Парламентарії в Брюсселі б'ють на сполох: Виділені Україні гроші освоюють олігархи - дослідження

Der Spiegel
Der Spiegel

Один з найвідоміших щотижневих журналів Німеччини

РИА Новости, Виталий Тимкив

ЄС надає Україні фінансову підтримку у вигляді декількох мільярдів євро. Проте уряду країни не вдається закрити податкові лазівки. В Європарламенті вирішили провести дослідження, щоб з'ясувати, куди йдуть гроші.

Про це пише Der Spiegel.

З-за підозрілих схем ухилення від податків у сфері агроекспорту в період з 2015 по 2017 роки Україна, мабуть, недоотримала податкових доходів на суму більше одного мільярда доларів. До такого висновку прийшли автори дослідження, яке доручили провести фракції Лівих і Ліво-зелених Півночі в Європарламенті спільно з Фондом Рози Люксембург.

"Результати свідчать, що загальне переміщення прибутку за трирічний період склало близько 1,5 мільярда доларів", — говориться в дослідженні. Це призвело до "значних економічних втрат" для України. Результати дослідження будуть опубліковані в цю середу.

Менше податкового прибутку

Зернові та кукурудза відносятся до основних експортних товарів країни. Крім того, Україна — найбільший у світі експортер соняшникової олії. Улюбленим методом ухилення від сплати податків є перш за все так звані трансфертні ціни. Суть в тому, що підрозділ концерну, що перебуває в країні з порівняно високими податками, такої як Україна, за ціною нижче ринкової продає свою продукцію іншому відділенню цього ж підприємства, яке знаходиться в країні з більш низькими податками. В результаті на Україну припадає менше неоподатковуваного прибутку.

Автори дослідження відзначають, що найчастіше олігархи володіють великими аграрними компаніями, тісно пов'язаними з українською політикою.

"Новий президент України повинен виступити проти моделей, які лише допомагають олігархам в аграрному бізнесі набивати кишені грошима", — стверджує депутат Європарламенту від Лівої партії Гельмут Шольц. Володимир Зеленський давав таку обіцянку перед виборами.

У Європарламенті в останні роки відразу кілька комісій вивчали відомості з Люксембурзьких витоків, а також з Панамських документів з Карибських островів. Ситуація в Україні, навпаки, практично не розслідується.

З моменту підписання Угоди про асоціацію з Україною у 2014 році ЄС надав цій кризовій країні підтримку на суму близько 11 мільярдів євро, якщо скласти всі кредити і види допомоги. У минулому році українські компанії відзначилися використанням схожої схеми відходу від податків. Тоді мова йшла про експорт залізної руди.

Реалізація товару через Швейцарію або Нормандські острови

У дослідженні говориться, що більша частина пшениці, проданої за зниженою ціною (64%), у досліджуваний трирічний період реалізовувалася через підприємства в Швейцарії або на Нормандських островах, що знаходяться під юрисдикцією Великобританії. 11% товару проводилися через компанії в Об'єднаних Арабських Еміратах і на Кіпрі.

В останні роки співробітництво України з організацією розвинених країн ОЕСР стало більш якісним, відзначає дослідження. Наприкінці жовтня уряд навіть представив законопроєкт, покликаний реалізувати так звані правила боротьби з розмиванням податкової бази і висновком доходів з-під оподаткування. Однак промисловці, опитані в ході дослідження, вказують, що лазівок для переміщення прибутку, як і раніше досить.

Петер Мюллер

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...