Новини » Світ Читать эту новость на русском

Протести у Грузії через виборчу реформу: Опозиція вимагає дострокових виборів

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Організатори акції протесту закликають людей виходити на вулиці та підтримувати вимогу про дострокові вибори

На вулицях Тбілісі сьогодні тисячі демонстрантів. У четвер, 14 листопада, вони вийшли на вулиці грузинської столиці та перекрили проспект Руставелі на знак протесту проти ряду провалу поправок до Конституції Грузії, котрі стосуються парламентських виборів.

Чому грузини висловлюють своє невдоволення владою вуличними мітингами та на якому етапі протести знаходяться зараз – розповідаємо далі.

З чого почалися протести

Вранці 14 листопада грузинські парламентарі голосували за поправки до Конституції, котрі мали змінити парламентські вибори, перевівши їх на пропорційну систему. Зараз відповідно до чинного грузинського законодавства, до парламенту Грузії за партійними списками обираються 77 депутатів, а 73 – в одномандатних округах. А перехід на пропорційну систему передбачає вибори депутатів (уже з 2020 року) до парламенту виключно за партійними списками, тобто без мажоритарників та при нульовому виборчому бар’єрі.

До речі, саме перехід на пропорційну систему був одним з обіцяних нововведень, про які розповідали у правлячій партії Грузії "Грузинська мрія – демократична Грузія". Так звану виборчу реформу партія на чолі з Бідзіною Іванішвілі пообіцяла народу ще під час вуличних протестів, що відбувалися у Грузії цьогоріч влітку.

Однак тепер лідери партії "Грузинська мрія" не змогли переконати (або вирішили не переконувати) своїх мажоритарних депутатів проголосувати за поправки. Отож, незважаючи на те, що всі опозиціонери проголосували "за", поправки набрали всього 101 голос при необхідному мінімумі у 113 голосів.

Грузинський народ розчарований та роздратований. Люди очікували від парламентарів підтримання законопроєкту про проведення виборів за пропорційною виборчої системою. Однак ці поправки не були прийняті, тому так звана виборча реформа, котра передбачала проведення парламентських виборів у 2020 році за пропорційною системою, була провалена.

Фото з відкритих джерел

Одразу після цього опозиційні політичні сили Грузії закликали своїх прибічників виходити на вулиці з протестами. Так, до будівлі парламенту Грузії у Тбілісі прийшли кількасот місцевих мешканців: студентів, громадських діячів, політиків – з плакатами "Це соромно", "Зміни", "Нас обдурили", "Обманюй свою бабусю". Пізніше вони перекрили рух по проспекту Руставелі (головна дорога Тбілісі) та встановили намети. Наразі у центрі Тбілісі всього налічується приблизно три тисячі мітингувальників.

Фото з відкритих джерел

Паралельно з вуличними протестами, в офісі Лейбористської партії зібралися представники грузинської опозиції, котрі вимагають відставки прем'єр-міністра Грузії Георгія Гахарії та проведення позачергових парламентських виборів. При цьому лідер одного з опозиційних рухів Грузії "Нова Грузія" Георгій Вашадзе підкреслив, що вони мають намір задовольнити ці вимоги через акції протесту.

"Бідзіна Іванішвілі (лідер правлячої партії "Грузинська мрія") не лише вичерпав себе, він начхав на Конституцію та дав нам ляпаса... Я закликаю кожного громадянина вийти, розпочинається безперервний процес протесту, який має привести Грузію до перемоги", - зазначив Георгій Вашадзе.

Бідзіна Іванішвілі

Фото з відкритих джерел

Реакція грузинської влади

Свій протест проти зриву "виборчої" реформи восьмеро депутатів, що займали провідні посади у політсилі, вийшли зі складу правлячої партії "Грузинська мрія". Серед них віцеспікер, секретар з міжнародних питань вказаної партії Тамар Чугошвілі, голова парламентського комітету з питань європейської інтеграції Тамар Хулордаву та голова парламентського комітету з зовнішньої політики Софіко Кацараву.

У фракції "Консерватори", що входить до парламентської більшості, зазначили, що повідомлять про своє рішення виходити чи ні з правлячих рядів у п’ятницю.

Голова парламенту Грузії Арчіл Талаквадзе зазначив, що "нинішнє рішення значить, що парламентські вибори 2020 року пройдуть з 3-м бар’єром, з блоками та за змішаною системою.

Очільниця "Єдиного національного руху" Саломе Самадашвілі підкреслює, що уряд на чолі з Георгієм Гахарією має піти у відставку. "Бідзіна Іванішвілі більше не має права управляти цією країною тому, що він пішов проти грузинського народу", - певна Самадашвілі.

Голова "Європейської Грузії" Давид Бакрадзе вважає, що провал поправок – це не лише обман суспільства, а й крок у бік майбутньої дестабілізації, відповідальність за яку ляже на керівництво "Грузинської мрії".

Представниця партії "Альянс патріотів" Ірма Інашвілі закликає грузин виходити на вулиці та протестувати. "Сьогодні у Парламенті Грузії сталася така ганебна подія, що у країни більше немає Парламенту, і як мені здається. У країни більше немає влади. Відповідальність за кризу, що виникла, я повністю покладаю на Бідзіну Іванішвілі та політичну еліту "Грузинської мрії", - резюмувала Інашвілі.

Громадські організації, зокрема, народний рух "Ну службу державі" закликають боротися з владою, котра не поважає своїх громадян і не виконує свої обіцянок, раз у раз обдурюючи громадян.

У свою чергу партія "Єдиний національний рух" оголосила, що її прибічники зберуться на наступний мітинг у неділю, 17 листопада поблизу будівлі парламенту. Свій мітинг анонсували і "Альянс патріотів Грузії". А тим часом, за неофіційними даними, владна верхівка Грузії розпочала стягувати спеціальну техніку та загони спеціального призначення МВС Грузії до наметів протестувальників у Тбілісі.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...