Північний потік-2: Данія зіштовхнула лобами Росію, Польщу та Норвегію

Міжнародний кур'єр
Міжнародний кур'єр
Північний потік

Гучне рішення Данії дозволити прокладання газопроводу "Північний потік-2" у своїх водах тільки на перший погляд спростило життя Росії. Але насправді проблем стало набагато більше. Хоча б тому, що Данія своїм рішенням зіштовхнула інтереси не тільки певних компаній, але й політичні інтереси Росії, Польщі та Норвегії.

Про це пише Міжнародний кур'єр.

Кажучи коротко, це рішення Данії призводить до наступної непростої ситуації: по-перше, Данія дозволила будівництво "Північного потоку-2" після того, як дозволила прокладку норвезького газопроводу Baltic Pipe, який повинен прокачувати газ із Норвегії в Польщу. Для Польщі цей газопровід має значення в контексті її стратегії відмови від російського палива. Звичайно, і Норвегія має свій інтерес. По-друге, перетин двох газопроводів ставить під загрозу екологічну ситуацію. Тому Польща і Норвегія потрапляють у досить делікатну ситуацію.

Очевидною є вмотивованість і Польщі, і Норвегії протистояти Росії політично. Посилення позицій Росії в Європі за допомогою газової політики не вигідно жодній з цих країн. Польсько-російська боротьба давно вже набула історичного характеру. Відносини Норвегії і Росії також далекі від ідеальних. Норвегія стоїть на шляху Росії до Арктики, тому історії про кадирівський спецназ на Шпіцбергені є важливим індикатором серйозних протиріч між країнами.

Але, як вже зазначалося, крім політичних та економічних проблем, пов'язаних з проектом "Північного потоку-2", є і куди більш важливі – екологічні. І прогнози ООН, і численні доповіді екологів і, власне, кліматичні катастрофи говорять про те, що часи, коли люди могли відмахнуться від деградації свого середовища проживання маніпулятивним поняттям "зміни клімату" давно минули.

І в настільки хиткому положенні будь-який наступний удар по екології не просто ускладнює ситуацію, а буквально наближає катастрофу. Навіть мислячи виключно в дусі політичної раціональності, Польща і Норвегія мимоволі взяли на себе відповідальність за екологічні ризики, пов'язані з "Північним потоком-2". Тому, вони жодним чином не можуть проігнорувати і громадянське суспільство, яке все більш орієнтується на захист клімату.

І тут слід говорити не тільки про глобальний кліматичний активізм, але і про внутрішній тиск. Особливо це стосується Польщі, яка стикається із проблемою своїх вугільних шахт, ТЕС і невдоволенням Євросоюзу з цього приводу. Тобто, обидві країни стикаються із необхідністю консолідованого тиску на Газпром. Ефективним важелем такого тиску є Конвенція про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті (скор. Конвенція Еспо) — міжнародна угода, ініційована Європейською економічною комісією ООН, підписана у Еспоо (Фінляндія) в 1991 році. Серед підписантів конвенції є і Росія. Таким чином, саме ця конвенція може бути підставою для припинення і недопущення робіт з прокладання газопроводу, потенційно небезпечного і для довкілля, і для політичних інтересів Європи.

Не слід забувати, що серйозні ризики є і для Данії. Наприклад, у сфері відносин з центральними країнами ЄС. В першу чергу йдеться про Францію, яка насилу намагається зберегти свій імідж головного європейського борця за клімат. Після рішення США вийти з Паризької угоди по клімату, Франція буде змушена радикалізувати свою екологічну політику. Тому Данія може серйозно ризикувати відносинами з цією країною, у зв'язку з екологічними загрозами від російського газового проєкту. Крім цього, не можна списувати з рахунків і Німеччину, яка під тиском внутрішнього екологічного активізму змушена перебудовувати свою економіку.

Власне, питання залишається відкритим: чи варто європейцям платити вбивством клімату за реалізацію Росією своїх інтересів? І питання зовсім не риторичне…

Олександр Ковтун

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...