Новини » Світ Читать эту новость на русском

Подалі від Huawei: Чому США посилюють війну проти китайських технологій

Project Syndicate
Project Syndicate

Міжнародна медіа-організація, яка публікує і поширює коментарі та аналітичні матеріали по ряду важливих глобальних тем

pinterest.ru

США і деякі їхні союзники використовують так звану доктрину Чейні для атаки на китайські технології. Уряд США стверджує, що якщо точно невідомо, наскільки безпечні китайські технології, їх треба заборонити, ніби вони є небезпечними.

Про це пише Project Syndicate.

Найгіршим зовнішньополітичним рішенням США за останнє покоління (а, можливо, і за довший термін) стала "добровільна війна", розпочата в Іраку в 2003 році. Її заявленою метою було знищення зброї масового ураження, якої в реальності не існувало.

Та сьогодні вкрай важливо зрозуміти цей нелогічний хід думок, що стоїть за прийнятим катастрофічним рішенням, тому що саме він використовується для виправдання настільки ж помилкової сучасної американської політики.

Рішення вторгнутися в Ірак стало результатом нелогічних міркувань тодішнього віцепрезидента США Річарда Чейні. Він заявляв, що, навіть якщо ризик потрапляння зброї масового ураження (скорочено ЗМУ) в руки терористів був малий, наприклад, дорівнював 1%, ми повинні діяти так, ніби саме цей сценарій неодмінно реалізується.

Подібна логіка гарантовано призводить до того, що частіше ухвалюють помилкові рішення, аніж правильні. Але сьогодні США і деякі їхні союзники використовують саме цю "доктрину Чейні" для атаки на китайські технології. Уряд США стверджує, що якщо ми не знаємо точно, наскільки безпечні китайські технології, ми повинні діяти так, ніби вони точно є небезпечними, і заборонити їх.

При належному процесі прийняття рішень альтернативні варіанти дій розглядаються з урахуванням оцінок тих або інших імовірностей. Покоління тому влада США мала розглядати не тільки (уявний) ризик потрапляння ЗМУ в руки терористів, який дорівнював 1%, але і 99%-й ризик почати війну без переконливих підстав.

Зосередившись лише на ризику, вірогідність якого становила 1%, Чейні (і багато інших) відвернули увагу публіки від набагато більшої імовірності, що у Іракської війни немає ніяких виправдань і що вона може серйозно дестабілізувати Близький Схід і світову політику.

Проблема з доктриною Чейні не тільки в тому, що вона диктує вчинення дій, виходячи з ризиків малої ймовірності, причому без обліку потенційно дуже високих витрат. Політики піддаються спокусі розпалювати в суспільстві страхи заради невідомих цілей.

Та саме цим сьогодні знову займається керівництво США: воно створює паніку навколо китайських технологічних компаній, підвищуючи значення — і перебільшуючи — мікроскопічні ризики. Найбільш помітний випадок (хоча і не єдиний) — це атака уряду США на компанію Huawei, що випускає обладнання для бездротового широкосмугового інтернету. США закривають свої ринки для цієї компанії та активно намагаються домогтися згортання її бізнесу в усьому світі. Як і у випадку з Іраком, США можуть зрештою створити геополітичну катастрофу без якоїсь вагомої причини.

Я вже давно стежу за технологічним прогресом Huawei і за роботою цієї компанії в країнах, що розвиваються, бо впевнений, що мережі 5G і інші цифрові технології є серйозною підмогою в боротьбі за викорінення злиднів і за досягнення інших "Цілей сталого розвитку" (ЦУР). Аналогічним чином я контактую і з іншими телекомунікаційними компаніями, радячи цій галузі активніше брати участь у роботі над досягненням ЦУР.

Коли я написав коротку передмову (без оплати) для доповіді Huawei на цю тему, мене піддали різкій критиці недоброзичливці Китаю, і тоді я попросив високопоставлених галузевих і державних фахівців представити докази злочинних дій Huawei. І я неодноразово чув однакову відповідь: Huawei поводиться так само, як і лідери галузі, що мають довіру.

Тим не менше уряд США стверджує, що обладнання для мереж 5G компанії Huawei здатне підірвати глобальну безпеку. Американські чиновники заявляють, що в програмному забезпеченні або обладнанні Huawei є "лазівки", які можуть дати можливість китайському уряду займатися стеженням за всім світом. Як підкреслюють чиновники США, закони Китаю вимагають від китайських компаній співпраці з урядом у цілях національної безпеки.

А тепер факти. Обладнання для мереж 5G компанії Huawei коштує недорого і відрізняється високою якістю. Сьогодні воно краще, ніж у багатьох конкурентів, і його вже впроваджують. Його висока якість стала результатом багаторічних і значних витрат на наукові дослідження і розробки, а також наслідком використання економіки масштабу і практичного тестування на цифровому ринку Китаю. Ця технологія дуже важлива для сталого розвитку країн з низькими доходами у усьому світі, тому вони вчинили б просто безрозсудно, відмовившись від раннього розгортання мереж 5G.

Але хоча США не надали жодних доказів існування "лазівок", вони кажуть всьому світу, що він повинен триматися подалі від Huawei. Претензії США мають узагальнений характер. Як висловився член американської Федеральної комісії зі зв'язку, "та країна, якій належатимуть мережі 5G, володітиме інноваціями і встановлюватиме стандарти для всього іншого світу, і, судячи з поточної ситуації, навряд чи цією країною стануть США". Інші країни, і насамперед Велика Британія, не знайшли лазівок в обладнанні та програмному забезпеченні Huawei. І навіть якщо такі лазівки будуть виявлені пізніше, їх майже безсумнівно можна буде тут же закрити.

Дискусії стосовно Huawei зараз розгорілися в Німеччині, де уряд США пригрозив згортанням співробітництва в сфері розвідки, якщо влада країни не закриє двері для 5G-технологій компанії Huawei. Напевно, саме внаслідок американського тиску шеф німецької розвідки нещодавно зробив заяву, порівнянну з доктриною Чейні: "Інфраструктура — це не відповідна сфера для компанії, якій можна повністю довіряти". Він не надав жодних доказів конкретних порушень. Навпаки, канцлер Ангела Меркель за лаштунками бореться за те, щоб залишити ринок відкритим для Huawei.

Іронія, хоча і передбачувана, полягає в тому, що американські скарги частково пояснювані власною діяльністю Америки, яка займається стеженням всередині країни і за кордоном. Китайське обладнання може утруднити секретне стеження, здійснюване урядом США. Однак незаконному стеженню, яким займається будь-який уряд, слід покласти край.

Незалежний моніторинг ООН, покликаний зупинити подібну діяльність, повинен стати частиною глобальної системи телекомунікацій. Іншими словами, ми повинні вибрати дипломатію і систему інституційних стримувань, а не технологічну війну.

Американські вимоги заблокувати Huawei загрожують не просто ранньому розгортанню мереж 5G. Виникають глибокі ризики і для торгової системи, заснованої на правилах. Сьогодні, коли США перестали бути незаперечним технологічним лідером світу, президент США Дональд Трамп і його радники не бажають конкурувати в рамках системи, заснованої на правилах. Їхня мета   зупинити технологічний підйом Китаю. Те саме презирство до глобальних правил виявляється і в їхній одночасній спробі нейтралізувати Всесвітню торговельну організацію, заблокувавши систему врегулювання спорів СОТ.

Якщо адміністрація Трампа "досягне успіху" в розколюванні світу на два сепаратні технологічні табори, тоді ризики майбутніх конфліктів зростуть. Після Другої світової війни США обстоювали відкриту торгівлю не тільки для того, щоб підвищити глобальну ефективність і розширити ринки для американських технологій, але і для того, щоб розвернути курс, який в 1930-х роках призвів до колапсу міжнародної торгівлі.

Цей колапс частково було викликано протекціоністськими митами, введеними США в рамках закону Смута-Хоулі 1930 року; вони посилили Велику депресію, що, у свою чергу, сприяло піднесенню Гітлера і зрештою, початку Другої світової війни.

В міжнародних справах, не менше, ніж в інших сферах, розпалювання страхів і вчинення дій на підставі цих страхів, а не доказів, є шляхом до катастрофи. Давайте дотримуватися раціональності, доказів і правил, як найбільш безпечного курсу для наших дій.

І створімо систему незалежних спостерігачів для обмеження загрози з боку будь-якої країни, яка спробує використовувати глобальні мережі для стеження або для кібервійни з іншими країнами. Саме таким способом світ зможе впоратися з невідкладним завданням використання проривів у цифрових технологіях заради глобального блага.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...