Пристайко: Україна може вийти з мінського процесу

ZIK
ZIK
з відкритих джерел

Глава МЗС України Вадим Пристайко вважає, що Мінськ не є самоцінністю, і якщо буде не результат, а постійне затягування безкінечного процесу, то рано чи пізно буде прийняте рішення про вихід з мінського процесу.

Як готуються переговори з Росією, чи будуть там досягнуті домовленості щодо газу та чи може Україна вийти з мінського процесу – головне з інтерв'ю ВВС з Вадимом Пристайком.

Зустріч в нормандському форматі

Всі перешкоди зняті, залишилось підібрати дату, коли всі чотири лідери можуть зійтися в одному місці і провести ці переговори. Скоріше за все, до кінця цього року. Всі чекають на відповідь Росії. Є підготовлений, в загальних рисах, документ - комюніке, який буде підписаний після розмови двох лідерів. І якщо вдасться провести масовий обмін полонених Донбасу до цієї зустрічі, то там буде написано, що лідери вітають це і уповноважують свої органи завершити обмін "всіх на всіх", що розведення в трьох ділянках у Донецькій і Луганській областях відкриває шлях до наступних ділянок. Там також буде записано, що сторони вимагають відкрити доступ до територій так званих "ЛНР/ДНР" для гуманітарних міжнародних організацій. Всі чотири сторони цей документ погодили, але він може бути змінений в результаті переговорів.

Щодо місця проведення переговорів, то Мінськ зручний для всіх. Навряд чи зустріч може бути в Астані. Ймовірніше - або в Берліні, або в Парижі.

Взагалі, зустріч не вигідна Росії, тому її з 2016 року не було. Але санкції є тим механізмом, який тримає Росію за столом переговорів.

Про зустріч Зеленського і Путіна тет-а-тет

Назарбаєв пропонував стати посередником для такої зустрічі, але це було лише обговорення поряд з нормандським форматом, а не замість. Зеленський каже і Меркель, і Макрону, що зустріч з Путіним потрібна, але не поки не погоджувався і не планував.

Домовленості щодо газу

Газ не є частиною нормандських переговорів, але якщо лідери вийдуть на розмову про газ, то це має бути записано в комюніке. Проте це будуть загальні речі - про конкретні об'єми мова не ведеться взагалі.

А те, що Росія погодилася на контракт з Україною, який має бути на умовах європейського законодавства, - безумовний прорив у переговорах.

Компромісу щодо рішення Стокгольмського арбітражу бути не може. Можна обговорювати тільки форму повернення боргу - грошима або газом. 

Про прямі переговори з ОРДЛО

Позиція України стосовно недопустимості ведення переговорів з "Л/ДНР" залишається незмінно.

На момент проведення виборів квазіугруповань "ЛНР/ДНР" не має існувати, адже з'явиться нова влада, а результати так званих попередніх виборів мають бути скасовані.

Останній пункт, який записано в мінських домовленостях, - це контроль за кордоном, проте в процесі переговорів можна вийти на формулу, при якій контроль за кордоном буде спільний, наприклад, України і ОБСЄ.

Про вихід з мінських домовленостей

Мінськ не є самоцінністю, найважливіше - це виживання нації. Якщо цей процес буде постійно затягуватися і не буде результату, то буде прийнято рішення про вихід з мінського процесу.

Але це може призвести до того, що Захід скасує санкції проти Росії, але санкції можуть бути скасовані і без виходу з Мінська, тому треба шукати мир якимось іншим шляхом. Якщо не Мінськ, то тоді треба звертатися за миротворчою місією, яка розташовувалась би на лінії між Україною і Росією.

Обмін полоненими

Готується обмін по трьох групах: люди, які утримуються на території РФ, які утримуються у Криму і ті, які утримуються на окупованих територіях Донецької і Луганської областей.

Про відносини зі США та імпічмент Трампу

Ми не граємо якоїсь важливої ролі у цій справі, але певні помилки, які були зроблені, дозволили використовувати нас як якийсь об'єкт у цих скандалах, ми є розмінною монетою.

Наразі досі немає нового посла в Штатах, проте знайшли людину, досвідченого дипломата, який зможе реалізувати роботу та буде користуватися авторитетом навіть у американських колах, президент погодив. Надіслана пропозиція американській стороні на розгляд.

Про скасовану посаду спецпредставника Держдепартаменту щодо України

Курт Волкер не був співробітником Держдепу, на відміну від Вікторії Нуланд, яка займала офіційну позицію у Держдепартаменті і відповідала за цей регіон. У Волкера не було апарату, який би на нього працював, він не міг бути залучений до всіх процесів. Тому треба повернутися до того формату, який був за Вікторії Нуланд, коли у неї за спиною стояла вся потужність Державного департаменту.

Повне інтерв'ю на BBC.Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...