live

Не про минуле, про сьогодні: Чорнобильська зона відчуження. Нелегальний кут огляду

112.UA
112.UA

Найсвіжіші новини політики, економіки України і світу, інформація про надзвичайні та кримінальні події

112.ua

7 листопада в арт-центрі Closer відбувся прем’єрний показ документальної стрічки Марини Димшиць "Лід Чорнобиля" (в оригіналі — Ice of Chernobyl). Це перший фільм про зону відчуження без контексту глобальної катастрофи.

Про це пише 112.ua.

"Це не просто пояснити, але іноді варто перегинати палицю…", "Ми, як папуги, повторюємо: "Відчуження, відчуження, відчуження", а відчуження нема…", "Ніхто не зачіпає із зовнішнього світу, тобто контакт з ним ініціюєш лише ти…", "Неможливо не повертатись: спробувавши одного разу з’їздити туди нелегально, розумієш, що це назавжди" — про це та більше у стрічці українки, яка проживає в Німеччині й там, далеко від дому, говорить про особливості Батьківщини, ламаючи загальноприйняті стереотипи.

Глядачі готуються до показу стрічки "Лід Чорнобиля" у арт-центрі Closer 112.ua

Глядачі готуються до показу стрічки "Лід Чорнобиля" у арт-центрі Closer Ukrainian Film School

Історія створення стрічки

Робота над фільмом тривала близько трьох років, але ідею, за словами режисерки та сценаристки Марини, виношували ще з 2012 року.

"Я зібрала декілька причин "чому". Одна з них суто творча, духовна, особистісна: у 2012 році наснився сон, в якому я опинилась на даху занедбаного міста і дивилась на нього з висоти", — розповідає режисерка.

Інша ж причина, за словами Марини, - в образі на те, що Україну сприймають надто клішовано: "У Німеччині, як і в інших країнах за кордоном, дуже стереотипне уявлення про Україну. Незважаючи на те, що є безліч стрічок на цю тему, люди слабо розуміють, що таке Чорнобильська зона, уявляють її як радіоактивну та небезпечну. Тому я вирішила, чому б не розповісти про це та інші питання більш глибоко, усвідомлено, під іншою перспективою. Аби люди дізналися про нас (Україну, - ред.) таких, які ми є, бачили щось більше за стереотипи".

До речі, яскравий приклад такого мислення — університет дівчини. Він зазвичай дає гроші на виконання студентських робіт, але не спонсорував проєкт Марини, зазначивши, що Чорнобиль — це радіація і небезпека. Тож кошти на стрічку збирали на краудфандинговій платформі Vision bakery, де, зацікавивши спільноту тизером та ідеєю, авторка майже протягом місяця зібрала 4 тис. євро. І хоч цієї суми вистачило лише на квитки знімальної групи з Німеччини до Чорнобильської зони, Марина продовжила роботу над фільмом уже за власні кошти.

Фільм має двох продюсерів: німця Олександра Макга (Alexander MacG), який займається показом та просуванням стрічки в Європі та США, та українку, керівницю та засновницю Ukrainian Film School Альону Тимошенко, відповідальну за країни СНГ.

Марина Димшиць (зліва) та Альона Тимошенко (справа) на прем’єрному показі стрічки Ukrainian Film School

До речі, тривалій та плідній співпраці дівчат передувало звичайне смс-повідомлення. Нині Марина Димшиць, окрім свого викладання у HFBK University of Fine Arts Hamburg і Volkshochschule Hamburg, читає авторський курс режисури монтажу в школі Альони.

"Марина написала мені на пошту, ми познайомились, і вона приїхала, для того, аби прочитати в нас декілька лекцій. Після чого ми розробили окремий курс режисури монтажу (бо є технічний монтаж, який насправді є не надто цікавим, а в нашій школі ми завжди вибираємо цікаві шляхи вивчення)", — зазначає Альона Тимошенко.

За її словами, на цьому курсі Марина як режисерка дає широкий інструментарій та навички відповідно до свого досвіду, також спираючись на досвід світових режисерів у контексті їхніх стилів зйомок, монтажу, чому вони вибрали таку манеру і що на них вплинуло.

Варто зазначити, що учнями в цій школі є як діти від 6 років, підлітки чи молодь, так і більш старше покоління та навіть літні люди. Кожному з них, завдяки лекторам та практиці під їхнім керівництвом, надається можливість розвиватись у сфері кіно, займатись улюбленою справою та навіть ставати її видатними майстрами.

"У кінці року ми влаштовуємо пітчинґ (коротке словесне (іноді візуальне) представлення ідеї кінофільму, своєрідна презентація, - ред.) робіт, куди запрошуємо відомих топових продюсерів, створюємо умови невеликого кіноринку. Таким чином, у разі зацікавлення чиєюсь роботою продюсери одразу можуть обговорити з автором умови купівлі проєкту та його самого як спеціаліста", — говорить Альона.

Про фільм

Сюжет кінострічки розгортається в Чорнобилі, а саме — у його забороненій зоні, адже тільки там ЧЗ залишається справжньою, без туристичних натовпів та спалахів їхніх камер. Лише звірі, тиша, випадкові шукачі пригоди та сталкери (люди, які досліджують занедбані об’єкти та місця. - Ред.).

Саме завдяки останнім Марина й втілила свою ідею у реальність, познайомившись з одним із представників цієї субкультури та зібравши команду. Спершу, зізнається авторка стрічки, справді важко, тому перший похід - як виклик самому собі.

"Змінюється свідомість, відчуття світу, коли немає звичних нам гаджетів і усього того, до чого ми звикли. Це те місце, де можна абстрагуватися та послухати себе, зайнятись самопізнанням", — презентуючи роботу колеги, говорить продюсерка стрічки в Україні Альона Тимошенко.

Альона Тимошенко презентує кінострічку 112.ua

Для того аби похід минув добре, Марина радить тренуватись, приділяючи увагу не основним фізичним вправам, а просто ходити, "намотувати кілометри" з вагою на плечах. Але підготуватись психологічно, за словами дівчини, неможливо: "Ти робиш і вивозиш це випробування, поступово звикаючи".

Іншого виходу насправді немає, адже є ризик не лише бути зломленим усередині, а й спійманим. Штраф за нелегальне проникнення до ЧЗ становить 500 грн, але, за словами авторки, зрозуміло, що не він став причиною того, що команда переховувалась, говорила між собою пошепки, придумувала свої знаки попередження один одного про можливу небезпеку. Цим керував страх втрати матеріалу. Адже все відзняте на цій ділянці в разі затримання має бути видаленим.

На сьогодні дівчина здійснила вже біля 6 походів до ЧЗ та сама стала сталкером — влаштовує подібні походи з невеликими групами людей. З досвідом прийшла не лише психологічна стійкість (після першого дня перебування в зоні під час зйомок стрічки дівчина випадково провалилась до підвалу і всі наступні дні провела з ушкодженою ногою, проте продовжила зйомки завдяки своєму бажанню отримати невимовні емоції від процесу), а й фізична: "Після походу - жодної мозолі", — жартуючи зазначила Марина.

Тож, відкидаючи апокаліптичні думки оточення, знімальна команда фільму "Лід Чорнобиля" на основі реальних історій сталкерів та своїх душевних поривань після відвідування ЧЗ відповідає на головне запитання сучасності: чи насправді Чорнобильська зона, як і багато років тому, є такою небезпечною і закритою для людського ока?

Що далі?

Прем’єра стрічки вже успішно відбулася в Німеччині, викликавши справжній шквал емоцій. З 15 листопада фільм показуватимуть у США, Японії та в інших 126 країнах світу. Стрічка поступово буде в доступі для перегляду на багатьох відомих інтернет-платформах, зокрема з листопада "Лід Чорнобиля" є доступним на pantaflix.

Проте, говорячи про фестивалі та можливість долучитись до одного з них, Марина Димшиць зазначає, що фестивальна історія є надто складною і дороговартісною, тому було вирішено завантажити фільм в інтернет для онлайн-перегляду.

"Коли фільм стає доступним онлайн, він не може брати участь у фестивалях. Це свідоме рішення. Адже бюджет закінчувався (загальний бюджет стрічки — 20 тис. євро, - ред.), ми все робили за власні кошти і на той момент уже суттєво пішли в мінус. Тому вирішили, що треба рухатись далі", — говорить режисерка.

Нині фільм добре окупається завдяки платформі Amazon. До речі, Марина вже написала сценарій для своєї нової роботи і сьогодні перебуває в пошуках людей, зацікавлених у ньому.

Ірина Шостак

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...