" Олександру Бородаю 3 липня 2014 року, 17:30.

Невідомий телефонує так званому головнокомандувачу "ДНР" Олександру Бородаю та просить звільнити деяких людей. У процесі розмови згадується ім’я Ігоря Коломойського. Невідомий повідомляє, що він "розсварився з ПриватБанком і хоче, щоб банк продовжив функціонувати на території ДНР". У свою чергу, Бородай говорить, що вважає Коломойського ворогом Російської Федерації, а себе тим, хто "слугує інтересам Росії і виконує накази виключно цієї країни".

Олександр Бородай. Фото: УНІАН

Комендант "ДНР" міста Макеєвка телефонує іншому члену НЗФ із позивним "Монгол". 1 липня 2014, 22:08.

У розмові "комендант Макеєвки" хоче дізнатися, "кому тепер він має підкорятися – Гіркіну (т.з. "міністру оборони ДНР") чи Бородаю ("головнокомандувачу ДНР"). На що "Монгол" йому відповідає, що відтепер "командування беруть на себе люди Шойгу" (прим. – міністр оборони Російської Федерації Сергій Шойгу).

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу. Фото: cont.ws

А в цій розмові Бородай спілкувався безпосередньо з Віталієм Сурковим. 3 липня 2014 року.

Сурков повідомляє Бородаю, що деякий Володимир Антюфеєв "прибуде до "ДНР" у якості підкріплення". Тут же Сурков наказує Бородаю призначити Антюфеєва на високу посаду у "ДНР".

Помічник президента Росії Володимира Путіна Владислав Сурков. Фото: radiosvoboda.org

Член НЗФ із позивним "Шеріф" телефонує "Монголу". 18 липня 2014, 18:52.

Члени НЗФ повідомляють один іншому, що накази вони отримують із Москви, а саме із ФСБ та ГРУ.

Ігор Гіркін (Стрєлков) та Олександр Бородай. 13 серпня 2014, 00:28.

Під час цих розмов члени НЗФ називають імена чиновників та структури, які підпорядковані офіційним структурам Російської Федерації. Зокрема Віталій Сурков є радником Володимира Путіна у справах "ДНР і ЛНР", а Сергій Шойгу – міністр оборони РФ.

У зв’язку з новими даними, Об’єднана слідча група хотіла би з’ясувати такі питання:

  • Хто віддавав накази Ігорю Гіркіну та Олександру Бородаю влітку 2014 року.
  • Хто з членів НЗФ брав участь та виконував ці накази.
  • Хто наказав Ігорю Гіркіну передати командування Олександру Захарченку.

Реакція РФ та міжнародної спільноти на нові докази

У відповідь на опубліковані Слідчою групою докази та заклики обізнаних осіб дати свідчення у справі, речниця міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова прокоментувала позицію своєї країни щодо цих звинувачень:

"Це якийсь абсурд. Ми з вами обговорюємо те, що якимось чином має бути підтверджено, має отримати якусь експертну оцінку. Ми живемо у світі, який бореться з фейком, водночас ми виходимо з того, що вже неодноразово на цю тему публікували фейки, які згодом через місяць-два отримували належну експертну оцінку".

Захарова наголошує, що "вирок було винесено одразу", а інші дії – "це підгонка матеріалів, які могли б свідчити на користь цієї тактики".

Речниця Європейської служби зовнішніх зв’язків Європейського Союзу Майя Косьянич  закликала всі держави об’єднатися для розслідування справи, у якій, відповідно до оприлюднених матеріалів, може бути замішаний один із найвищих державних посадовців Росії міністр оборони Сергій Шойгу:

"Ще раз хочу нагадати про рішення Європейської Ради в жовтні цього року щодо заклику до всіх держав взяти участь у розслідуванні збиття пасажирського літаку заради правди, справедливості та відповідальності перед жертвами трагедії та їх родинами".

Додатково розслідуватимуть роль України

Нагадаємо, що 8 жовтня цього року парламент Нідерландів ухвалив початок розслідування ролі України у справі збиття "Боїнгу-777", який летів за рейсом MH-17 і був збитий 17 липня 2014 року із території селища Первомайське Донецької області.

Так, парламент зобов’язав уряд розслідувати та надати звіт щодо відповідальності української сторони, зокрема за те, чому не було закрито повітряний простір над зоною бойових дій у 2014.

Після катастрофи, що сталася 17 липня 2014 року, відповідно до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію (IKAO), Україна передала Раді з безпеки Нідерландів повноваження щодо розслідування катастрофи.

Уповноважений орган Нідерландів оприлюднив перший звіт щодо розслідування 9 вересня. В ньому зазначалося, що під час зльоту літак був справний, а зміст доповіді дав зрозуміти, що причиною зруйнування судна у повітрі стало влучення ракети.

13 жовтня 2015 року Рада з безпеки Нідерландів надала фінальний звіт щодо технічного розслідування авіакатастрофи "Боїнгу". У ньому було зроблено чіткий висновок, що літак було збито ракетою з материкової території. Аналіз уламків показав, що ракету було запущено з зенітно-ракетного комплексу одного з трьох видів: "Бук", "Бук-М1" або "Бук-М1-2".

Також, звіт містив висновок, що Україна при організації повітряного руху в умовах збройного конфлікту в регіоні в недостатньому обсязі врахувала всі можливі ризики. Іншими словами, випадки з міжнародної практики містять випадки закриття повітряного простору на період відповідних ситуацій, чого не було зроблено в Україні (це не є обов’язковим, а світова практика не має випадків повної заборони руху цивільної авіації на період військових дій у країні).

Того ж року в міністерстві оборони РФ заявили, що ЗРК, із якого ймовірно було збито "Боїнг", вироблено в Росії за радянських часів, але одразу після цього відправлено до Тернопільської області Української РСР.

Версії щодо винних у трагедії MH-17

Розслідування цієї справи триває з 2014 року. Тоді паралельно з розслідуванням причин падіння "Боїнгу" уповноваженим органом Нідерландів, у липні 2015 влада України, Малайзії, Нідерландів, Австралії та США сумісно ініціювали кримінальне розслідування. Згодом було створено Об’єднану слідчу групу (JIT), яку очолила прокуратура Нідерландів.

Свій перший попередній звіт JIT оприлюднила 28 вересня 2015 року, в якому було зроблено висновок, що літак було збито з зенітно-ракетної установки "Бук" із селища Первомайське Донецької області. На той час ця територія була непідконтрольною українській владі.

На додаток, слідча група зазначила, що відповідна ЗРК належить Російській Федерації, куди його було повернуто одразу після катастрофи.

Другий звіт Об’єднана слідча група представила 24 травня 2018 року. Згідно з висновками приватного розвідувального агентства британського походження Bellingcat, а також спираючись на висновки свого розслідування, JIT стверджувала, що зазначений ЗРК належить збройним силам Росії та знаходився на озброєнні військового підрозділу в місті Курськ.

У липні 2019 року міжнародна дослідницька група "Bellingcat" опублікувала велику доповідь, у якій встановлено більшість фігурантів причетних осіб, розмови яких прослуховувала СБУ, проте чогось не повідомляли раніше, а також названо багато імен конкретних людей, обізнаних у деталях трагедії.

У цій доповіді вказано імена, фамілії, позивні, фотографії та номера мобільних телефонів із розшифруванням телефонних розмов членів НЗФ, які контролювали населений пункт Первомайське у той час, коли було збито пасажирський літак. Із повною версією доповіді можна ознайомитись за посиланням.

Судовий процес у справі збиття малайзійського пасажирського "Боїнгу" рейсу MH-17 розпочнеться у березні 2020 року в Гаазі.

*****

Нагадаємо, що 17 липня 2014 року у небі над Донецької областю було збито пасажирський літак, який прямував із Амстердама до Куала-Лумпуру. Під час слідства було встановлено, що літак було збито ракетою, випущеною із зенітно-ракетного комплексу "Бук", виготовленого в Російській Федерації.

Унаслідок падіння літака загинуло 298 осіб – 283 пасажири та 15 членів екіпажу. Цю катастрофу названо найбільшою з часів терактів 11 вересня 2001 року в США, а також включено до десятки головних авіакатастроф в історії людства.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...