Новини » Економіка Читать эту новость на русском

Парламентарі підтримали законопроект про ринок землі: Що криється за популістськими гаслами

Ярослав Конощук
Ярослав Конощук

Журналіст, парламентський кореспондент, політичний аналітик.Закінчив Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова, диплом спеціаліста політології (з відзнакою).

з відкритих джерел

Верховна Рада зробила перший крок до старту офіційного ринку землі. На пленарному засіданні у середу депутати 240 голосами підтримали у першому читанні законопроект про обіг земель. Наразі документ повернули в профільний комітет для доопрацювання, а потім, можливо з правками, ще раз винесуть на голосування в Раді.

У разі результативного голосування за документ у другому читанні передбачається, що ринок землі запрацює з першого жовтня 2020 року. Українці зможуть купувати та продавати землю сільськогосподарського призначення, оскільки після ухвалення законопроекту про обіг земель знімається заборона на купівлю-продаж землі передбачена Земельним кодексом.

200 тисяч гектарів в одні руки

В Україні з 2001 року офіційно діє мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. За цей час у парламенті було кілька спроб легалізувати ринок землі і навіть було зареєстровано кілька законопроектів. Однак далі розмов справа не пішла. Більшість головних політичних гравців влаштовував тіньовий ринок землі, коли її або де-факто викуповували під виглядом оренди чи скуповували через підставних осіб, користуючись правом на безкоштовну ділянку землі для кожного українця, відповідно до Земельного кодексу, або змінювали цільове призначення під забудови.

Нова влада зі старту пообіцяла покінчити з “земельним рабством”. Вже у програмі, на той час кандидата на посаду президента України Володимира Зеленського, було передбачено “формування прозорого ринку землі”. І наприкінці вересня уряд зареєстрував законопроект про обіг земель. За два тижні у парламенті з’явилося ще 9 альтернативних проектів документів. І врешті-решт після годин умовлянь за участі глави держави, депутати у середу 240 голосами попередньо підтримали офіційний продаж землі.

Отже, в разі, якщо законопроект в нинішньому вигляді стане законом, то купувати чи продавати землю офіційно можна буде відразу. Згідно до проекту, мораторій втрачає силу першого жовтня 2019 року. Встановлюється обмеження на купівлю землі у 200 тисяч гектарів в одні руки. Це означає, що 200 людей можуть купити переважну більшість землі сільськогосподарського призначення (всього 42 мільйони га сільськогосподарських земель. - Ред.). Орендар землі матиме можливість її пріоритетного викупу.

Юридичні компанії, які належать іноземцям - офіційно не матимуть право купити чи продати землю протягом чотирьох років. Однак чинна редакція залишає їм можливості для входження на цей сегмент ринку. Ніщо не заважає, наприклад, створити юридичну особу в Україні, сільськогосподарського підприємства з громадянином України.

Однак це, як заведено говорити драфт версія. У парламенті активно дискутується зниження максимального розміру землі, який можна купити з розрахунку на одну людину, а також можливості виходу на офіційний ринок іноземців лише після референдуму. Але закону про референдум в Україні немає.

Ціна питання, за попередніми розрахунками міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, стартує з 1,5 тисяч доларів за гектар.

"Якщо виходити з обмеженої моделі, це буде максимум 1500, ось ціна обмежень (те, що називається "тільки українці купують"), – розповів заступник міністра розвитку економіки торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький. Він додав, що присутність на ринку іноземців підвищує вартість гектара до 2,2 тисячі доларів.

В суспільстві, попри рекламну кампанію на телебаченні до легалізації купівлі-продажу сільськогосподарських земель, ставлення й досі щонайменше неоднозначне. Згідно з опитуванням, проведеним групою “Рейтинг”, наприкінці жовтня понад половина українців не підтримувала продаж землі сільськогосподарського призначення.

Продаж землі: МВФ та швидкі гроші

Обіцянки-обіцянками, однак чому ж влада вже на першому році каденції взялася за ринок землі сільськогосподарського призначення? Адже, як зазначалося вище, до цього часу більшість фінансово-промислових груп цілком влаштовувала нинішня ситуація. По-перше, нова влада вважає, що продаж сільгоспземель дасть швидкий економічний ефект, який можна показати виборцю. Дійсно, за розрахунками експертів дозвіл на офіційний продаж землі в перші роки додасть кілька відсотків до зростання ВВП, а ті, хто буде продавати землю - отримають гроші. Не проти розширюватися і вітчизняні фінансово-промислові групи. Що далі буде з цією землею та коли закінчаться гроші у тих, хто продав ділянку - питання відкрите.

По-друге, фактор МВФ. Відкриття ринку землі тривалий час було серед зобов’язань, які попередники Зе команди брали на себе перед Фондом в обмін на нові транші, однак відповідний пункт був не більше ніж сукупністю букв. В одному зі звітів МВФ, експерти інституції констатували, що відкриття ринку відбудеться за сприятливої політичної ситуації. Тепер тема ринку землі знову стала актуальною у перемовинах с головним кредитором. Наприкінці жовтня міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Мілованов повідомив, що у Вашингтоні на зустрічі з представниками МВФ та Світового банку обговорювалося питання впровадження ринку землі.

"Дійсно ми обговорювали у Вашингтоні питання ринку землі. Ми не можемо розкривати всіх деталей, але там немає конкретних вимог чи побажань — це наша внутрішня справа, який ринок землі ми зробимо", — повідомив Мілованов, додавши, що єдиною вимогою МВФ та Світового банку є проведення детінізації ринку землі в Україні. У владних коридорах кажуть, що однією з причин актуалізації земельного ринку є задобрювання кредиторів аби зайвий раз не підіймати на перемовинах незручні питання.

Експерти очікують, що ринок землі в Україні можуть легалізувати вже до кінця року.
"Думаю спробують проголосувати вже у цьому році, але голосування відбуватиметься набагато складніше, буде дуже багато поправок і жорстке протистояння у сесійній залі", - вважає політолог Руслан Бортник очікуючи, що земельна тема посилить протиріччя у фракції "Слуга народу".

Він очікує, що на земельній темі додаткові очки наберуть "Батьківщина" та "Опозиційна платформа - За життя".

Ярослав Конощук

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...