Свободу слова не забезпечують, вводячи обмеження: В CPJ прокоментували нові ініціативи щодо ЗМІ в Україні

Мітинг за свободу слова у Житомирі. Фото ZIK

В CPJ переконані, що за президентства Зеленського журналістів в Україні продовжують наражати на небезпеку

Свободу слова та безпеку журналістів не забезпечують шляхом криміналізації діяльності, або шляхом запровадження будь-яких обмежень, а деякі ідеї у законодавчій сфері, що зараз обговорюються, можуть негативно позначитись на безпеці журналістів чи свободі ЗМІ. Таку думку Голосу Америки висловила координаторка програм CPJ (Комітет захисту журналістів) в Європі та Центральній Азії Гульноза Саїд, коментуючи нові ініціативи щодо ЗМІ в Україні.

Зокрема, за її словами, занепокоєння викликає нещодавня заява міністра культури, молоді та спорту, який висловився за посилення відповідальності журналістів за маніпуляцію інформацією. "Коли намагаються криміналізувати якусь діяльність, це викликає занепокоєння. Свободу слова та безпеку журналістів у будь-якій країні не забезпечують шляхом криміналізації діяльності, або через запровадження тих чи інших обмежень", - зазначила експертка.

Окрім цього, за її словами, викликає занепокоєння оголошення про можливу ініціативу парламентської фракції "Слуга народу" передбачити можливість санкцій для збиткових ЗМІ. Не влада, а глядачі та читачі мають вирішувати, чи є те чи інше ЗМІ життєздатним, наголошує Саїд.

"Влада не повинна вирішувати, які ЗМІ є життєздатним, або добрим з політичної точки зору, або хто є гарним журналістом та інше. Не варто, щоб парламент дивився на ЗМІ з точки зору того, наскільки вони прибуткові.

Як в будь-якій країні з ринковою економікою, ринок має зрештою вирішити, чи виживе те чи інше ЗМІ, чи цікаве воно, безстороннє, чи надає воно гарний і якісний контент, чи люди бажають його читати або дивитись, або воно не є економічно життєздатним и має закритись", - переконана експертка.

Водночас, для того, щоб справді змінити ситуацію, урядові насамперед варто приділити увагу захисту журналістів-розслідувачів, переконана експертка.

"Якщо нова влада України хоче продемонструвати повагу до безпеки журналістів та захисту ЗМІ, насамперед, потрібно поважати і підтримувати проекти журналістів-розслідувачів, такі як "Схеми", не наражати їх на небезпеку, а, на жаль, це трапилось з журналістами "Схем" та "Слідства" та іншими за Порошенка і, на жаль, це триває і за президентства Зеленського", - резюмувала Саїд.

Нагадаємо, днями президент України Володимир Зеленський доручив Кабінету міністрів до кінця 2019 року розробити і внести на розгляд Верховної Ради законопроєкт щодо врегулювання діяльності медіа в Україні, де передбачити, зокрема, "положення про вимоги та стандарти новин".

Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський своєю чергою заявив, що уряд не збирається регулювати стандарти новин, а слова в указі президента про "вимоги і стандарти новин" є термінологічним непорозумінням.

Loading...
Loading...
Loading...