Новини » Економіка 180 Читать эту новость на русском

Вітренко: Україну неодмінно чекатимуть негативні наслідки у разі відмови від нового газового контракту з РФ

Прямий
Прямий

Український інформаційний телеканал

Вітренко: Україну неодмінно чекатимуть негативні наслідки у разі відмови від нового газового контракту з РФ
Газовий контракт

Росія в обличчі "Газпрому" пропонує Києву забути про перемогу в Стокгольмі та погодитися на нові умови транзиту газу, які не визначають об'єми поставок.

У "Нафтогаза" є план на випадок, якщо Україна і Росія не підпишуть новий контракт на транзит газу. Але, як розповів виконавчий директор компанії Юрій Вітренко в інтерв'ю "Прямому", суттєві негативні економічні наслідки від цього неминучі, і уряд має зрозуміти це і знайти відповідні компенсатори.

Які шанси підписати продовження контракту щодо транзиту російського газу? Адже цього тижня "Газпром" висунув дві вимоги. Перша – це забути про всі взаємні претензії. Тобто забути і про виграш у Стокгольмському арбітражі. А друга - це закупка російського газу.

- Він сказав, що він готовий почати переговори щодо продовження транзиту тільки після того, як ми відмовимося від своєї перемоги в попередньому Стокгольмському арбітражі. Після того, як якимось чином чудовим буде скасовано штраф Антимонопольного комітету, і після того, як ми заберемо скарги у новому арбітражі. Якщо ми відмовляємося від попереднього рішення арбітражу - це означає, що в "Газпрому" немає жодних зобов’язань щодо обсягів транзиту. За таких умов продовжувати поточний контракт, укладати новий контракт, коли немає жодних зобов’язань з боку "Газпрому" щодо обсягів, немає ніякого сенсу.

Це просто означає, що "Газпром" фактично отримує безкоштовну опцію, безкоштовну можливість використовувати українську ГТС, коли їм заманеться, але при цьому не несе ніяких зобов’язань. Ми зі свого боку будемо зобов’язані надавати так звані потужності для "Газпрому", тримати їх постійно в роботоздатному стані, витрачати на це відповідно кошти. Як розуміють більш-менш нормальні люди, такі умови є абсолютно неприйнятними.

На які умови, на які обсяги погоджується Україна?

- Для нас головним є не обсяг транзиту, а дохід, який отримує Україна від надання послуг щодо транзиту. Оскільки газотранспортна система - це основний засіб або інфраструктурний об’єкт, який вимагає підтримки в роботоздатному стані, незалежно фактично від того, які обсяги транспортуються через цю систему. При цьому ми не кажемо, що "Газпром" має обов’язково забронювати потужності і платити безпосередньо сам всі ці кошти, які б покривали всі ці витрати. Ми кажемо, що "Газпром" зараз блокує використання української ГТС іншими потенційними користувачами системи.

Європейські компанії можуть купувати газ того ж "Газпрому" на кордоні Україна-Росія, а потім самі замовляти потужності української ГТС. Незалежні компанії, незалежні від "Газпрому" компанії, які видобувають газ в Росії, теж можуть користуватися послугами української ГТС і потім продавати свій газ в Європі. Незалежні компанії в Росії, незалежні від "Газпрому", видобувають приблизно 200 мільярдів кубів газу на рік. Це набагато більше, ніж вся потужність української ГТС. Тобто вони можуть завантажити без "Газпрому" ці потужності.

Але "Газпром" не дає.

- "Газпром" не дає. Так само і щодо експорту газу з Середньої Азії. Тому ми кажемо, що "Газпром" має забезпечити… Мається на увазі розблокувати фактично використання української ГТС для всіх потенційних користувачів системи, які в цьому зацікавлені.

Якщо не буде контракт підписаний після нового року - яке майбутнє ГТС? Чим ви її завантажите? Що з нею буде?

- Якщо не буде підписаний новий контракт і якщо "Газпром" продовжить блокувати доступ до української ГТС іншим користувачам системи, то в такому разі, на жаль, транзиту через територію України в таких значних обсягах не буде. Буде невеличкі обсяги транзиту, наприклад, зі Словаччини через Румунію, а потім в Болгарію або Сербію можуть бути, або, наприклад, навпаки, коли Румунія почне експортувати газ через Україну в ту ж Словаччину або в Польщу чи Угорщину, - такі варіанти можливі. Але мова йде, на жаль, про відносно невеликі обсяги газу - 5-10 мільярдів кубів на рік. Ми не кажемо про те, що можна замінити обсяги російського транзиту, який наразі становить приблизно 90 мільярдів.

Також є певні інноваційні варіанти використання потужностей української ГТС. Але поки вони розглядаються нами як потенційні якісь такі нові технології. Наприклад, використання водню. Тобто мова йде лише про те, чи зможемо ми отримати хоч якусь компенсацію від того, що Росія просто реалізує своє ж рішення обійти Україну.

Якщо взагалі країни не підпишуть контракт на продовження транзиту, то це відчують якось звичайні українці? Це якось вплине на їх життя, чи це буде не помітно їм?

- Ми очікуємо, принаймні зі свого боку - я і моя команда, яка відповідає за відносини з "Газпромом", - ми попередили завчасно, що є такий варіант, коли не буде обсягів транзиту. Тому було прийнято рішення закачувати газ в підземні сховища газу для того, щоб вистачало його на зимовий період. Наразі у нас рекордні обсяги газу в ПСГ - 21 мільярд 700 мільйонів, навіть більше газу. Його має вистачити для того, щоб в сукупності з газом власного видобутку покрити всі потреби українців в природному газі. Але при цьому економічні наслідки, негативні економічні наслідки від того, що не буде доходів від транзиту, вони будуть, вже починаючи з лютого цього року.

Я сподіваюся, що уряд розуміє цю проблему і уряд бачить якісь компенсатори, як компенсувати відповідні втрати від доходу транзиту за рахунок економічних реформ або якихось інших заходів.

А які саме ці негативні наслідки в лютому?

- Якщо "Нафтогаз" не буде отримувати відповідно кожен місяць 200-250 мільйонів доларів доходів від транзиту, "Нафтогаз" не зможе перераховувати ці кошти потім в державний бюджет, як ми робимо це зараз, і не зможе "Нафтогаз" покривати фактичні збитки або дефіцит грошових коштів від інших видів діяльності. Таким чином, державний бюджет буде набагато менше отримувати грошей від "Нафтогазу".

 
Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...