live
Новини » Економіка 397 Читать эту новость на русском

Чому Нідерланди заробляють на продажу агропродукції більше, ніж Україна?

 Павло Вернівський
Павло Вернівський

Експерт Інституту суспільних досліджень, економіст

pikabu.ru
загрузка...
загрузка...

В Україні з 1,4 млн га землі аграрії заробляють 1 млрд дол. На такій же площі голландці заробляють 76 млрд. У них переважає дрібне фермерство, а в Україні велике. В той же час їх дрібне фермерство в 76 разів ефективніше за наше. Чому?

Про це пише Павло Вернівський на своїй сторінці в Facebook.

Щоб заробити 1 млрд дол на агро, в Україні використовується 1,4 млн га землі. На такій же площі голландці заробляють 76 млрд.

Якщо бути більш точним, Нідерланди: площа сільгоспземель 1,8 млн га. Кількість фермерських господарств 54 тис. Це приблизно в середньому по 33 га на одне господарство. Експорт 98 млрд дол. або 54 тис дол. з гектара!

Україна: площа сільгоспземель 42 млн га. Кількість фермерських господарств близько 35 тис. Приблизно 1200 га на одне. Експорт агро 29 млрд. Або 690 дол. з одного гектара землі

Чому Нідерланди заробляють на продажу агропродукції в 3 рази більше, ніж Україна, хоча мають площу сільгоспземель в 20 разів менше нашої?

Як бачите, в Голландії переважає дрібне фермерство, а в Україні велике. В той же час їх дрібне фермерство в 76 разів ефективніше нашого. Чому?

Вони вирощують продукцію з більш високою доданою вартістю і переробляють її, що так само створює додану вартість. За даними СОТ, топ-5 найбільших позицій по експорту Нідерландів є: квіти – 4 млрд дол., інші рослини – 4 млрд, сири – 3.5 млрд, інші харчові продукти – 3 млрд, екстракт солоду – 3 млрд.

У той же час наші аграрії в основному експортують низкомаржинальне зерно і кукурудзу.

В економіці всьому цьому є пояснення – закон спадної доходності в сільському господарстві. Це зворотне явище ефекту масштабу, і він означає, що мірою збільшення виробництва буде знижуватись ефективність використання землі. Якщо ви прочитаєте книгу професора Кембриджа Джо Стадвелла, то там все це описано більш детально.

Пояснюється все дуже просто. На зерно ринок збуту більше і простіше продати. Якщо немає збуту, то зерно можна зберігати довго. Загалом дохід/ризики нижче у виробництві зерна. Адже квіти більш вимогливі до вирощування, зберігання, їх складніше продати! Тому не можна очікувати, що всі великі кинуться вирощувати овочі, фрукти. З цієї ж причини і продукцію ніхто не переробляє.

Малий фермер, використовуючи свій невеликий клаптик землі, не може дозволити собі засіяти його низкомаржинальним зерном. Звичайно ж він буде шукати способи максимізації прибутку. Тому дрібні фермери більш охоче вирощують овочі, квіти та інші високомаржинальні продукти.

Бо поки Україна не переорієнтується на дрібне фермерство, то якихось космічних цифр збільшення експорту в нас точно не буде. До речі, навіть порівнюючи з прикладами інших країн, де так само присутні агрохолдинги і там є ринок землі: США - 362 дол. з га. Австралія - 99 дол. з га. Аргентина - 222 дол. Бразилія - 286 дол. Можна сказати, що ми при сьогоднішньому положенні і так працюємо дуже ефективно і швидше на межі своїх можливостей. Тому я не вірю, що агро здатне підняти країну на ноги. А ринок землі не змінить ситуації, якщо не буде націлений на створення дрібних фермерів.

Павло Вернівський

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...