Новини » Політика Читать эту новость на русском

Скасування посади спецпредставника США по Україні: Комунікувати з Америкою стає важче?

Ярослав Божко
Ярослав Божко

Політичний консультант, голова Центру політичних студій "Доктрина"

Курт Волкер з відкритих джерел

Минулого тижня Foreign Policy з посиланням на власні джерела заявили про потенційне скасування посади спецпредставника Держдепу США по Україні, яку раніше обіймав Курт Волкер. Які наслідки очікують на Україну?

Скасування посади спецпредставника США по Україні не означає похолодання у відносинах, однак значно звужує канали для донесення української позиції до США. Раніше Дональд Трамп міг бути значно більш включеним в українську повістку через наявність спецпредставника - лояльної фігури з Республіканської партії. Процес призначення спецпредставника зовсім інший, ніж посла: в другому випадку необхідна лояльність дипломатів і Сенату, у першому - лише Держдепартаменту США.

Нині Сенат блокує багато призначень Трампа у дипломатичній сфері, тож призначення представника США в Україні, наділеного великими повноваженнями, нині під питанням. Про блокування Сенатом дипломатичних кандидатур від Трампа заявляв американський політконсультант Джейсон Смарт.

Загалом Трамп перебуває в конфлікті з дипломатичними колами США, що визнають і американські медіа, зокрема Business Insider

Стосунки Україна-США фактично знекровлені: посада спецпредставника підвішена у повітрі, а очільник посольства Тейлор перебуває у статусі повіреного у справах, тобто фактично існує на цій посаді тимчасово, до призначення посла. Серйозні і різкі рішення приймати він не може, його функціонал радше нагляд, ніж активна позиція. Через внутрішньополітичний конфлікт не отримує згоди на призначення від США і новий посол України у Вашингтоні, ім'я якого тримається у таємниці. З внутрішньою політичною кризою в США пов'язує скасування посади спецпредставника Держдепу США по Україні і віце-прем'єр-міністр з питань євроінтеграції Дмитро Кулеба, при цьому відзначаючи, що Україна може лише чекати на її завершення.

Проблемою є так само, що нинішній скандал в США набиває дипломатичній спільноті небувалу оскомину: тепер посли матимуть значно менше бажання маневрувати і займати активну позицію.

Безпосередньою причиною скасування посади спецпредставника по Україні Foreign Policy назвали токсичність самої посади: дипломати після скандалу з Волкером, Українагейтом взагалі не хочуть йти на цю позицію. Адже існує прецедент скандалу з попереднім посадовцем і підвищена увага до Києва в контексті дипломатичних питань після початку Українагейту.

Трамп відчуває брак дипломатичних кадрів та дистанційований від значної кількості фахівців по Україні в елітах Республіканської партії, які в основному концентруються навколо Інституту Маккейна. Зокрема, таким політиком був і Курт Волкер, його виконавчий директор. Свого часу Джон Маккейн вклав немало зусиль у підвищення рівня розуміння специфіки Східної Європи з боку США. Тоді це були в першу чергу проєкти, спрямовані проти СРСР і на підтримку антикомуністичних діаспорних організацій (зокрема, через World anti-communist league), належна для цього експертна інфраструктура в Штатах багато в чому створювалась навколо Маккейна. Публічний конфлікт Маккейна і Трампа, на жаль, зашкодив і україно-американським відносинам.

Проблемними були й стосунки Трампа з повіреним у справах посольства США Вільямом Тейлором, якого президент зневажливо назвав радикальним бюрократом.

Найбільшою проблемою у цій ситуації є те, що скасування посади автоматично виключає можливість для США участі у врегулюванні конфлікту на сході.

Основний функціонал і призначення спецпредставника стосувалися саме конфлікту на Донбасі в першу чергу. За твердженням міністра закордонних справ Вадима Пристайка, Курт Волкер був на цій посаді досить активним, багато в чому це було зумовлено саме вузькою сферою роботи Волкера як посадовця: він не відповідав за весь спектр українсько-американських відносин, а лише за його сегмент.

Потенційна невдача врегулювання у Нормандському форматі буде вести до пошуку інших моделей врегулювання, в тому числі за посередництвом США. Як відзначила очільниця аналітичного центру "Нова Європа" Альона Гетьманчук, зараз присутність американської сторони в мирних переговорах щодо Донбасу практично нульова.

Надалі існує чимала загроза концентрації уваги США на внутрішньополітичній сфері і послаблення дипломатичної участі в українських справах. Розподіл функцій Волкера між іншими співробітниками Державного департаменту США та відкладення призначення нового посла США до Києва позбавляють Україну можливостей для ефективної комунікації з Вашингтоном. Говорити про якесь розширення участі США у врегулюванні конфлікту на сході ми серйозно зможемо лише коли отримаємо повноважних осіб, з якими буде сенс вести цю комунікацію.

Ярослав Божко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...